Poznań, dnia …….2014 r.
ZATWIERDZAM
dowódca . kompani szkolnej OSP
………………………………………
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z powszechnej obrony przeciwlotniczej z .. plutonem
.. kompanii szkolnej OSP w dniu …...2014 r.
I. TEMAT 1/2: Organizacja POPL w MSD, MCzP oraz w działaniach bojowych.
II. CELE ZAJĘĆ:
− Zapoznać:
scharakteryzować przedsięwzięcia wchodzące w skład aktywnej, i pasywnej powszechnej obrony przeciwlotniczej.
- omówić czynności żołnierza po ogłoszeniu alarmu powietrznego oraz
praktycznie je wykonywać w MSD, MCzP oraz w działaniach bojowych;
- ogłosić i przekazywać sygnał alarmu powietrznego w MSD, MCzP oraz w
działaniach bojowych
III. FORMA: Wykład.
IV. CZAS: 45 min.
V. MIEJSCE: …………..
VI. ZAGADNIENIA:
Ogólne zasady POPL, przedsięwzięcia wchodzące w skład aktywnej i
pasywnej POPL,
2. Przygotowanie stanów osobowych i rejonów zakwaterowania
(rozmieszczenia) do wymogów powszechnej obrony przeciwlotniczej
(skład i wyposażenie PO, stanowiska ogniowe i szczeliny przeciwlotnicze,
schrony/ukrycia OPL),
Sygnały alarmowania (ostrzegania) o zagrożeniu uderzeniami
z powietrza i sposoby ich przekazywania (odwoływania),
Czynności żołnierza po ogłoszeniu alarmu powietrznego w MSD, MCzP oraz w działaniach bojowych.
VII. WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:
Na trzy dni przed zajęciami zatwierdzić plan-konspekt.
W przeddzień zajęć przygotować salę wykładową oraz sprawdzić wyposażenie schronu popl.
Przygotować sprzęt do zajęć.
Zajęcia są pierwszymi zajęciami z powszechnej obrony przeciwlotniczej, dlatego należy zapoznać słuchaczy z celami kształcenia i programem nauczania oraz postawić wymagania do zajęć w sali wykładowej i w terenie.
Zapoznać z rygorami dydaktycznymi i rygorami sprawdzania wiedzy na bieżąco i na zakończenie nauczania przedmiotu.
Zapoznać słuchaczy z literaturą, pokazując kolejne pozycje i zapisując ich sygnatury na tablicy.
W czasie zajęć zwrócić uwagę na wysoką dyscyplinę i aktywność słuchaczy poprzez zadawanie pytań śródlekcyjnych.
VIII. LITERATURA:
Regulamin działań taktycznych pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych - DWLąd Wewn.134/09
„Podręcznik walki pododdziałów zmechanizowanych (pluton, drużyna)”-rozdz. Zabezpieczenie bojowe sygn. DWLąd. 26/2000. - Warszawa 2000;
„Bogdan Kośny -Powszechna Obrona Przeciwlotnicza” Poradnik dowódcy pododdziału”- sygn. DWLąd 81/2001 Poznań 2001.
IX. ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE:
kreda, tablica
rzutnik + laptop
X. ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
wykład dla całości plutonu.
XI. WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
Kategorycznie zabraniam:
oddalać się z miejsca zajęć bez wiedzy i zgody prowadzącego zajęcia.
XII. INNE (DODATKOWE):
Nie dotyczy.
XIII.WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:
Nie dotyczy.
XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 min)
Rozpoczęcie zajęć:
przyjęcie meldunku,
sprawdzenie obecności,
podanie tematu i celu zajęć,
podanie zagadnień.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (35 min)
ZAGADNIENIE 1 (15 min)
Ogólne zasady POPL, przedsięwzięcia wchodzące w skład aktywnej i
pasywnej POPL,
Powszechna obrona przeciwlotnicza stanowi zespół przedsięwzięć mających na celu zmniejszenie skutków uderzeń z powietrza i obejmuje:
rozpoznanie wzrokowe przeciwnika powietrznego zapewniające zaalarmowanie w odpowiednim czasie pododdziałów o zagrożeniu z powietrza oraz otwarcie ognia do celów powietrznych środkami pododdziału;
alarmowanie pododdziałów o zagrożeniu z powietrza, które prowadzi się dla uniknięcia lub ograniczenia strat od uderzeń środków napadu powietrznego przeciwnika poprzez terminowe wykorzystanie przygotowanych ukryć oraz wprowadzenie stanu do natychmiastowego otwarcia ognia dla pododdziałów dyżurnych;
prowadzenie zorganizowanego ognia do celów powietrznych środkami pododdziału organizowane na zasadzie aktywnej obrony przed uderzeniami z powietrza do czego wyznacza się siły w składzie co najmniej plutonu;
realizowanie przedsięwzięć pasywnej obrony powietrznej.
W skład przedsięwzięć pasywnej obrony powietrznej wchodzi:
maskowanie przed rozpoznaniem z powietrza mające na celu ukrycie sił i środków przed przeciwnikiem, wprowadzenie go w błąd co do położenia pododdziałów i prowadzonych przez nie działań oraz utrudnienie mu skutecznego oddziaływania;
likwidację skutków napadu powietrznego w celu odtworzenia zdolności bojowej pododdziału poprzez udzielenie pomocy medycznej, ewakuacja sił i środków z rejonu porażenia, ponadto odtwarzanie rozbudowy inżynieryjnej, w tym maskowania.
Z powyższego wynika, że powszechna obrona przeciwlotnicza obejmuje zarówno przedsięwzięcia aktywnej walki z przeciwnikiem powietrznym jak również czynności zmniejszające skutki jego oddziaływania.
Czynności te są wykonywane w ramach innych elementów zabezpieczenia bojowego takich jak: maskowanie, zabezpieczenie inżynieryjne oraz obrona przeciwchemiczna.
Powszechną obronę przeciwlotniczą organizują wszyscy dowódcy w każdym rodzaju walki, a przestrzeganie elementarnych postanowień wchodzących w skład powszechnej obrony przeciwlotniczej powinno być nawykiem każdego żołnierza zarówno w czasie szkolenia, jak i na przyszłym polu walki.
ZAGADNIENIE 2 (10 min)
Przygotowanie stanów osobowych i rejonów zakwaterowania
(rozmieszczenia) do wymogów powszechnej obrony przeciwlotniczej
(skład i wyposażenie PO, stanowiska ogniowe i szczeliny przeciwlotnicze,
schrony/ukrycia OPL),
rozśrodkowanie pododdziałów mające na celu uniknięcie większych strat w sile żywej, sprzęcie bojowym a powstałych w wyniku uderzenia środków napadu powietrznego przeciwnika;
przygotowanie schronów i ukryć (szczelin) przeciwlotniczych w celu ochrony ludzi i sprzętu przed środkami rażenia przeciwnika, zwiększenie żywotności i efektywności własnych środków rażenia oraz obniżenie skuteczności środków rażenia przeciwnika;
- PO - obsadę posterunku obserwacyjnego stanowi 2-3 żołnierzy pełniących służbę na zmianę. Każdy dyżurny obserwator pełni służbę na posterunku 1-2 godziny, a w niekorzystnych warunkach obserwacyjnych - czas ten może być skrócony.
Posterunek powinien być wyposażony w;
- lornetkę polową
- kompas lub busolę
- tabliczki orientacyjne ze stronami świata
- środki sygnalizacyjne
- okulary przeciwsłoneczne
- dziennik obserwacji powietrznej i aktualny szkic obserwacji
Przygotowanie schronów i ukryć ( szczelin przeciwlotniczych ) chroni ludzi i sprzęt przed ogniowym oddziaływaniem przeciwnika.
Ponieważ, wykonanie prac inżynieryjnych ( szczelin i ukryć ) w trakcie walki będzie prawie niemożliwe, dlatego pododdziały w miarę możliwości powinien wykorzystać właściwości ochronne terenu oraz przystosować ukrycia już istniejące do ochrony ludzi i sprzętu. Będą to ukrycia w jarach, wąwozach, fałdach terenowych oraz za naturalnymi i sztucznymi ( nasypy, wykopy ) wzniesieniami.
