Poznań, dnia 07.01.2015 r.
ZATWIERDZAM
dowódca 3 kompanii szkolnej OSP
kpt. Krzysztof CYDZIK
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z regulaminów
z 21, 22, 23, 32 grupą 2 i 3 kompanii szkolnej OSP w dniu 10.01.2015 r.
TEMAT 3: Codzienny tok służby (zapoznanie z porządkiem dnia jednostki wojskowej).
CELE ZAJĘĆ:
Zapoznać:
z porządkiem dnia jednostki;
z funkcjonowaniem w ramach porządku dnia jednostki.
FORMA: zajęcia teoretyczne.
CZAS: 45 min.
MIEJSCE: blok 22 sala 212.
ZAGADNIENIA:
Zasady ustalania toku służby i życia w jednostce wojskowej.
Organizacja życia wojskowego na podstawie porządku dnia jednostki wojskowej.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE
zapoznać się z tematem, celem zajęć i literaturą odnośnie danych zajęć,
3 dni przed zajęciami zatwierdzić plan - konspekt;
dopilnować zachowania porządku i dyscypliny szkoleniowej w czasie zajęć,
przestrzegać zasad nauczania zgodnie z instrukcją o działalności szkoleniowo- metodycznej,
praktyczne przestrzeganie regulaminów egzekwować i doskonalić w szkoleniu i życiu codziennym,
po przeprowadzeniu każdego zagadnienia sprawdzić stopień jego opanowania za pomocą pytań śródlekcyjnych.
dokonać podsumowania i oceny zajęć,
LITERATURA:
„Regulamin Ogólny Sił Zbrojnych RP” - Szt. Gen. 1664/2014;
„Nauczanie regulaminu ogólnego i musztry- poradnik metodyczny” - Szkol 784/96;
„Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych RP” - Szkol. 866/2013;
„Instrukcja o działalności szkoleniowo - metodycznej” - Szkol. 816/2009.
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
Kserokopie porządku dnia CSWL Poznań 10 szt.
Literatura
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
wykład informacyjny.
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA
Kategorycznie zabraniam:
oddalać się z miejsca zajęć bez wiedzy i zgody prowadzącego zajęcia.
INNE (DODATKOWE):
Nie dotyczy.
WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:
Nie dotyczy.
XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 min.)
Rozpoczęcie zajęć:
przyjęcie meldunku;
sprawdzenie obecności;
zadanie pytań kontrolnych z poprzednich zajęć:
Wyjaśnij kto to jest przełożony?
Czy przełożony może być niższy lub równy stopniem ze swoim podwładnym?
Kim może być żołnierz w stosunku do innych żołnierzy?
podanie tematu, celu zajęć oraz zagadnień.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (35 min.)
ZAGADNIENIE 1 (10 min.)
Zasady ustalania toku służby i życia w jednostce wojskowej.
tok służby i życia w jednostce wojskowej ustala jej dowódca i ujmuje w porządku dnia,
dowódca jednostki, określając porządek dnia, kieruje się zadaniami stojącymi
przed jednostką, warunkami zakwaterowania, możliwościami bazy szkoleniowej, zasadami sprawnego działania, a także ustaleniami zawartymi w obowiązujących programach szkolenia, a w uczelniach wojskowych - w regulaminach studiów.
w porządku dnia uwzględnia się 8 godzin snu (w przypadku żołnierzy Centrum jest to czas od 21.30 do 5.30) oraz czas służbowy i wolny. Czas służbowy przeznacza się na zasadniczą działalność jednostki wojskowej, natomiast czas wolny pozostawia się do dyspozycji żołnierza,
ograniczenie czasu wolnego żołnierza może nastąpić tylko w wyjątkowych
sytuacjach i z ważnych przyczyn służbowych wynikających z obowiązujących
przepisów prawa; Prawo do ograniczenia czasu wolnego przysługuje dowódcy (szefowi, komendantowi) jednostki wojskowej.
w dni wolne od zajęć służbowych (sobota i niedziela) nie prowadzi się szkolenia programowego, jeżeli dowódca jednostki nie zarządzi inaczej,
w dni świąteczne oraz wolne od zajęć nie ogłasza się pobudki (żołnierze
mają obowiązek wstać w czasie ustalonym przez dowódcę jednostki.), nie
prowadzi się również porannego rozruchu fizycznego i apeli, jeżeli żołnierze brali udział w ćwiczeniach lub szkoleniu, względnie wykonywali
inne zadania od capstrzyku do pobudki, dowódca pododdziału lub jego
przełożeni mogą zarządzić wcześniejsze udanie się na odpoczynek lub późniejsze ogłoszenie pobudki (z wyjątkiem wart i służb), rezygnując z niektórych czynności wynikających z porządku dnia,
nadzór nad przestrzeganiem porządku dnia sprawują dowódcy pododdziałów
(lub upoważnione osoby), a w czasie wolnym - służby dyżurne,
ZAGADNIENIE 2 (25 min.)
Organizacja życia wojskowego na podstawie porządku dnia jednostki wojskowej.
na początek poprzez zadawanie pytań żołnierzom sprawdzić ile potrafią powiedzieć na temat porządku dnia w pododdziale na podstawie praktycznego doświadczenia kilku ostatnich dni (bez podawania szczegółowych godzin niech wymienią jakie czynności wykonują po kolei od rana),
zapoznać z porządkiem dnia Centrum (rozdać żołnierzom kserokopie do wglądu lub wyświetlić na rzutniku/ w formie prezentacji multimedialnej) poprzez omówienie kolejno wykonywanych czynności od pobudki do capstrzyku,
wskazać w jakich godzinach mają czas służbowy a w jakich wolny,
przedstawić żołnierzom możliwości wykorzystania czasu wolnego na terenie Centrum (biblioteka beletrystyczna, obiekty sportowe, świetlica),
sprawdzić czy pamiętają rozmieszczenie budynków na terenie Centrum w których przebywają w ramach porządku dnia (stołówka/ sale wykładowe/ obiekty sportowe/ ewentualnie ambulatorium z izbą chorych, pomieszczenie oficera dyżurnego, budynek sztabu)
pozostawić czas na ewentualne pytania ze strony słuchaczy,
CZĘŚĆ KOŃCOWA (5 min.)
Zakończenie zajęć:
zadaję pytania kontrolne;
omawiam przebieg zajęć i osiągnięcie ich celu;
postawienie zadań na naukę własną;
podaję temat następnych zajęć: Temat 4: Postawa zasadnicza i swobodna. Zwroty.
2
OPRACOWAŁ
dowódca plutonu
ppor. Łukasz DOBROWOLSKI