Poznań, dnia 16.01.2015 r.
ZATWIERDZAM
dowódca 3 kompani szkolnej OSP
kpt. Krzysztof CYDZIK
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z regulaminów
z 31 grupą 3 kompanii szkolnej OSP w dniu 20.01.2015 r.
TEMAT 6: Marsz, bieg, zatrzymanie się.
CELE ZAJĘĆ:
Uczyć:
parametrów kroku zwykłego, defiladowego oraz biegu;
maszerowania krokiem zwykłym i defiladowym.
FORMA: zajęcia praktyczne.
CZAS: 2 x 45 min.
MIEJSCE: plac musztry.
ZAGADNIENIA:
Marsz krokiem zwykłym i defiladowym.
Marsz w miejscu.
Bieg z miejsca i z marszu.
Zatrzymanie się.
Zmiana kierunku marszu.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:
3 dni przed zajęciami zatwierdzić plan - konspekt;
zapoznać się z tematem, celami i uwarunkowaniami organizacyjnymi zajęć;
zajęcia prowadzić zgodnie ze schematem organizacyjno - metodycznym;
dopilnować zachowania porządku i dyscypliny szkoleniowej w czasie zajęć;
przestrzegać zasad nauczania zgodnie z instrukcją o działalności szkoleniowo- metodycznej;
praktyczne przestrzeganie regulaminów egzekwować i doskonalić w szkoleniu i życiu codziennym;
po przeprowadzeniu każdego zagadnienia sprawdzić stopień jego opanowania za pomocą pytań śródlekcyjnych;
dokonać podsumowania i oceny zajęć.
LITERATURA:
„Regulamin Ogólny Sił Zbrojnych RP” - Szt. Gen. 1664/2014;
„Regulamin musztry” Szt. Gen. 1427/94;
„Nauczanie regulaminu ogólnego i musztry- poradnik metodyczny” -784/96;
„Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych RP” - Szkol. 866/2013;
„Instrukcja o działalności szkoleniowo - metodycznej” - Szkol. 816/2009.
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
Pasy wojskowe - na stan
Literatura.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
PN-1 ZAGADNIENIE 1 CZAS: 15 min. ZAGADNIENIE 2 CZAS: 15 min. MIEJSCE : plac musztry. PROWADZĄCY: dowódca drużyny.
PN-2 ZAGADNIENIE 3 CZAS: 15 min. ZAGADNIENIE 4 CZAS: 15 min. MIEJSCE : plac musztry. PROWADZĄCY: dowódca drużyny.
PN-3 ZAGADNIENIE 5 CZAS: 20 min. MIEJSCE : plac musztry. PROWADZĄCY: prowadzę osobiście.
|
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
Kategorycznie zabraniam:
oddalać się z miejsca zajęć bez wiedzy i zgody prowadzącego zajęcia;
o wszelkich urazach odniesionych podczas zajęć niezwłocznie meldować kierownikowi zajęć bądź instruktorowi na punkcie nauczania.
INNE (DODATKOWE):
Nie dotyczy.
WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:
Nie dotyczy.
XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 min.)
Rozpoczęcie zajęć:
przyjęcie meldunku;
sprawdzenie obecności;
zadanie pytań kontrolnych z poprzednich zajęć:
Wyjaśnij kto to jest przełożony?
Czy przełożony może być niższy lub równy stopniem ze swoim podwładnym?
W jaki sposób i na jaką komendę wykonujemy zwrot do tyłu?
podanie tematu, celu zajęć oraz zagadnień.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (80 min.)
Lp. |
ZAGADNIENIA |
CZYNNOŚCI |
||
|
|
KIEROWNIKA |
ĆWICZĄCYCH |
|
|
|
|
INSTRUKTORA |
SZKOLONYCH |
1. |
Zagadnienie 1
Czas: 15 min.
Zagadnienie 2
Czas: 15 min.
|
- podaje komendy instruktorowi, pilnuje czasu, nadzoruje przebieg szkolenia na punkcie nauczania.
|
- realizuje zagadnienie zgodnie z przygotowanym planem pracy i wytycznymi z instruktażu, - działa zgodnie z podstawowym modelem nauczania, zwraca uwagę na działanie na tempa, - po opanowaniu zagadnienia indywidualnie przez żołnierzy wykonuje ćwiczenia parami i całej grupy. |
słuchają, obserwują instruktora a następnie przystępują do praktycznego ćwiczenia indywidualnie, parami i zespołowo. |
2. |
Zagadnienie 3
Czas: 15 min.
Zagadnienie 4
Czas: 15 min.
|
- podaje komendy instruktorowi, pilnuje czasu, nadzoruje przebieg szkolenia na punkcie nauczania.
|
- realizuje zagadnienie zgodnie z przygotowanym planem pracy i wytycznymi z instruktażu, -działa zgodnie z podstawowym modelem nauczania, - zwraca szczególną uwagę na prawidłowe ułożenie wszystkich części ciała. |
słuchają, obserwują instruktora a następnie przystępują do praktycznego ćwiczenia indywidualnego. |
3. |
Zagadnienie 5
Czas: 20 min. |
- realizuje zagadnienie zgodnie z przygotowanym planem konspektem, - działa zgodnie z podstawowym modelem nauczania. |
- zwraca szczególną uwagę na prawidłowe ułożenie wszystkich części ciała. |
słuchają, obserwują kierownika zajęć, a następnie przystępują do praktycznego ćwiczenia indywidualnego. |
CZĘŚĆ KOŃCOWA (5 min.)
Zakończenie zajęć:
zadaję pytania kontrolne;
omawiam przebieg zajęć i osiągnięcie ich celu;
postawienie zadań na naukę własną;
podaję temat następnych zajęć:
Temat 7: Zachowanie się żołnierzy w różnych sytuacjach.
ZAŁĄCZNIKI:
Zmiana kierunku marszu.
ZAŁĄCZNIK 1
30. Kierunek marszu zmienia się na komendę: „Kierunek — W LEWO (W PRAWO, W TYŁ NA PRAWO, W TYŁ NA LEWO, W LEWO W SKOS, W PRAWO W SKOS)" lub według wskazanego przedmiotu terenowego. Na hasło komendy żołnierz robi trzy kroki na wprost, a następnie zmienia kierunek marszu na nakazany i maszeruje dalej.
CZĘŚĆ WSTĘPNA - czas 5 min.
prowadzący: prowadzę osobiście.
CZĘŚĆ KOŃCOWA - czas 5 min.
prowadzący: prowadzę osobiście.
OPRACOWAŁ
dowódca plutonu
ppor. Łukasz DOBROWOLSKI