Poznań, dnia 13.01.2015 r.
ZATWIERDZAM
dowódca 3 kompani szkolnej OSP
kpt. Krzysztof CYDZIK
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z regulaminów
z 31 grupą 3 kompanii szkolnej OSP w dniu 16.01.2015 r.
TEMAT 5: Oddawanie honorów.
CELE ZAJĘĆ:
Uczyć:
oddawania honorów w nakryciu i bez nakrycia głowy, w miejscu i w marszu.
FORMA: zajęcia praktyczne.
CZAS: 2 x 45 min.
MIEJSCE: plac musztry.
ZAGADNIENIA:
Oddawanie honorów w miejscu w nakryciu głowy i bez nakrycia głowy.
Oddawanie honorów w marszu w nakryciu głowy i bez nakrycia głowy.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:
na 3 dni przed zajęciami zatwierdzić plan - konspekt;
zapoznać się z tematem, celami, literaturą i uwarunkowaniami organizacyjnymi zajęć;
dopilnować zachowania porządku i dyscypliny szkoleniowej w czasie zajęć;
przestrzegać zasad nauczania zgodnie z instrukcją o działalności szkoleniowo- metodycznej;
praktyczne przestrzeganie regulaminów egzekwować i doskonalić w szkoleniu i życiu codziennym;
po przeprowadzeniu każdego zagadnienia sprawdzić stopień jego opanowania za pomocą pytań śródlekcyjnych;
dokonać podsumowania i oceny zajęć.
LITERATURA:
„Regulamin Ogólny Sił Zbrojnych RP” - Szt. Gen. 1664/2014;
„Regulamin musztry” - Szt. Gen. 1427/94;
„Nauczanie regulaminu ogólnego i musztry- poradnik metodyczny” - Szkol. 784/96;
„Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych RP” - Szkol. 866/2013;
„Instrukcja o działalności szkoleniowo - metodycznej” - Szkol. 816/2009.
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
Pasy wojskowe - na stan
Literatura
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
|
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
Kategorycznie zabraniam:
oddalać się z miejsca zajęć bez wiedzy i zgody prowadzącego zajęcia;
o wszelkich urazach odniesionych podczas zajęć niezwłocznie meldować kierownikowi zajęć bądź instruktorowi na punkcie nauczania.
INNE (DODATKOWE):
Nie dotyczy.
WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:
Nie dotyczy.
XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (10 min.)
Rozpoczęcie zajęć:
przyjęcie meldunku;
sprawdzenie obecności;
zadanie pytań kontrolnych z poprzednich zajęć:
Wyjaśnij kto to jest przełożony?;
Czy przełożony może być niższy lub równy stopniem ze swoim podwładnym?;
W jaki sposób i na jaką komendę wykonujemy zwrot do tyłu?
podanie tematu, celu zajęć oraz zagadnień.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (70 min.)
Lp. |
ZAGADNIENIA |
CZYNNOŚCI |
||
|
|
KIEROWNIKA |
ĆWICZĄCYCH |
|
|
|
|
INSTRUKTORA |
SZKOLONYCH |
1. |
Zagadnienie 1
Czas: 35 min. |
- podaje komendy instruktorowi do zmiany grup na punktach nauczania, pilnuje czasu, - realizuje zagadnienie zgodnie z przygotowanym planem konspektem, |
- występuje w roli instruktora na 2 punkcie nauczania,
|
słuchają, obserwują instruktora a następnie przystępują do praktycznego ćwiczenia indywidualnego. |
2. |
Zagadnienie 2
Czas: 35 min. |
- podaje komendy instruktorowi do zmiany grup na punktach nauczania, pilnuje czasu, prowadzi szkolenie na 1 punkcie nauczania. |
- realizuje zagadnienie zgodnie z przygotowanym planem pracy i wytycznymi z instruktażu, - działa zgodnie z podstawowym modelem nauczania, zwraca uwagę na działanie na tempa, - po opanowaniu zagadnienia indywidualnie przez żołnierzy wykonuje ćwiczenia parami i całej grupy. |
słuchają, obserwują instruktora a następnie przystępują do praktycznego ćwiczenia indywidualnie, parami i zespołowo. |
CZĘŚĆ KOŃCOWA (10 min.):
Zakończenie zajęć:
zadaję pytania kontrolne;
omawiam przebieg zajęć i osiągnięcie ich celu;
postawienie zadań na naukę własną;
podaję temat następnych zajęć:
Temat 6: Marsz, bieg, zatrzymanie się.
