Scenariusz lekcji historii w klasie II gimnazjum
Temat: Chrześcijaństwo i chrześcijanie w Rzymie
I. Zagadnienia lekcji.
wierzenia religijne Rzymian
początki chrześcijaństwa, działalność i nauki Jezusa z Nazaretu
Stary i Nowy Testament
rozpowszechnienie się chrześcijaństwa
prześladowania chrześcijan
chrześcijaństwo religią dozwoloną, a następnie panującą
II. Cele lekcji:
Po zakończeniu lekcji uczeń:
wskaże podobieństwa między religią Greków i Rzymian
wskaże różnice między religią Rzymian i chrześcijan
wskaże podobieństwa między religią żydowską i chrześcijańską
wyjaśni co zdecydowało o popularności nowej religii
przedstawi stosunek państwa rzymskiego do nowej religii
oceni postawę nietolerancji
III. Uwagi dotyczące lekcji:
rozmowa nauczająca
praca z tekstem podręcznika
praca z fragmentem tekstu literackiego
praca z mapą i atlasem
IV. Środki dydaktyczne:
podręcznik
atlas historyczny, mapa ścienna - Imperium rzymskie
H. Sienkiewicz - Quo vadis
Mircea Eliade - Historia wierzeń i idei religijnych
V. Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie.
Lekcję rozpoczynam od sprawdzenia pracy domowej oraz ocenienia jej przynajmniej u jednego ucznia. Następnie uczniowie , wskazują na mapie Palestynę i przypominają zasady religii Żydów. Po tych czynnościach, podaję temat lekcji i jej główne problemy, które są zapisane na tablicy.
2. Rozwinięcie.
W rozmowie nauczającej przedstawiamy, życie i działalność Jezusa oraz przedstawiamy przyczyny śmierci. Wykorzystując fr. "Historiorii wierzeń i ..." przedstawiam przemianę duchową św. Pawła oraz wspólnie z uczniami , przedstawiamy jego zasługi jako apostoła. Na podstawie fr. Quo vadis i tekstu z podręcznika uczniowie, omawiają przyczyny prześladowań, chrześcijan w Rzymie. Następnie, krótko omawiam, proces stawania się chrześcijaństwa religią dozwoloną i panującą.
3. Zakończenie.
Wspólnie z uczniami przypominam przyczyny prześladowań chrześcijaństwa oraz wyjaśniamy co zdecydowało o jego zwycięstwie. Wskazujemy na wspólne korzenie judaizmu i chrześcijaństwa. Oceniam uczniów za aktywność i polecam, wykonać zadanie z zeszytu ćwiczeń.