KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO NR 4
TEMAT: Poznajemy ćwiczenia z wykorzystaniem instrumentów muzycznych.
CEL: rozwijanie poczucia rytmu
(ZU)ZADANIE WYCHOWAWCZE (USAMODZIELNIAJĄCE): uczeń angażuje się w czynności porządkowe- z współpartnerem przygotowuje przybory potrzebne do zajęć oraz sprawdza ich stan po zakończeniu lekcji
(M)MOTORYCZNOŚĆ: rytmizacja- uczeń w marszu wystuka na instrumenci perkusyjnym ( kastaniety, bębenki, grzechotki) rytm usłyszanej muzyki
(U)UMIEJĘTNOŚCI: uczeń samodzielnie zainscenizuje opowieść ruchową przedstawioną przez nauczyciela
(W)WIADOMOŚCI: uczeń własnymi słowami zdefiniuje słowo rytm i wymieni instrumenty, którymi posługiwał się podczas zajęć
Klasa 3 Szkoły podstawowej Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna Liczba ćwiczących: 20
Przybory i przyrządy: szarfy, bębenki, laski gimnastyczne, grzechotki, kastaniety,
|
Tok zajęć / zadania lekcji |
METODA REALIZACJI ZADANIA RUCHOWEGO |
CZAS/ ILOŚĆ POWTÓRZEŃ |
UWAGI ORGANIZACYJNO- METODYCZNE |
CEL ZADANIA |
TREŚĆ ZADANIA RUCHOWEGO |
|
|
|
1.CZĘŚĆ WSTĘPNA |
WSZYSCY LATAJĄ-Prowadzący rozpoczyna grę opowiadaniem, w czasie którego wymienia nazwy ptaków i zwirząt. W czasie tego opowiadania uczestnicy, gdy usłyszą nazwę ptaka, zaczynają biegać oraz poruszać rękoma, naśladując ruchy jego skrzydeł, gdy usłyszą nazwę zwierzęcia zwalniają ruch i kroczą powoli, wysoko podnosząc nogi. Prowadzący od czasu do czasu daje hasło „wszyscy latają”, wtedy rozbiegają siępo wszystkich kierunkach unikając zderzań
PW: postawa wyprostowana z woreczkiem w dłoni, na lini końcowej boiska do siatkówki PRZEBIEG RUCHU: w biegu zataczaj jak największe okręgi woreczkiem W biegu przerzucaj woreczkek z ręki do ręki W biegu zataczaj jak największe okręgi woreczkiem wokół siebie W podskokach rzcaj woreczek jak najwyzej i złap go zanim spadnie na ziemię PW: siad skrzyżny PRZEBIEG RUCHU: połóż woreczek jak najdalej Przetaczaj woreczek wokół siebie Podrzucaj woreczek jak najwyżej PW: w miejscu postawa wyprostowana w parach tyłem do siebie, na boisku do piłki siatkowej z woreczkiem PRZEBIEG RUCHU: połóż woreczek jak najdalej tak żeby partner mógł go odebrać Przekazuj woreczek do partnera Trzymając razem za woreczek zataczajcie jak największe koła Trzymając za woreczek oddalcie się od sieie PW: leżenie na plecach PRZEBIEG RUCHU: podnieś jak najwyżej nogi i ręce Połóż nogi jak najdalej od siebie Połóż ręce jak najdalej od siebie Sięgnij rękami i nogami jak najdalej Zataczaj jak największe koła rękami i nogami Połóż nogi i ręce PW:klęk podpary PRZEBIG RUCHU: unieś nogę i rękę jak najwyżej Zataczaj noga i ręką jak największe koła Unieś tułów jak najwyżej |
Metoda zabawowo-naśladowcza
BCR |
3'
5'
3'
3'
4'
5' |
Ustawienie w dwuszeregu, kapitan zdaje raport
N stoi twarzą do U;
Nazwy ptaków i zwierząt prowadzący powinien wymieniać tak,aby dzieci nie biegały zbyt długo i nie męczyły się, a po intensywniejszym długo trwającym biegu mogły dłużej odpocząć
N obserwuje czy U zmienia rękę wymachową, sugeruje zmianę klaśnięciem Ustawienie na linii końcowej boiska do siatkówki
N sprawdza ustawienie U czy mają wystarczająco dużo miejsca
|
Ćwiczenia związane z początkiem lekcji
Zabawa ożywiająca
ćwiczenia kształtujące mm. obręczy barkowej i ramion
Kształtujące mm. tułowia
kształtujące mm. brzucha
kształtowanie mm. grzbietu |
|
|
|
|
2.CZĘŚĆ GŁÓWNA |
1.Zabawa w orkiestrę - N tworzy 4 grupy muzyczne: dzwonki, grzechotki, bębenki, perkusja. Podczas śpiewania zwrotek wszystkie dzieci ruchem rąk odzwierciedlają treść piosenki. Kiedy zaczyna się refren dzieci zaczynają grać na instrumentach wystukując rytm piosenki. Grupy instrumentów wchodzą kolejno: grzechotki - pierwszy wers, bębenki i kastaniety - drugi wers, dzwonki i trójkąty - trzeci wers, wszystkie razem czwarty wers, perkusja gra cały refren.
