KONSPEKT LEKCJI W KLASIE I
Prowadzący: Milena Derlikiewicz
Data: 18.09.2007
Klasa: I c
Temat: Mapa jako rysunek powierzchni Ziemi.
Cele lekcji:
zapamiętanie wiadomości:
uczeń rozumie pojęcie: skala,
wskazuje skalę najmniejszą i największą,
oblicza odległość rzeczywistą posługując się skalą.
zrozumienie wiadomości:
uczeń wymienia rodzaje skal oraz podaje ich przykłady,
wyjaśnia znaczenie map wykorzystywanych w życiu i gospodarce człowieka.
zastosowanie w sytuacjach typowych:
uczeń oblicza skalę znając odległość rzeczywistą i odległość na mapie,
oblicza odległości posługując się skalą.
zastosowanie w sytuacjach problemowych:
potrafi czytać mapy wykonane w różnej skali i interpretuje ich treść,
wskazuje praktyczne zastosowanie zdjęć lotniczych i satelitarnych.
Metody pracy:
asymilacji wiedzy:
opis
pogadanka
praca z mapą i atlasem
praca z podręcznikiem
Środki dydaktyczne:
mapa fizyczna świata
atlas
podręcznik
PRZEBIEG LEKCJI
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Środki dydaktyczne |
Uwagi |
Część wstępna |
Dzień dobry. Nazywam się Milena Derlikiewicz , jestem studentką IV - mam nadzieję - roku na AP w Słupsku i w ramach praktyk przeprowadzę z Wami lekcję.
|
|
|
2-3 min. |
Kontrola uczniów |
|
|
|
7 min. |
Nawiązanie do nowego tematu |
Dziś na lekcji zapoznamy się - a właściwie przypomnimy z gimnazjum - definicję mapy, utrwalimy pojęcie skali, poznamy jej rodzaje i będziemy rozwiązywać zadania z nią związane.
|
|
|
3 min. |
Realizacja nowego materiału |
Na początek definicja mapy. Czy ktoś ma pomysł, pamięta z gimnazjum? Na stronie 11 w Waszych podręcznikach znajdziecie definicję, kto odczyta? MAPA to rysunek powierzchni Ziemi, ciała niebieskiego, nieba wykonany na płaszczyźnie, w pomniejszeniu, za pomocą odpowiednich znaków umownych i według ściśle określonych reguł matematycznych. Jedną z nich jest właśnie skala. Definicja skali jest także na stronie 11. odczytajcie. SKALA to matematyczny stosunek dwóch liczb: odległości na mapie do odpowiadającej jej odległości rzeczywistej na powierzchni Ziemi.
W jakiej postaci może wystąpić skala?
1:2 000000
1cm - 2 000000cm 1cm - 20000m 1cm - 20km ZASADY: 200000cm:100 ->2000m (100cm = 1m) 000m:1000 ->2km (1000m = 1km)
20 0 20 40 60
1cm Zostaje omówiony odcinek wsteczny, jaką spełnia rolę.
Którą skalę określimy mianem dużej:
Skala duża czyli taka, która przedstawia obszar z dużą dokładnością.
Przejdźmy teraz do rozwiązywania zadań. Pierwszy przykład zostanie rozwiązany na tablicy, a jego treść jest w Waszych podręcznikach na stronie 12. Zadanie 1 Odległość w linii prostej między Krakowem a Kielcami zmierzona na mapie w skali 1:500000 wynosi 20cm. Oblicz odległość rzeczywistą w linii prostej między tymi miejscowościami. s - 1:500000 d - 20cm D = ? 1cm - 5km
s = m/M = d/D 1cm/5km = 20km/D - niewiadoma jest u góry dlatego odwracamy wzór 5km/1cm = D/20cm D = 5km*20cm/1cm D = 100km
Zadanie 2 S - 1:50000 D = 3km d = ? 1cm - 0,5km
s = m/M = d/D 1cm/0,5km = d/3km - wyznaczamy d 1cm*3km/0,5km = d d = 6cm
Zadanie 3 s - 1:5000 p = 6cm² P = ? 1cm - 0,05km
s = (m/M)² = p/P (1cm/0,05km)² = 6cm/P - niewiadoma na dole 1cm²/0,0025km² = P/6cm P = 0,0025km²*6cm²/1cm² P = 0,015km² Ile to ha? W 1km² jest 100ha; 1km²=1000m/1000m; 1ha=100m/100m P = 1,5ha = 15000m²
Zadanie 4 s - 1:100000 P = 2,5ha = 0,025km² p = ? 1cm - 1km
(m/M)² = p/P (1cm/1km)² = p/0,025km² 1cm²/1km² = p/0,025km² p = 1cm²*0,025km²/1km² p = 0,025km² |
|
|
28 min. |
Zadanie domowe |
Odległość w terenie wynosi 100km, odległość na mapie 5cm. Oblicz skalę mapy. Oraz zadanie 3 i 4 ze strony 12. |
Odpowiedź 20km |
|
2 min. |
Utrwalenie materiału |
|
|
|
2 min. |