Scenariusz zaj. plastycznych, Pedagogika, scenariusze


Barbara Drogoń

Gr. 4

EWiP z językiem angielskim

II rok

Scenariusz zajęć plastycznych

Temat: Drzewa w zimowej szacie - malowanie.

Cel: przedstawianie zjawisk przyrodniczych za pomocą środków wyrazu

plastycznego.

Cele operacyjne:

Uczeń

- wyraża nastrój za pomocą barw, stosuje barwy zimne;

- przedstawia zjawiska przyrodnicze;

- doświadcza różnic walorowych w zakresie barwy niebieskiej;

- planuje kolejne etapy swojej pracy;

- dba o estetykę swojego dzieła;

- wprowadza własne pomysły.

Formy pracy: indywidualna,

Techniki plastyczne: malowanie farbami.

Metody: obserwacja, pogadanka, pokaz, praktyczne działanie.

Narzędzia i materiały: kartki rysunkowe, farby plakatowe, mąka, pędzle, plastykowe widelce.

Przebieg zajęć:

  1. Malowanie tła z zastosowaniem waloru barwy niebieskiej.

  1. Oglądanie zimowych krajobrazów - zdjęcia zimy w naszej miejscowości, prezentacja multimedialna.

Dostrzeganie piękna natury i wyrażanie swoich odczuć.

  1. Szkicowanie konturów drzew na przygotowanym tle - zastosowanie kreski.

  1. Malowanie farbami sylwetek drzew.

  1. Przygotowanie białej ,,klejówki” (do garnka z gotującą wodą wlewamy mąkę wcześniej rozpuszczoną w mniejszej ilości wody i mieszamy. Po krótkim gotowaniu otrzymujemy już klej, który powinien być gęstości śmietany. Klej wlewamy do naczynia w którym chcemy przygotować klejówkę i dodajemy do niego farbę w proszku, taka jaką używa się do malowania ścian w proporcji: dwie części kleju + jedna część farby).

  1. Nałożenia na gałęzie drzew białej klejówki i rozprowadzenie za pomocą plastikowego widelca.

  1. Domalowanie środowiska, w którym rośnie drzewo wg. własnej inwencji twórczej.

  1. Zastosowanie różnych materiałów do pełnego wyrażenia zimowej scenerii

np. posypanie brokatem, błyszczącym klejem, malowanie srebrnym lakierem.

  1. Prezentacja prac - wyrażanie uznania dla innych i zadowolenia z własnej

twórczości.

2