Do tego rodzaju ukryć można zaliczyć również budynki murowane, piwnice, schrony, leje po bombach, głębokie bruzdy na polach itp.
ZAGADNIENIE 3(10 min)
Sygnały alarmowania (ostrzegania) o zagrożeniu uderzeniami
z powietrza i sposoby ich przekazywania (odwoływania)
Sygnały alarmowania o zagrożeniu z powietrza i sposób ich przekazywania.
Sygnał alarmowania o zagrożeniu z powietrza inaczej:
alarm powietrzny ogłaszany przez:
akustyczny system alarmowania :
ciągły modulowany dźwięk syreny w okresie JEDNEJ minuty, bądź następujące po sobie sekwencje długich dźwięków, sygnałów dźwiękowych, gwizdków, trąbek lub innych przyrządów na sprężone powietrze w stosunku 3:1 w przybliżeniu 3 sekundy dźwięku/1 sekunda przerwy;
środki masowego przekazu:
powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: UWAGA! UWAGA! UWAGA! OGŁASZAM ALARM POWIETRZNY DLA....
wizualny sygnał alarmowy:
znak czerwony, najlepiej w kształcie kwadratu
odwołanie alarmu następuje przez:
akustyczny system alarmowania :
dźwięk ciągły trwający 3 minuty;
środki masowego przekazu:
powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna: UWAGA! UWAGA! UWAGA! ODWOŁUJĘ ALARM POWIETRZNY DLA....
ZAGADNIENIE 3 (10 min)
Czynności żołnierza po ogłoszeniu alarmu powietrznego w MSD, MCzP oraz w
działaniach bojowych.
Po przyjęciu o odnotowaniu sygnału alarmowego przez służbę dyżurną pododdziału, podoficer ogłasza alarm powietrzny głosem - UWAGA! UWAGA! UWAGA! OGŁASZAM ALARM POWIETRZNY DLA
np. 2 kompanii szkolnej!!!!!
Dowódca pododdziału nakazuje przerwać szkolenie i przejmuje kierowanie alarmem w pododdziale.
Z pododdziału wydziela się 1/3 sił i środków jako pluton dyżurny do zwalczania środków napadu powietrznego, który pobiera broń oraz amunicję z magazynu. Następnie udaje się do szczeliny przeciwlotniczej, osiągając gotowość do strzelania, a w razie potrzeby zwalcza ŚNP. Pozostała część stanu osobowego udaje się do schronów.
- MCzP - Do zasadniczych przedsięwzięć z tego zakresu, na szczeblu pododdziału zalicza się;
- maskowanie przed rozpoznaniem z powietrza elementów ugrupowania bojowego;
- rozśrodkowanie wojsk;
- przygotowanie schronów i ukryć;
- likwidowanie skutków napadu przeciwnika powietrznego;
Na szczeblu pododdziału cele maskowania osiąga się poprzez;
- wykorzystanie maskujących właściwości terenu;
- wykorzystanie warunków meterologicznych i pory roku;
- stosowanie etatowych środków maskujących;
- stosowanie materiałów podręcznych;
- maskowanie świateł;
- maskowanie ruchu ludzi i sprzętu;
- ograniczenie pracy radiostacji i stacji radiolokacyjnych;
W działaniach dynamicznych jak np. marsz, natarcie stosuje się przede wszystkim tzw. Bierną obronę przeciwlotniczą, gdyż z uwagi na charakter tych działań, jest niemożliwe wykonywanie prac inżynieryjnych.
CZĘŚĆ KOŃCOWA (5 min)
Zakończenie zajęć:
podsumowanie zajęć,
podać termin następnych zajęć,
udzielenie odpowiedzi na ewentualne pytania,
postawienie zadań na naukę własną.
OPRACOWAŁ
dowódca plutonu
…………………………