badanie opini publicznej, konspekty, KONSPEKT, WOS, klasa II


Temat: Zasady sporządzania kwestionariusza ankiety.

Cel ogólny: uczeń zna istotę badania ankietowego, charakter oraz zasady konstruowania kwestionariusza ankiety.
Cel operacyjny: uczeń stosuje zasady sporządzania kwestionariusza ankiety w konkretnej sytuacji.
Środki dydaktyczne: zestawy ćwiczeń odbite na ksero, duże arkusze papieru,

Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Metody pracy: wykład, sesja plakatowa.

Przebieg zajęć lekcyjnych:
1. Czynności organizacyjne. Przypomnienie wiadomości z lekcji ostatniej.
2. Podanie tematu oraz planu zajęć bieżących.
3. Istota i charakter badania ankietowego.

  1. Zasady sporządzania kwestionariusza ankiety.
    - pytania powinny być zrozumiałe dla wszystkich uczestników badania
    - pytania powinny dotyczyć zdarzeń, które respondenci mogą łatwo stwierdzić
    - pytania powinny być sformułowane w sposób precyzyjny
    - uczestnik badania powinien mieć swobodę wyboru odpowiedzi
    - należy unikać pytań kłopotliwych
    - pytania powinny dotyczyć przede wszystkim faktów, a w minimalnym stopniu motywów
    - układ i prezentacja graficzna pytań powinny ułatwiać udzielenie odpowiedzi
    - ankieta nie powinna zawierać zbyt wielu pytań
    - każde pytanie powinno być dokładnie sprecyzowane i powinno dotyczyć jednej sprawy
    - należy dążyć do tego, aby pytania zawierały warianty odpowiedzi.

  2. Omówienie celu i podstawowych treści lekcji (wykład).

  3. Ćwiczenie praktyczne - podział uczniów na 4 grupy; przydzielenie zestawów ćwiczeń do wykonania na lekcji.
    GRUPA I
    Sporządź kwestionariusz ankiety składający się z 7 pytań dotyczących
    znaczenia Internetu w nauce uczniów.
    GRUPA II
    Ułóż 7 pytań do ankiety, której celem jest poznanie opinii respondentów na temat produktów HORTEXU.
    GRUPA III
    Zaproponuj 7 pytań do ankiety badającej opinię ankietowanych na temat poparcia dla działań Rządu.

GRUPA IV

Ułóż 10 pytań do ankiety, której celem jest poznanie opinii uczniów na temat działalności samorządu uczniowskiego

GRUPA V

Zaproponuj 10 pytań do ankiety badającej czytelnictwo w naszej szkole

GRUPA VI

Sporządź kwestionariusz ankiety składający się z 10 pytań dotyczących propozycji rządu wprowadzenia mundurków dla uczniów

GRUPA VII

Zaproponuj 10 pytań do ankiety dotyczącej wyglądu mundurku w naszej szkole

  1. Omówienie wykonanych Podsumowanie zajęć lekcyjnych; ocena uczniów najaktywniejszych.


