pory dnia i roku, nauczanie zintegrowane, Konspekty kl. 2

Pobierz cały dokument
pory.dnia.i.roku.nauczanie.zintegrowane.doc
Rozmiar 34 KB

Fragment dokumentu:

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a

Data: 19.11.2009r.

Ośrodek tematyczny: Pory dnia i roku.

Temat dnia: Dzień się kończy, noc zaczyna

Cel główny: Poznanie zależności pory dnia od ruchu Ziemi wokół własnej osi.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • zna zależności pory dnia od ruchu Ziemi wokół własnej osi,

  • potrafi ułożyć dłuższą wielozdaniową wypowiedź na dany temat,

  • zachwyca się poetycką wypowiedzią,

  • wie, że doba ma 24 godziny,

  • potrafi podjąć działania w obronie Ziemi,

  • umie modelować w masie papierowej,

  • zna pojęcie doby,

  • potrafi pisać poprawnie partykułę nie z czasownikami,

Metody pracy:

  • pogadanka,

  • doświadczenie,

  • drama,

  • praktycznego działania

Formy pracy:

  • zbiorowa jednolita,

  • indywidualna jednolita,

Środki dydaktyczne:

  • karty pracy, globus, latarka, masa papierowa, zegar

  • Przebieg zajęć:

    1. Nauczyciel wzorowo czyta utwór „Latem”.

    2. Uczniowie zastanawiają się, dlaczego autorka w taki sposób przedstawiła człowieka - mieszkańca Ziemi-wypowiadają się swobodnie.

    3. Uczniowie odgrywają scenki dramowe: „Moja podróż z chmurkami”.

    4. Uczniowie wykonują model kuli ziemskiej z masy papierowej i kleju zrobionego z mąki, dostrzegają nierówności powierzchni. Zastanawiają się czy, tak jest w rzeczywistości.

    5. Uczniowie przeprowadzają doświadczenie z oświetleniem globusa i równoczesnym obrotem modelu Ziemi wokół własnej osi.

    6. Uczniowie próbują wyjaśnić zjawisko powstawania dnia i nocy.

    7. Uczniowie wskazują na globusie Polskę i określają, kiedy jest w Polsce dzień, a kiedy noc.

    8. Uczniowie wypowiadają się swobodnie nt.: Co robimy za dnia, a co w nocy?

    9. Uczniowie bawią się w zabawę „Dzień i noc”

    10. Uczniowie planują zajęcia w różnych porach dnia. Układają i zapisują zdania o zajęciach rankiem, popołudniu i wieczorem.

    11. Uczniowie oceniają postępowanie mieszkańców naszej planety.

    12. Uczniowie zapisują partykułę nie z czasownikami. Odpowiadają na pytanie: „Jakie podejmę działania w obronie Ziemi?”

    13. Pojęcie doby.

    14. Podsumowanie dnia i samoocena.

    Środki dydaktyczne:

    P. s. 95

    Makulatura, klej z mąki, globus.

    Globus, latarka.

    P. s. 96

    K. 84 ćw. 1-3

    K. 84 ćw. 4

    K. 85 ćw. 1

    KM. 50


    Pobierz cały dokument
    pory.dnia.i.roku.nauczanie.zintegrowane.doc
    rozmiar 34 KB