2. Uczniowie radośnie podskokami poruszają się w rytm muzyki. Gdy słyszą że muzyka wykonywana jest stanowczo, głośno i rytmicznie, np. na perkusji osoby posiadające bębenki i kastaniety wystukują jej rytm, gdy słyszą dźwięki niski rytm wystukują grzechotki, natomiast przy dźwiękach wysokich dzwonki i trójkąty
3.”Jaki to dźwięk” Ćwiczenia w rozróżnianiu wysokości dźwięków. 4. N aranżuje sytuacje,opisuje zjawiska, sytuacje, zwierzęta, które U samodzielnie odzwierciedla: Wyobraźcie sobie, że: zrywacie kwiaty, jagód i grzybów, zbieracie kasztanów, muszelki lepicie śnieżki, zanurzacie się w rzece, wchodzicie po schodach, brodzicie po śniegu, wchodzicie po drabinie; N przedstawia sposób w jaki U będą poruszali się po boisku, ale nie podaje żadnych wskazówek, przedstawia wyłącznie nazwę przedmiotu i sytuacje w jakiej znajduje się U: Wyobraź sobie, że jesteś jak: mała piłka gumowa duża piłka gumowa piłka kałczukowa kangur, który chce przedostać się na drugą stronę jeziora i musi go minąć 3. N przedstawia opowieść ruchową, a zadaniem U jest jej odzwierciedlenie poprzez ruch.U wykonuje na własny sposób pokazując sytuacja zaakcentowane przez N takie jak: „drżenie gałęzi i listków”, „trzepotanie skrzydełek" „strzał", „wiatrak", „wahadło zegara", „kwiatek rozwijający się i rosnący”, „kaczka nurkuje”, „rąbanie drzewa”, „Pranie bielizny” „Latający samolot”, „Huśtanie łódki na falach”, „łapanie motyli”, „Grabienie siana”, „sianie zboża”, „koszenie zboża”, „wskazanie fruwającego ptaszka. U poruszają się po oisku do siatkówki, wsłuchując się w muzykę. |
Metoda Orffa
Metoda Labana
Metoda Labana |
4'
4'
4'
6'
6'
8' |
Uczniowie przynoszą potrzebne instrumenty
Cwiczący ustawieni na boisku do siatkówki
N dzieli instrumenty pomiędzy uczniów. Muzyka dobrana do potrzeb zadania
N wymienia przedmioty i czynności, które U ma naśladować
N nie sugeruje sposobu wykonywania zadania ruchowego pozostawia uczniowi pełną swobode ruchu
N przedstawia sposób wykonania ćwiczenia
N aktywizuje U do wykonania zadania N opwiada sytuacją, akcentuje sytuacja, która mają być zainscenizowane przez U Zadanie wykonywane w dowolnych pozycjach N nie przedstawia sposobu wykonania cwiczenia Muzyka musi być obrana do opowieści ruchowej |
ZU Ćwiczenia z rytmizacją
M
Rozwijanie wyczuci ciężaru własnego ciała, przestrzeni i czasu, płynności ruchów
U |
|
|
|
|
3.CZĘŚĆ KOŃCOWA |
"Zegary." ,,Leśna muzyka” - swobodny dowolny marsz do muzyki relaksacyjnej, U wykonują głęboki wdech powietrza nosem i wydech ustami |
Metoda Orffa |
2' |
Muzyka powinna naśladować dźwięki lasu (świergot ptaków, szum drzew itp.) |
Uspokojenie -różnicowanie
|
|
|
|
|
Ćwiczenia związane z zakończeniem lekcji W Nastawienie do aktywności pozaszkolnych |
Podsumowanie zajęć, czynności organizacyjno porządkowe ( porząkowanie szarf, instrumentów), zachęcenie do podejmowania aktywności związanej z umiejętnościami poznanymi na zajęciach poza szkoła, wymienienie instrumentów rozwijających rytmiczność, przypomnienie co to jest rytm |
|
3'-4' |
Pochwała dla osób najbardzoej aktywnych i wykazujących się największą kreatywnością . Zachęta to aktywności fizycznej poza szkołą |