KONSPEKT ZAJĘĆ Z FIZYKI dla klasy I
Temat: III zasada dynamiki Newtona
Cele dydaktyczne:
zna treść III zasady dynamiki Newtona
potrafi wskazać przykłady praktycznego wykorzystania III zasady dynamiki
potrafi wskazać, że siły akcji i reakcji mają taką samą wartość
potrafi graficznie przedstawić III zasadę dynamiki
Po zakończeniu lekcji uczeń:
Wymienić przykłady występujące w najbliższym otoczeniu, gdzie występuje III zasada dynamiki,
Wyciągać trafne wnioski z obserwacji oddziaływań,
Pomoce dydaktyczne:
Deskorolka,
Lina,
Krzesło na kółkach
Masywny stół (nauczycielski)
Metoda pracy na lekcji: pokaz, dyskusja
Przebieg lekcji
Czynności wstępne
Sprawdzenie zadania domowego
Pytania kontrolne:
Jakie znasz cechy wektorów?
Czy siła jest wektorem?
Z jakimi siłami mamy do czynienia w I i II zasadzie dynamiki?
Wprowadzenie do lekcji.
Doświadczenie wstępne: kolega stojący na deskorolce ciągnie za sznurek kolegę stojącego na Ziemi.
Na kogo działa siła? [na stojacego chłopca]
Dlaczego porusza się jednak chłopiec na deskorolce? [???]
Jaki jest skutek zadziałania siły? [ruch]
Sformułowanie tematu lekcji. III zasada dynamiki Newtona
Próba odpowiedzi na pytanie: Co powoduje działanie sił niezrównoważonych i jak brzmi III zasada dynamiki Newtona?
III zasada dynamiki Jeśli ciało A działa na ciało B siłą FAB to ciało B działa na ciało A siłą FBA o tej samej wartości i kierunku, lecz o przeciwnym zwrocie: FAB=-FBA
Siły te nie równoważą się, bo są przyłożone do innych ciał.
Wykonujemy doświadczenia jak w części wprowadzającej
Odpychamy stół, siedząc na krzesełku z kółkami,
Uderzamy ręką w stół,
WNIOSKI:
To nie stół się oddala, tylko my na krzesełku
Czujemy ból, a przecież to my uderzyliśmy stół, a nie on nas
Podsumowanie lekcji: Sprawdzenie przy pomocy pytań stopnia opanowania i zrozumienia tematu.
Pytania kontrolne:
Kiedy mamy do czynienia z III zasada Dynamiki?
Czy siły te równoważą się?
Zadanie domowe:
Od czego zależą siły w III zasadzie dynamiki?
Podaj 3 przykłady z życia, gdzie spotykamy tą zasadę.