Scenariusz zajęć godziny wychowawczej w klasie II liceum
Prowadząca: Magdalena Cwalina
Data: 07.06.2012
Czas: 45 min.
Temat: Narkotyki- przyczyny i skutki uzależnień.
Cel ogólny:
Zapoznanie uczniów z przyczynami i skutkami uzależnień od narkotyków.
Cele operacyjne- uczeń:
Rozumie problematykę uzależnień.
Potrafi przewidzieć konsekwencje społeczne sięgania po narkotyki.
Uświadamiania sobie przyczyny sięgania młodych ludzi po narkotyki.
Poznaje skutki oddziaływania narkotyków na organizm człowieka.
Wskazuje argumenty przemawiające za i przeciw zażywaniu środków uzależniających.
Potrafi zachować się asertywnie- wyrazić swoje poglądy i opinie i powiedzieć „nie”.
Wysuwa wnioski z filmów.
Środki dydaktyczne:
Kartki papieru
Flamastry
Sprzęt komputerowy
Metody pracy:
Burza mózgów
Dyskusja
Wykład
Praca w grupach
Symulacja
Pokaz
Forma pracy:
Zespołowa
Grupowa
Przebieg lekcji
Faza wstępna (5 min)
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecności oraz podaje tematu zajęć.
Uczniowie witają się z nauczycielem.
Faza główna (30min)
Burza mózgów- nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy, nauczyciel podaje tematy grupom dotyczące narkotyków, uczniowie wybierają przedstawiciela grupy, który będzie ją reprezentował, uczniowie zapisują swoje skojarzenia na kartkach, przedstawiciel grupy przedstawia wszystkie zapisane na kartce skojarzenia całej klasie, nauczyciel przeprowadza dyskusje dotyczącą zaprezentowanych skojarzeń.
Grupa 1- wymienia motywy, którymi kierują się młodzi ludzie sięgając po narkotyki:
ciekawość, chęć zaimponowania kolegom, ucieczka od kłopotów,
odprężenie, itp.
Grupa 2- wypisuje argumenty przeciw braniu narkotyków:
wczesna śmierć, mniejsza odporność organizmu, gorsza sprawność fizyczna, możliwość zarażenia się żółtaczką oraz wirusem HIV, itp.
Wykład - nauczyciel wymienia popularne w środowisku młodzieżowym narkotyki, nauczyciel wyjaśnia uczniom jakie są skutki różnych typów narkotyków oraz nauczyciel omawia ich oddziaływanie na organizm ludzki.
Nazwa środka |
Skutek oddziaływania na organizm
|
Alkohol |
Małe dawki dają uczucie rozluźnienia, duże powodują upicie się. Środek powoduje spowolnienie pracy centralnego układu nerwowego, wywołuje stan euforii. Zmienia myśli, uczucia i zachowania. Niszczy komórki. Każdy narkoman nim uzależni się od narkotyków- próbuje alkoholu.
|
Środki uspakajające (lekarstwa) |
Środki spowalniające pracę organizmu. Spożycie dużej ilości środków uspokajających może spowodować śmierć.
|
Opiaty (np. morfina, opium, heroina) |
Środki powodujące stan uspokojenia i senności, przynoszą ulgę odczuwającym ból. Spożycie w dużej ilości może spowodować śmierć.
|
Halucynogeny syntetyczne (np. LSD) |
Kwas- wpływa na układ nerwowy, powodując utratę kontroli nad czynnością mięśni. Człowiek inaczej reaguje na wrażenia przyswajane za pośrednictwem zmysłów a odległość i poczucie czasu ulegają zmianie. Wielu osobom w czasie tego stanu towarzyszy lęk.
|
Marihuana („trawka”, haszysz, „gandzia”) |
Podobne działanie jak alkohol i nikotyna. Wpływa bezpośrednio na system odporności człowieka, obniża poziom hormonów u nastolatków a zatem może hamować rozwój seksualny chłopców i dziewcząt. Ma negatywny wpływ na sprawność intelektualną i emocjonalną. Powoduje syndrom amotywacyjny objawiający się: apatią, zobojętnieniem, zaniedbaniem własnego wyglądu.
|
Kokaina |
Przynosi szybkie i mocne poczucie euforii. Powoduje nieustanne występowanie kataru, krwotoki z nosa, chroniczny ból gardła, stan zapalny w zatokach, dziury w przegrodzie nosowej, zapalenie wątroby i problemy z płucami.
|
Amfetamina |
Krótkotrwałym skutkiem zażywania jej jest natychmiastowy przypływ energii i radości, któremu towarzyszą groźne, długotrwałe efekty w sferze fizycznej i psychicznej. Długotrwałe zażywanie może wywołać objawy psychozy, łącznie z paranoją, halucynacjami i gwałtownymi zachowaniami.
|
Kleje |
Opary wdychane nosem i ustami. Efekt podobny do upicia się.
|
Papierosy |
Wywołuje przyspieszone bicie serca i nagły przypływ energii. Daje poczucie jasności myślenia. Regularne palenie stwarza ryzyko zachorowań na raka płuc astmy, chorób oskrzelowych serca.
|
Środki pobudzające (kawa, cola, herbata) |
Pobudza organizm do aktywniejszego działania. Duże dawki mogą doprowadzić do załamania nerwowego.
|
Praca w grupach- nauczyciel rozdaje grupom czyste kartki, nauczyciel prosi uczniów o narysowanie plakatów dotyczących szkodliwości jednego z wybranych narkotyków, po narysowaniu przedstawiciel grupy omawia całej klasie plakat.
Symulacja- nauczyciel prosi grupy o przygotowanie scenek (Jak odmówić, kiedy ktoś namawia do picia lub sięgnięcia po narkotyki? Jakie są skutki narkomanii dla nałogowca i jego rodziny?), uczniowie po przygotowaniu scenek prezentują je.
Pokaz- nauczyciel prezentuje dwa krótkie filmy o narkotykach i ich skutkach, nauczyciel prosi uczniów o wyrażenie swoich opinii dotyczących filmów.
Faza podsumowująca (10min)
Dyskusja- nauczyciel podsumowując lekcje zadaje pytania uczniom (Z czym kojarzą Ci się narkotyki… Czym dla ciebie są narkotyki… Kim są narkomani… Czy warto sięgać po narkotyki…)