SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Z JĘZYKA POLSKIEGO
Z ELEMENTAMI GRUPOWEJ TERAPII LOGOPEDYCZNEJ
I Klasa - V szkoły podstawowej
II Typ zajęć - lekcja języka polskiego, jednostka 2-godzinna (2x45 minut)
III Temat - „Jak słyszymy zimę? - dźwiękonaśladownictwo w poezji i w codziennym
języku”.
IV Cele:
Rozwijanie wrażliwości dziecka przez obcowanie z poezją (J.Tuwim „Mróz”)
Poznanie poetyckiego sposobu obrazowania - dźwiekonaśladownictwa.
Odkrywanie znaczenia głosek w uzyskiwaniu efektów akustycznych (szum, warkot, syk itp.)
Usprawnienie narządów artykulacyjnych, min.: wargi, język
Nauka prawidłowego oddychania
Doskonalenie słuchu fonematycznego
Ćwiczenia ortograficzne - utrwalenie pisowni wyrazów poznanych na lekcji (wzbogacenie słownictwa czynnego ucznia)
Ćwiczenia dykcyjne
V Metoda - ćwiczeń logopedycznych, oddechowych, sprawności narządów artykulacyjnych,
słuchu fonematycznego, ćwiczeń ortograficznych, praca z tekstem
VI Forma organizacyjna lekcji - praca grupowa, praca jednostkowa
VII Pomoce dydaktyczne - dzwonki, płytki plastykowe, klucze, szkło, tablice ortograficzne,
kredki, kulki waty - śnieżynki
VIII Przebieg zajęć:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Wprowadzenie do tematu lekcji - swobodna rozmowa na temat charakterystycznych cech zimy (elementy krajobrazu, roślinność, zwierzęta, śnieg, temperatura, zabawy dzieci).
Wysłuchanie wzorowej recytacji wiersza lub nagrania z kasety:
Julian Tuwim „Mróz”
W ostry mróz chłopek wiózł
Z lasu chrust na wozie.
Skrzypi coś, oś nie oś,
Trzaska chrust na mrozie.
Tężał mróz, wicher rósł,
Pędząc jak w sto koni,
Trzeszczy wóz, trzeszczy mróz,
Chłop zębami dzwoni.
Szkapa: brr! Chłop jej: prr!-
A podwozie zgrzyta,
Gwiżdże wiatr, śwista bat,
Stukają kopyta.
Chrzęst i brzęk, zgrzyt i stęk,
Hałas jak w fabryce!
Mniejszy mróz. Lżejszy wóz
Przy takiej muzyce.
CZĘŚĆ ZASADNICZA:
Próba odpowiedzi na pytanie - Co dzieci słyszały podczas recytacji?
(skrzypienie, trzask, trzeszczenie, dzwonienie, chrzęst, brzęk, zgrzyt, stęk, świst, gwizd itp.)
Odtwarzanie dźwięków z wiersza (za pomocą zgromadzonych materiałów - dzwonki, płytka plastykowa, klucze, szkło):
naśladowanie dźwięków - ćwiczenia rozwijające percepcję słuchową,
gwizdanie, szumienie (wysuwanie warg do przodu, tworzenie ryjka) - ćwiczenie warg,
kląskanie językiem (zabawa w konika) - ćwiczenie języka.
Ćwiczenie oddechowe - zrobiło nam się zimno, więc chuchamy na zimne rączki: „chu, chu”, żeby je rozgrzać.
Zapisanie I części tematu lekcji - „Jak słyszymy zimę? -...”
Porównanie wyrazów w wersach pod względem częstości występowania niektórych głosek, sprawdzenie jakie przeważają (r, s, z) i jakie sprawiają wrażenie słuchowe (głoski syczące, szumiące, ciszące, warczące).
Wprowadzenie terminu dźwiękonaśladownictwo, zapisanie w zeszycie (DŹWIĘKONAŚLADOWNICTWO w poezji polega na naśladowaniu odgłosów, na przykład przyrody, za pomocą doboru i zgromadzenia słów z określonymi głoskami)
Dopisanie II części tematu - (...) - dźwiękonaśladownictwo w poezji i w codziennym
języku.”
Wyszukiwanie w wierszu wyrazów nazywających jakieś odgłosy (Brr! Prr!) Głośna prezentacja tych wyrazów dźwiękonaśladowczych przez dzieci z wcześniejszym nabraniem dużego zapasu powietrza (ćwiczenie oddechowe, ćwiczenie przy zaburzonej artykulacji głoski „r”)
Odróżnianie mowy prawidłowej od nieprawidłowej, np., nauczyciel wymawia wyrazy, dziecko klaszcze, gdy usłyszy błąd (ćwiczenia analizatora słuchowo - ruchowego)
Ćwiczenia ortograficzne - wyjaśnienie zasad pisowni wyrazów: mróz, wiózł, skrzypi, trzaska, tężał, rósł, wóz, zgrzyta, gwiżdże, chrzęst, brzęk, zgrzyt. Ułożenie zdań z wyróżnionymi wyrazami.
Wykonanie ilustracji do wiersza - przekład intersemiotyczny.
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
Podsumowanie lekcji - przypomnienie na czym polega dźwiękonaśladownictwo.
Zabawa: dmuchamy na podrzucone do góry kulki waty - śnieżynki (ćwiczenie oddechowe, ćwiczenie warg).
Praca domowa - wzorowa recytacja wiersza.
Spis pomocnych pozycji:
B.Toczyska „Elementarne ćwiczenia dykcji”
E.Skorek „Reranie”
E.Spałek, C.Piechowicz-Kułakowska „Jak pomóc dziecku z wadą wymowy”
E.Stecko „Zaburzenia mowy dzieci”