SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat zajęcia: Wprowadzenie pisanej i drukowanej litery „K" i „k".
Data: 24.11.2008
Grupa: dzieci sześcioletnie
Metody pracy: słowna, czynna
Rodzaje aktywności dzieci: słowna, plastyczna, ruchowa, z zakresu czytania
Formy pracy: z całą grupą, w zespołach, indywidualnie.
Środki dydaktyczne: piłka, tamburyno, kartki, pisaki, kredki, obrazki z literkami (K. k) kartoniki białe, czerwone, niebieskie, prostokąty białe do układania sylab, „Encyklopedia przyrody”, ćwiczenia cz. 2, książka z serii „Już w szkole”, wizytówki z imionami;
Cele operacyjne:
Dziecko:
potrafi rozwiązać zagadkę rysunkową
potrafi dobrać do rzeczownika przymiotniki
dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów
umie rozpoznać w tekście i na rysunku ukrytą literę K, k
potrafi uzupełnić wyraz brakującymi literami
potrafi ułożyć wyraz z rozsypanki literowej
umie przeczytać sylaby, wyrazy i proste zdania
potrafi dobrać odpowiednie wyrazy, które się rymują
ilustruje ruchem treść wiersza
Przebieg:
1. Wprowadzenie - rozpoczęcie od zagadki rysunkowej:
- nauczycielka mówi, dzieci słuchają i rysują
Małe kółeczko, duże koło
Uszko z prawej strony
Uszko z lewej strony
Trzy wąsiki z prawej strony
Trzy wąsiki z lewej strony
Ogonek zakręcony
I jest kot tyłem do nas odwrócony.
Powtarza zabawę jeszcze raz.
- obrazki zostają położone lub powieszone, oznaczone wyrazem „kot”
2. Zabawa słownikowa (w kole) z wykorzystaniem piłki
(Rzeczownik + przymiotniki)
Jaki jest kotek? np. kotek jest bury, miły, zadowolony, figlarny
3. Koty, kotki, kocury- rozszerzenie wiadomości na temat rodziny kotów:
- rozmowa kierowana na podstawie ilustracji w książkach, „Encyklopedii przyrody” własnych doświadczeń.
4. Zabawa ruchowa ilustracyjna do treści wiersza „Kotek” wg. K Datkun - Czerniak.
- nauczycielka czyta wiersz a dzieci lustrują go ruchem
Mały kotek mały uwielbia zabawy.
Sznurek to dla niego zabawka wspaniała - goni,
prycha, miauczy, aż zmęczony siada.
Łapką mordkę myje. Potem uszka, szyję.
A gdy się umyje i odpocznie troszkę
to znów chce figlować - znaki daje oczkiem.
Mój koteczku dość zabawy!
Pora mleczko pić - wystarczy już zabaw - na dziś!
(można powtórzyć)
5. Wyodrębnienie głoski „k” na podstawie wyrazu - kot
- analiza i synteza wyrazu „kot” dzieci przeliczają głoski w wyrazie
- nazwanie pierwszej głoski i określenie jej jako spółgłoski
- zapoznanie z obrazem graficznym litery wielkiej i małej K, k
- rysowanie litery palcem w powietrzu, na dywanie, układanie litery z ciał
- wyszukiwanie przedmiotów, które znajdują się w otoczeniu i w swojej nazwie zawierają głoskę „k”
6. Zabawa z wykorzystaniem wizytówek z imionami dzieci:
- wizytówki zostają rozsypane na dywanie
- dzieci odnajdują wizytówkę z swoim imieniem
- wyszukują w imieniu literki K, k
- podział dzieci na dwie grupy (z literką K, k i bez)
- synteza i analiza imion z głoską K, określanie miejsca głoski w wyrazie
7. Praca indywidualna w ćwiczeniach:
s. 36, 37
- wskazanie poznanych liter w zestawach wyrazów
- konstruowanie zdań z wykorzystaniem obrazków
- konstruowanie wyrazów z wykorzystaniem sylab z wyklejanki - dobieranie rymów
- ćwiczenia grafomotoryczne „Korona królowej Karoliny”
8. Ćwiczenia w czytaniu - praca indywidualna z książką:
- odczytywanie zdań obrazkowo- wyrazowych na bazie poznanych liter s. 64, 65
2