SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNYCH Z UCZNIEM MAJĄCYM TRUDNOŚCI W UCZENIU SIĘ.
Temat: Mylne odtwarzanie położenia liter n-u.
Cele:
- wiedza: uczeń rozpoznaje literę „n” i „u” w tekście; potrafi podzielić wyrazy na sylaby;
- umiejętności: uczeń potrafi na podstawie wzoru samodzielnie odtworzyć położenie litery „n” i „u”; doskonalenie umiejętności sprawnego posługiwania się nożyczkami;
- postawy: uczeń słucha ze zrozumieniem czytanego tekstu oraz wypowiedzi rówieśników; kształtowanie umiejętności składnego wypowiadania się;
Metody pracy:
- praktycznego działania;
- ćwiczeniowa;
- słowna;
- pogadanka;
Środki dydaktyczne: karty pracy z literami „n” i „u”, wiersz J. Brzechwy „Skarżypyta”, kredki, nożyczki, ołówek
Przebieg zajęć:
Przywitanie z uczniami. Wprowadzenie do zajęć: Nauczyciel wywiesza na tablicy kartki z literami „n” i „u”, wyjaśnia ich zapis oraz to, że „n” należy do grupy spółgłosek natomiast „u” do samogłosek. Uczniowie podają przykłady wyrazów, w których występuje litera „n” i „u”.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy z literą „n” i „u” - zadaniem uczniów jest napisanie po śladzie wymienionych liter oraz ich samodzielna pisownia. (załącznik 1)
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z literami „N” i „U”. Uczniowie wycinają kartkę po wyznaczonych liniach, a następnie układają puzzle, tak aby powstały wcześniejsze obrazki z literkami. ( załącznik 2)
Nauczyciel rozdaje uczniom wiersz Jana Brzechwy „Skarżypyta”, odczytuje go, a uczniowie śledzą tekst uważnie go wysłuchując.
Pogadanka na temat usłyszanego wiersza.
- o czym był wiersz?
- co zapamiętaliście z wiersza?
- a może pamiętacie jakieś imiona jakie występowały w wierszu?
Nauczycielka prosi uczniów o podkreślenie wszystkich wyrazów z wiersza, które zawierają literkę „u” i „n” ( u- na niebiesko, n- na zielono). ( załącznik 3)
Uczniowie otrzymują kartę, na której znajduje się tabela. Ich zadaniem jest wpisanie do odpowiednich rubryk podkreślonych wyrazów z literami „u” i „n”. (załącznik 4)
Nauczyciel odczytuje uczniom cztery zdania. Prosi ich, aby uważnie się wsłuchiwali, ponieważ ich zadaniem będzie klaśnięcie w dłonie, gdy usłyszą wyrazy, w których znajduje się głoska „n” i „u”.
- Ula lubi duże lody o smaku gumy.
- Noga nadal mocno boli Anetkę.
- Natalia nadal kupuje banany i ananasy na nowym rynku.
- Uwaga, uwaga na ulicy Bukowej jest dużo wody bo była ulewa.
Uczniowie dzielą wyrazy usłyszane przez Nauczyciela na sylaby: cudo, uwaga, nos, numerek, ulica, noga.
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki na których zapisane są zaszyfrowane dwa zdania, aby je odczytać uczniowie z pierwszego zdania wykreślają literę „n”, a z drugiego zdania literę „u”. Nauczyciel przypomina uczniom o kierunku zapisu zdań (od lewej do prawej) oraz prosi uczniów o staranny zapis.
-Mamanintatanidąndonlasunponjagodyn.
- Olauiumamaumająuowoceu:ubananyuananasyuiumaliny.
Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy, na której znajdują się gwiazdki z wyrazami, które zawierają literę „u” i „n”. uczniowie kolorują na zielono wyrazy zawierające literę „n”, a na niebiesko wyrazy zawierające literę „u”. ( załącznik 5)
Zakładane efekty:
- uczeń zna położenie litery „n” i „u”;
- wie, że „n” jest spółgłoską a „u” samogłoską;
- potrafi podzielić wyrazy na sylaby;
- potrafi ze słuchu wyodrębnić wyrazy z literami „n” i „u” ;
- samodzielnie zapisuje zdania w liniaturze.
Literatura:
Pomirska Z. , Wokół dyskusji. Co warto wiedzieć o dysleksji i nowoczesnych sposobach przeciwdziałania jej, Warszawa 2010
Załącznik 1
Załącznik 3
„Skarżypyta” - Jan Brzechwa
- Piotruś nie był dzisiaj w szkole
Antek zrobił dziurę w stole,
Wanda obrus poplamiła,
Zosia szyi nie umyła,
Jurek zgubił klucz, a Wacek
Zjadł ze stołu cały placek.
- Któż się ciebie o to pyta?
Nikt. Ja jestem skarżypyta.
Załącznik 4
u |
n |
………………………………………………. ………………………………………………. ………………………………………………. ……………………………………………….
|
………………………………………………. ………………………………………………. ………………………………………………. ……………………………………………….
|