ZAŁĄCZNIKI:
Oddawanie honorów w miejscu i marszu w nakryciu głowy i bez nakrycia głowy.
ZAŁĄCZNIK 1
Żołnierze oddają sobie honory wojskowe w różnych sytuacjach: z bronią, bez broni oraz w nakryciu i bez nakrycia głowy - zarówno w miejscu, jak i w marszu.
W miejscu, w nakryciu głowy i z bronią (z wyjątkiem położenia broni „przez plecy") żołnierz przyjmuje postawę zasadniczą, „frontuje" i z chwilą zbliżenia się przełożonego na trzy kroki wykonuje skłon głowy.
Żołnierz z bronią w położeniu „przez plecy" salutuje.
W miejscu, bez nakrycia głowy bez broni i z bronią żołnierz przyjmuje postawę zasadniczą, „frontuje" i wykonuje skłon głowy.
Po podejściu do przełożonego oraz przed odejściem od niego oddaje honory przez przyjęcie postawy zasadniczej i skłon głowy.
W miejscu i w marszu, z bronią noszoną na pasie głównym żołnierz oddaje honory jak bez broni.
W marszu, w nakryciu głowy i bez broni żołnierz salutuje z jednoczesnym zwróceniem głowy w stronę przełożonego, przy czym lewa ręka przyłożona lekko dłonią do uda pozostaje nieruchoma. Palce ręki są złączone i wyprostowane. Salutowanie rozpoczyna trzy kroki przed przełożonym, a kończy po minięciu go. Podczas wyprzedzania rozpoczyna salutowanie w momencie zrównania się z przełożonym, a kończy po przejściu trzech kroków. Jeżeli przełożony wyprzedza żołnierza, ten zaczyna salutować w chwili zrównania się z nim, a kończy po przejściu trzech kroków.
W marszu, w nakryciu głowy i z bronią (z wyjątkiem położenia broni „przez plecy") żołnierz nie zmienia jej położenia, lecz jedynie wykonuje skłon głowy w kierunku przełożonego - w takiej odległości, jak podczas salutowania. Lewą rękę ma opuszczoną - jak w postawie zasadniczej.
Żołnierz z bronią w położeniu „przez plecy" salutuje.
W marszu, bez nakrycia głowy, z bronią i bez broni żołnierz wykonuje skłon głowy w kierunku przełożonego w odległości trzech kroków.
Lewą rękę (lub obie ręce) ma opuszczoną (opuszczone) - jak w postawie zasadniczej.
W miejscu i w marszu, z bronią noszoną na pasie głównym żołnierz oddaje honory jak bez broni.
Jeżeli żołnierz jest w nakryciu głowy, a ma niesprawną prawą rękę lub zajęte obie ręce, to w celu oddania honorów w miejscu przyjmuje postawę zasadniczą, „frontuje" i wykonuje skłon głowy.
W marszu wykonuje skłon głowy w stronę przełożonego w odległości trzech kroków.
Żołnierz podtrzymujący lewą ręką inną osobę nie uwalnia tej ręki w czasie oddawania honorów.
Jeżeli żołnierz biegnie, to przy oddawaniu honorów przechodzi do kroku zwykłego.
Żołnierz przyjmujący honory ma obowiązek odpowiedzieć na nie w sposób podany w regulaminie.
Rys.1 Żołnierz salutujący w miejscu bez broni: a)w rogatywce, b) w hełmie; c) w berecie; d) w furażerce
CZĘŚĆ WSTĘPNA - czas 10 min.
prowadzący: d-ca plutonu.
CZĘŚĆ KOŃCOWA - czas 10 min.
prowadzący: d-ca plutonu.
OPRACOWAŁ
dowódca plutonu
ppor. Łukasz DOBROWOLSKI