Konspekt SPRAWNY JAK ŻOŁNIERZ – POZNAJEMY ĆWICZENIA O CHARAKTERZE WOJSKOWYM KSZTAŁTUJĄCE KOORDYNACJE I KONDYCJE


PRZEMYSŁAW BRATKOWSKI

SPRAWNY JAK ŻOŁNIERZ - POZNAJEMY ĆWICZENIA O CHARAKTERZE WOJSKOWYM KSZTAŁTUJĄCE KOORDYNACJE I KONDYCJE

WYCHOWANIE FIZYCZNE - KIERUNEK NAUCZYCIELSKI II ROK, GR. I

Przemysław Bratkowski

Klasa: 4a

Liczba ćwiczących: 18

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas trwania: 45 min.

Data: 28.09.08r

DZIAŁ PROGRAMU:

Zadanie główne: Sprawny jak żołnierz- poznajemy ćwiczenia o charakterze wojskowym, kształtujemy koordynacje i kondycje.

Zadania dodatkowe: Doskonalimy umiejętności motoryczne i oddechowe. Uczymy się poprawnego oddychania podczas wykonywania ćwiczeń.

Motywacje: Zachęcę uczniów do wykonywania ćwiczeń o charakterze wojskowym, zmotywuje do samodyscypliny.

CELE OPERACYJNE:

Umiejętności: Uczeń zastosuje ćwiczenia oddechowe, uczeń potrafi wykonać ćwiczenia kształtujące i poprawiające jego koordynacje.

Motoryczność: Uczeń rozwinie koordynacje ruchowa podczas wykonywanych ćwiczeń. Uczeń poprawi umiejętności oddechowe podczas kształtowania kondycji w biegu, truchcie, marszu i spoczynku.

Wiadomości: Uczeń wie jakie znaczenie maja ćwiczenia koordynacyjne. Uczeń wymieni kilka ćwiczeń kształtujących. Uczeń wyjaśni znaczenie oddychania podczas wykonywania ćwiczeń.

Wychowanie: Uczeń zaproponuje ponowne przeprowadzenie lekcji o charakterze

wojskowym. Uczeń chętnie ćwiczy koordynacje i zachęca innych do wykonywania ćwiczeń.

Tok lekcji

Czynności uczniów

Czynności nauczyciela

Metody i formy

Docelowe

Zadaniowe

Część wstępna

1. elementy organizacyjne

2. podanie zadań lekcji

3. ćwiczenia w przyjmowaniu prawidłowej postawy ciała

4. zabawa ożywiająca

5. ćwiczenia wprowadzające

Część główna A

Ćwiczeni kształtujące głowy, szyji

Klatka piersiowa

Ćwiczenia tułowia

Ćwiczenia mięśni brzucha i grzbietu

Część główna B

Ścieżka zdrowia

Część końcowa

Dążenie do dyscypliny, przygotowanie się do lekcji

Uczeń pozna zadania lekcji, umotywuje się

Uczeń przypomni sobie prawidłową postawie ciała

Uczeń ożywi się, kształtuje nawyki prawidłowej postawy ciała

Skoordynuje oddech i prace swojego ciała

Wzmocnienie rozciągniecie karku

Rozciągamy i wzmacniamy klatkę piersiowa

Rozciąganie, wzmacnianie

Wzmacniamy rozciągamy

Kształtowanie kondycji i koordynacji ruchowej

Kształtowanie motoryczności kondycji

Uspokojenie organizmu po wysiłku

Uczeń rozluźnia wycisza i uspokaja organizm, reguluje oddech

Znaczenie i rola ćwiczeń wojskowych

Ustawi się na zbiórce

Uczeń słucha

Ustawi prawidłowo głowę barki, tułów, kolana, stopy

Uczeń uczestniczy w zabawie berek w podporze Tylem

Bieg wokół Sali z kontrola oddechu na zmianę z marszem

W rozkroku skręt głowy w prawa i lewa stronę(nastraszenie współćwiczącego)

Przyciągamy brodę do klatki piersiowej odchylamy głowę do tylu

Ćwiczenie wymachy ramion w Tyl co trzeci krok

W podporze przodem 15 ugięć ramion z klatka piersiowa do podłoża

W parach plecami do siebie na przemian stronne skręty tułowia klaśnięcie w dłonie współćwiczącego

Siad skulny plecami do siebie siłowanie grzbietem

Z leżenia Tylem wznos tułowia w gore współćwiczący przechodzi pod plecami kolegi x5

W parach z leżenia na plecach x20 unosimy kark i barki nad podłoże współćwiczący trzyma za stopy

Pełzanie po szerokości Sali

W leżeniu na plecach unosimy ręce w górę wdech opuszczamy wydech regulujemy oddech

W dwóch rzędach wyścig slalom na całej długości Sali drużyna przegrana wykonuje 20 ugięć ramion w podporze przodem

W dwóch rzędach wyścig „powodzian” która drużyna pierwsza ułoży zaporę przeciw powodziowa z woreczków

W dwóch rzędach wyścigi z rannymi w parach przenosimy współćwiczącego jak najszybciej do mety

Pierwsza stacja slalom

Druga stacja naprzemienne wskoki do rozłożonych szarf

Trzecia stacja przewrót w przód

Czwarta stacja przewrót w Tyl

Piata stacja przeskoki przez szarfy obunóż

Szósta stacja skip A

Siódma stacja x5 ugięć ramion w podporze przodem

Krok marszowo defiladowy co 6 kroków obrót o 180°x3 głęboki wdech i wydech

„minutka”- Leżenie Tylem uczniowie odliczają 60 sekund po czym wstają, wygrywa osoba która będzie najdokładniejsza w obliczeniach

Leżenie Tylem- sięganie rękoma i nogami jak najdalej- wyciąganie się

Uczeń słucha i przyswaja sobie wiadomości bierze udział w dyskusji

Zbiórka, pożegnanie

Organizuje zbiórkę, sprawdza obecność

Podaje zadania lekcji

Pokazuje, koryguje błędy

Organizuje zabawę tłumaczy zasady zabawy, czuwa nad bezpieczeństwem

Pokazuje, tłumaczy błędy

Pokazuje ćwiczenie, omawia koryguje błędy

Omawia, pokazuje, liczy powtórzenia

Omawia pokazuje zwraca uwagę na błędy

Omawia pokazuje odlicza zwraca uwagę na poprawność ćwiczeń

Ustala drużyny, omawia, sędziuje

Omawia koryguje błędy nagradza i rozdaje kary

Omawia sędziuje nagradza rozdaje kary

Omawia, pokazuje, koryguje błędy, czuwa nad dokładnością i bezpieczeństwem ćwiczących

Omawia i odlicza

Omawia zabawę, odmierza czas wyznacza zwycięzcę

Odmierza czas, nadzoruje

Podsumowuje lekcje, zwraca uwagę na pozytywne znaczenie ćwiczeń wojskowych

Pogadanka

Pogadanka

Naśladowcza ścisła

Zabawowa-klasyczna

Bezpośredniej celowości ruchu naśladowcza -ścisła

Bezpośredniej celowości ruchu

Bezpośredniej celowości ruchu

Naśladowcza ścisła

Bezpośredniej celowości ruchu

Zadaniowa ścisła

Zadaniowa ścisła

Zadaniowa ścisła

Programowego usprawniania się

Naśladowcza ścisła

Zabawowa klasyczna

Naśladowcza ścisła

Pogadanka


