Scenariusz zajęć dla grupy 5-6 latków z obszarów:
Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne.
Prowadząca : Aldona Mgłowska
Temat tygodnia : „Co nam niesie Pani Jesień ?”
Temat zajęć: „ Jesienne pejzaże” - ekspresje plastyczne
Cel ogólny: kształtowanie sprawności manualnych
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wykonuje prace plastyczną różnymi technikami (farba zmieszana z proszkiem, malowanie gąbkami, wyklejanie plasteliną)
- potrafi zaplanować pracę na całej kartce
- wie jakie barwy charakteryzują jesienny pejzaż
- wypowiada się na dany temat
- uczestniczy w zabawach
- poszerza słownik czynny oraz bierny ( utrwala lub nabywa wiadomości o jesieni)
Metoda: słowna ( instrukcje), czynna (zadania do wykonania), metody oparte na aktywności dziecka (stwarzanie zadań do rozwiązania, działania dzieci, zabawy)
Formy: indywidualna, zbiorowa,
Pomoce dydaktyczne: zdjęcia jesiennych pejzaży, kolorowe kartki, szklanki, ciepła, zimna woda, pędzle, wycięte listki, korona, tamburyno, farby, proszek do prania, słoiczki, plastelina, gąbki, woreczki gimnastyczne, krążki gimnastyczne.
Przebieg zajęcia:
Przywitanie oraz przypomnienie zasad panujących na zajęciach
Na tablicy przywieszone zostają zdjęcia krajobrazów jesiennych bądź obrazów z jesiennymi pejzażami. N- lka pyta dzieci :
- jaka pora roku przedstawiona jest na zdjęciach?
- po czym rozpoznaliście, że to jesień?
- jakie barwy charakteryzują jesienny krajobraz?
„ Jesienne kolory” - Na podłoże rozłożone zostają kartki w różnych kolorach. Wskazane dzieci wybierają te kartki, które maja jesienne barwy ( przyczepiają na tablicy).
Zabawa ruchowa „ Grzybki” - dzieci chodzą po sali w rytm wybijany na tamburynie, gdy zaś nie słyszą jego dźwięku zaczynają zbierać rozsypane na dywanie „ grzybki” ( woreczki gimnastyczne). Przynoszą n-lce. Zabawa się powtarza.
Eksperyment - rozpuszczanie farb w zimnej oraz ciepłej wodzie.
Zabawa „Jesienny konkurs” - n- lka czyta pytania zaś dzieci odgadują o co chodziło. Za poprawną odpowiedz dziecko otrzymuje listka. To, które zdobyło najwięcej listków zostaje „ Królem/ królową jesieni” i otrzymuje koronę.
Zabawa zręcznościowa „ Wrzuć ziemniaka do worka”- dzieci dobierają się parami. N-lka wyznacza odległość ok. 2 m, dzieci stają twarzami do siebie. Jedno otrzymuje krążek, drugie woreczek- próbuję trafić „ziemniakiem do worka”. Na dany sygnał role się zmieniają.
Praca plastyczna „ Jesienne drzewko”. Dzieci mieszają farbę z proszkiem do prania- malują tło pracy, następnie gąbeczkami malują pejzaż ( sad, park, drzewo), na końcu wyklejają plasteliną dodatkowe elementy- owoce, kasztany itp. Prace wykonują uwzględniając nabyte na zajęciach wiadomości.
Prezentacja prac.
Wywieszenie prac na tablicy.
Opracowała: Aldona Mgłowska.
1