KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO (zajęć ruchowych)
Klasa: III
Miejsce ćwiczeń: zaśnieżone podwórko szkolne
Liczba ćwiczących: 12
Cel zajęć (cyklu): Integracja grupy podczas zabaw zimowych
Temat zajęć: Doskonalenie zdolności motorycznych poprzez zabawy na śniegu
1. Zadania szczegółowe lekcji: Uczeń pomaga słabszym
2. Motoryczność: siła mm nóg - przyciąganie stopy do pośladków
3. Umiejętności: Uczeń potrafi ulepić kule ze śniegu
4. Wiadomości: Uczeń wie jak ubrać się odpowiednio na zajęcia zimą
Przybory i przyrządy: kule śniegowe
Tok zajęć (zadania) |
Opis zadania |
Metoda realizacji zadania |
Czas i liczba powtu- rzeń |
Uwagi organiza- cyjne i metodyczne |
I. Część wstępna
* Czynności organizacyjno- porządkowe
*Zabawa ożywiająca („Berek w parach”)
* Ćw. ramion
* Ćw. nóg
*Ćw. tułowia
II. Część główna
* Zabawa rzutna i bieżna
* Zabawa z lepieniem
* Zabawa rzutna i bieżna
III. Część końcowa
* Ćw. uspokajające
* Czynności organizacyjno - porządkowe |
Zbiórka. Powitanie. Podanie głównych zadań lekcji. Sprawdzenie gotowości do zajęć. Dzieci wychodzą z budynku i idą na podwórze szkolne za N.
U dobierają się w pary. Na sygnał N jedna osoba goni, druga ucieka. Po schwytaniu następuje zmiana ról. U na sygnał N tworzą duże koło.
U wykonują krążenia ramion w przód i w tył. Ręce wzdłuż T naprzemianstronne krążenie ramion.
Przyciąganie stopy do pośladków. Krążenia stopą w stawie skokowym NP, NL
U stojąc na obwodzie koła łączą się w pary, stojąc do siebie plecami wykonują skręty T.
Zabawa polega na tym, że dzieci lepią śnieżki i wkładają do dołka zrobionego w śniegu. Dookoła tworzą koło i kolejno odliczają zapamiętując swoje numery. Po kole poruszają się różnym krokiem. Prowadzący wywołuje określony numer. Bawiący rozbiegają się a wywołany numer dobiega do śnieżek, chwyta jedną i celuje w dowolną osobę. Zabawę powtarzamy. Osoby trafione i te, które nie trafią, wykonują dodatkowe zadanie.
Uczniowie dzielą się na dwie drużyny ( numery parzyste i nieparzyste) Konkurs na największą kulę śniegową. Zespoły maja wykonywać w określonym czasie jak największe kule śniegowe.
„Wyścig ze śnieżką”. Każdy zawodnik przygotowuje śnieżkę. Zawodnicy ze śnieżką ustawiają się w dwóch rzędach na linii startowej. Pierwsi z rzędów na znak prowadzącego rzucają śnieżkami przed siebie i natychmiast po rzucie biegną do mety. Zwyciężają ci, którzy dobiegną do mety nim rzucona przez nich śnieżka upadnie na ziemię
„Wieża z kul”. Każda drużyna ma za zadanie zrobić jak najwięcej kul śnieżnych do czasu gwizdka N. Następnie na drugi gwizdek uczniowie maja za zadanie ułożyć jak największą wieżę, tak aby się nie przewróciła. Wygrywa drużyna, która do podwójnego gwizdka ustawi najwyższą wieżę.
Uczniowie ustawiają się w kole i w marszu wykonują głębokie wdechy nosem i wydechy ustami.
Ocena zadań, zbieranie sprzętu, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji. Pożegnanie.
|
pogadanka
zabawowo- klasyczna
zadaniowa ścisła
zadaniowa ścisła
zadaniowa ścisła
zadaniowa ścisła |
|
Sprawdzenie czy uczniowie mają odpowiedni ubiór
Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeństwo.
Śnieżki nie mogą być twarde
meta w odległości 8 m od linii startu
N zwraca uwagę na prawidłową postawę ciała
N zaleca uczniom, by swoje wrażenia opisali na karteczkach i przynieśli je na następne zajęcia. |