Scenariusz zajęć
Czas zajęć - 1 godzina lekcyjna
Cel - Prawidłowe wyrażanie emocji
Temat : Pozytywne i negatywne wyrażanie sposoby na wyrażanie emocji.
Przyswojenie prospołecznych zachowań oraz nabycie umiejętności rozwiązywania konfliktów nie jest możliwe bez uprzedniego nauczenia się panowania nad swoją złością i odreagowywania agresywnych impulsów w sposób kontrolowany. Duże znaczenie ma tutaj znajomość prawidłowego rozpoznania własnych emocji a także umiejętne ich opanowanie.
Hasło przewodnie : „Bez złości mamy więcej radości”
ĆWICZENIE 1
Skuteczne wyrażanie uczuć
Cele: Uświadomienie znaczenia kontroli w ekspresji emocji, rozwijanie empatii
Materiały: arkusze papieru
Przebieg:
Uczniowie dzielą się na kilkuosobowe grupy.
Zadaniem każdej grupy jest wypisanie jak największej liczby werbalnych i niewerbalnych sposobów wyrażenia jakiegoś uczucia: np. złości, współczucia, rozczarowania ( każda grupa opracowuje inne uczucie )
Następnie uczniowie w grupach zastanawiają się jakie reakcje każdy z tych sposobów mógłby wywołać w potencjalnym partnerze komunikacji.
Grupy prezentują kolejno wyniki swojej pracy.
Omówienie:
Rozmowa z uczniami:
W jakich sytuacjach maja najwięcej problemów z kontrolowaniem ekspresji uczuć
W jakim stopniu liczą się z uczuciami partnera, wyrażając własne emocje.
W jaki sposób można kontrolować wyrażanie własnych emocji.
ĆWICZENIE 2
Wyrażanie uczuć negatywnych
Cele: ćwiczenie umiejętności wyrażania uczuć negatywnych
Materiały:
Przygotowane na kartkach sytuacje:
Ktoś rozdarł ci ubranie w autobusie
Stoisz w długiej kolejce. Czyjeś dziecko głośno płacze.
Czyjś pies pobrudził łapami twój nowy płaszcz.
Kolega zaplamił pożyczoną od ciebie książkę.
Nauczyciel przy całej klasie obraził cię.
Przebieg:
Uczniowie dzielą się na pięć grup.
Każda grupa przygotowuje i odgrywa wybrane sytuacje. Pozostali uczniowie analizują zachowania bohaterów scenek, zwracając uwagę na sposoby wyrażania uczuć.
Następnie ochotnicy prezentują te same scenki, w których wyrażają swoje uczucia bez używania agresji.
Omówienie:
Uczniowie dyskutują:
Jak sami reagują w sytuacjach wywołujących negatywne emocje, od czego zależą ich reakcje.
W jaki sposób wyrażają negatywne uczucie we wzajemnych kontaktach w klasie, które sposoby akceptują, a które wywołują ich sprzeciw .
ĆWICZENIE 3
Pantomimiczne wyrażanie uczuć
Cele: doskonalenie umiejętności komunikowania się i odczytywania sygnałów niewerbalnych, rozwijanie empatii
Przebieg:
Prowadzący informuje uczniów, ze celem ćwiczenia jest uwrażliwienie na znaczenie niewerbalnych aspektów komunikacji. Zwraca uwagę, że w świetle badań psychologicznych komponent słowny stanowi 35% komunikatu, a ponad 65% informacji jest przekazywana niewerbalnie.
Nauczyciel prosi uczniów ochotników o pantomimiczne przedstawienie uczuć, np. strachu, gniewu, rozpaczy wstydu, irytacji, wrogości, podejrzliwości.
Pozostali uczniowie poprzez analizę komunikatów niewerbalnych mają odgadnąć o jaką emocję chodzi.
Omówienie:
W omówieniu należy skoncentrować się na poszukiwaniu uniwersalnych znaczeń niewerbalnych. Cel ten można osiągnąć poprzez próbę odpowiedzi na pytania:
Co się dzieje z twarzą osoby radosnej, zmartwionej, przestraszonej
Co się dzieje z rękami osoby onieśmielonej, zdenerwowanej, przyjaznej
Co się dzieje z nogami osoby bezradnej, chcącej nawiązać z kimś kontakt.
ĆWICZENIE 4
Poufne impulsy
Cele : uświadomienie sobie emocji, jakie wzbudzają w nas inni ludzie, pokazanie, że inni ludzie mogą mieć podobne odczucia do naszych i wcale ich nie ujawniać.
Materiały :
Dla każdego uczestnika kartka i przybory do pisania.
Przebieg:
Prowadzący przekazuje klasie, że w ich grupie jest wiele nieuświadomionych emocji wywoływanych przez innych jej członków. Uświadamia uczestnikom cel eksperymentu i to, że od nich będzie zależało na ile te emocje zostaną przekazane reszcie grupy.
Nauczyciel prosi uczniów aby chodzili po klasie, nie rozmawiając z nikim, wybrali sobie partnera, który interesuje go z jakiegoś dowolnego powodu. Następnie mają usiąść naprzeciwko siebie, nadal ze sobą nie rozmawiając i uświadomić sobie jakie uczucia wywołuje w nich druga osoba oraz jakie uczucia im samym towarzyszą. Kolejnym zadaniem uczestników jest zastanowienie się jaki impuls powstaje w nich samych na widok ich partnera np. Co chcielibyście z nim zrobić? Nie muszą być to zachowania akceptowane społecznie.
Nauczyciel rozdaje uczestnikom kartki papieru i prosi aby zapisali na nich swoje własne odczucia i wcześniejsze przemyślenia, emocje, których doznali a także impuls, który w nich powstał i położyli te karteczki na środku sali, nie zapisując na nich ani własnego imienia ani imienia partnera.
Nauczyciel odczytuje na głos wszystkie karteczki. Następnie prosi grupę o wyrażenie swoich odczuć związanych z ich treścią. A także mówi, że jeżeli ktoś jest chętny może ujawnić całej klasie zapisaną przez siebie treść karteczki.
Omówienie:
Uczniowie dyskutują i odpowiadają na zadane pytania:
Jak czułem się w trakcie tego eksperymentu?
Jakie były moje reakcje na wypowiedzi pozostałych uczestników?
Co by się stało gdyby ja sam oraz pozostali uczestnicy opowiadali otwarcie na temat swoich odczuć?
Bibliografia :
1. Chomczyńska-Miliszkiewicz M., Polubić szkołę, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1995.
2. Vopel K., Zabawy interakcyjne tom V, Wydawnictwo Jedność, Kielce 1999.