KONSPEKT LEKCJI W KLASIE I
Prowadzący: Milena Derlikiewicz
Data: 20.09.2007, 27.09.2007
Klasa: I c, I ti
Temat: Rysunek rzeźby powierzchni Ziemi na mapie.
Cele lekcji:
zapamiętanie wiadomości:
uczeń rozumie i definiuje pojęcie: poziomica,
uczeń odróżnia wysokość względną od bezwzględnej.
zrozumienie wiadomości:
uczeń wyjaśnia metody przedstawiania rzeźby terenu na mapie.
zastosowanie w sytuacjach typowych:
uczeń oblicza średni spadek stoku,
uczeń potrafi kreślić poziomice oraz narysować profil hipsometryczny.
zastosowanie w sytuacjach problemowych:
uczeń potrafi rozpoznać różne formy terenu przedstawione na mapach różnymi metodami.
Metody pracy:
asymilacji wiedzy:
opis
pogadanka
praca z podręcznikiem
Środki dydaktyczne:
atlas
podręcznik
PRZEBIEG LEKCJI
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Środki dydaktyczne |
Uwagi |
Część wstępna |
|
|
|
2-3 min. |
Kontrola uczniów |
|
|
|
7 min. |
Nawiązanie do nowego tematu |
Na dzisiejszej lekcji zobaczymy jak dawniej kartografowie przedstawiali rzeźbę terenu. Poznamy takie pojęcia jak poziomica, wysokość względna i bezwzględna. Nauczymy się wykreślać poziomice, tworzyć profil hipsometryczny oraz obliczać średni spadek stoku.
|
|
|
3 min. |
Realizacja nowego materiału |
Zaczniemy od krótkiej historii zaznaczania rzeźby terenu na mapie. Otwórzcie swoje podręcznika ma stronie 13. mamy tam fragmenty map z dawnych czasów. Powiedzcie mi w jak na mapie numer jeden przedstawiono rzeźbę terenu? Tak, dawniej kartografowie przedstawiali wszelkie wypukłe formy rzeźby terenu za pomocą rysunku kopczyków, ale rysunki te informowały tylko o ogólnym rozmieszczeniu wzniesień. Nie możemy odczytań z nich wysokości ani spadku stoku. Na mapach z XIX w. stosowana była metoda kreskowa. Na czym polegała? Mapa ta ze względu na wszechobecne kreskowanie nie była zbyt czytelna. W mapie trzeciej zostały już użyte kolory. Powiedzcie mi jak przedstawia się rzeźbę terenu na dzisiejszych mapach? Dziś do przedstawiani rzeźby terenu używa się poziomic, czyli nigdy nie przecinających się linii łączących punkty o jednakowej wysokości na poziomem morza. Dzięki nim możemy odczytać z mapy wysokość bezwzględną, nachylenie stoku, ekspozycję stoku oraz obliczyć wysokość względną. A czym jest wysokość bezwzględna? A względna? Aby poprawić czytelność rysunku rzeźby na mapie, stosuje się barwne pasy między poziomicami. Barwy Romerowskie.
Obszary wyżej położone oznacza się kolorami ciepłymi: żółtymi, pomarańczowymi, przez czerwone aż do brązowych, daje to wrażenie wypukłości. Obszary nizinne przedstawiane są barwami zimnymi - odcieniami zielonymi. Daje to wrażenie wklęśnięcia.
Teraz nauczymy się wykreślać poziomice. Zmierzyliśmy w terenie dane wysokości, a chcemy wykreślić poziomice o wartościach 5, 10 i 15. Zastosujemy tu metodę interpolacji. Najpierw łączymy w trójkąty poszczególne wysokości, następnie wyznaczamy pośrednie wartości między dwoma różnymi wysokościami. Teraz łączymy punkty o tej samej wysokości. Dobrze teraz spróbujemy wykreślić poziomice, ale nie używając już metody interpolacji. Zrobimy to na „oko”.
Na koniec nauczymy się wykreślać profil hipsometryczny i obliczać średni spadek stoku. Profil hipsometryczny rysuję na tablicy i tłumaczę zasady jego tworzenia.
Teraz do profilu obliczymy średni spadek stoku: i = h2 - h1/d*1000%0 h1 i h2 - wysokości danych punktów n.p.m. d - odległość pozioma między danymi punktami i - średni spadek stoku i = 70 - 50/450 * 1000%0 i = 20/450 * 1000%0 i = 44,44%0 |
|
|
28 min. |
Zadanie domowe |
|
|
|
2 min. |
Utrwalenie materiału |
|
|
|
2 min. |