SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ DLA DZIECI 6 LETNICH.
TEMAT: „WOKÓŁ JAJA „
POJĘCIE: WIELKANOC
CEL OGÓLNY :
Kształtowanie umiejętności dostrzegania podstawowych wartości w życiu codziennym.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Znają i potrafią omówić zwyczaje rodzinne w okresie świąt wielkanocnych (obszar fioletowy)
Czytają proste teksty ze zrozumieniem (obszar pomarańczowy)
Współdziałają z rówieśnikami ( obszar zielony)
Posługują się wyobraźnią twórczą i odtwórczą w wykonywaniu różnych prac plastycznych ( obszar żółty)
Dokonują analizę i syntezę wyrazów ( obszar pomarańczowy)
Oceniają swoją pracę wykonaną indywidualnie( obszar zielony)
Przeliczają liczebnikami głównymi w zakresie dostępnym dzieciom ( obszar pomarańczowy)
Znają zapis graficzny cyfr , liter(obszar pomarańczowy)
Sprawiają sobie i innym radość z pozytywnego zachowania w czasie zabaw ruchowych (obszar żółty)
METODY:
Czynna- zadań stawianych do wykonania , samodzielnych doświadczeń.
Słowna- rozmowa, czytanie ,instrukcja
Oglądowa- ilustracje, pokaz
FORMA:
przez całą grupę
w zespołach
indywidualnie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
szarfy w 4 kolorach , 4 wielkie jaja w różnych kolorach z napisami imion dzieci, 4 małe jaja z cyframi dla zespołów,2 obrazki do opowiadania, 4 koperty z obrazkami, karty z literami, kaseta z piosenką i muzyką, czerwone i niebieskie kartoniki, pojemniki po jajkach z niespodzianki z wyrazami, cyfry -klocki, plansza z napisem Wielkanoc, karty pracy, glina, długie wykałaczki , klej kredki
PRZEBIEG :
I WSTĘP
Zgromadzenie się na dywanie przed planszą , przeliczcie z ilu liter składa się ten wyraz
W-wielki piątek
I- indyk
E- elegancki ubiór
L- lany poniedziałek
K- kraszanki
A- alleluja
N- nastrój świąteczny
O- ozdobne jajka
C- cukrowy baranek
Rozmowa o zwyczajach wielkanocnych związanych z napisanymi słowami.(W, R 1,2,7)
II ZADANIA EDUKACYJNE
Dzieci wybierzcie sobie jajko i wyjmijcie z niego kartkę . Przeczytajcie ją i powiedzcie ile ma sylab wasze słowo. Przylepcie je na ogromnym jaju (W ,R 2,5,7)
Zabawimy się przy piosence „kłótnia wielkanocna” na zwrotkę dziewczynki łączą koło i drugie łączą chłopcy na refren naśladujecie dźwiękiem i ruchem występujące zwierzęta.( W,E,4,3, 9)
Przeczytajcie opowieść kury z pokazywaniem na planszach (W, E 2,3,4)
1 ZADANIA ZESPOŁÓW
Odnajdźcie swoje imię na wielkim jaju załóżcie szarfę właściwego koloru jak jajko i poszukajcie małego jajka w klasie z cyfrą zespołu (E, R 2,8,)
kopertę z cyfrą zespołu weźcie i otwórzcie , nazwijcie to co znajduje się na obrazku, podzielcie na sylaby i cyfrą ilość wskażcie. (W, E, R,2,5,8,3)
Z wybranych kart z literami wymyślcie słowo rozpoczynające się na nie i ułóżcie z kartoników czerwonych i niebieskich ten wyraz. (W ,E 5,3)
Będziecie kurczątkami na muzykę mówię jaki zespół wstaje i porusza się w rytm muzyki na ciszę siadacie na miejscu (W, E, R 7,4,9)
2 ZADANIA INDYWIDUALNE.-
Narysuj w pustym okienku to co przeczytałeś w okienku po lewej stronie
(W, E 2,4)
Połącz każdy obrazek z literą oznaczającą ostatnią głoską jego i pokoloruj obrazek. (W, E 2,5,4)
Z gliny stwórzcie płaskorzeźbę jajka i wyryjcie na niej pierwszą literę swojego imienia ( W, E 5,4)
III PODSUMOWANIE
po każdym wykonaniu zadania :
Opowiedzcie czy sprawiły wam zadania trudności(W, R 6,)
Zaznaczcie w tabeli wasze spostrzeżenia- kolorem POMARAŃCZOWYM oznacza że zadanie było łatwe a kolorem CZARNYM, że zadanie było trudne.(R,E,6,)
Zaznaczcie wykonanie zadania na tablicy przepięciem kwiatka o kolorze stolika przy jakim je wykonałeś.( SAMOOCENA)
Opracowanie i przeprowadzenie Wioletta Rola