SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ DLA DZIECI 6 LETNICH.
TEMAT: BABCIE I DZIADKOWIE Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA
POJĘCIE: RODZINA
CEL OGÓLNY :
Kształtowanie umiejętności dostrzegania podstawowych wartości w życiu codziennym
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Znają zapis cyfr od 1-8 (obszar pomarańczowy)
Wiedzą jak należy zachować się w obecności starszych ludzi.(obszar zielony)
Czytają proste teksty (obszar pomarańczowy)
Współdziałają z rówieśnikami ( obszar fioletowy)
Wykonują prace plastyczne w różnorodnych technikach ( obszar pomarańczowy)
Potrafią nazwać kolejne etapy w życiu człowieka ( obszar żółty)
METODY:
Czynna- zadań stawianych do wykonania , samodzielnych doświadczeń.
Słowna- instrukcje, rozmowa
Oglądowa- ilustracje, pokaz
FORMA:
przez całą grupę
w zespołach
indywidualnie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
szarfy w 4 kolorach , ilustracje babcie i dziadkowie z różnych stron świata( oznakowanie babć literą i dziadków cyfrą) , 8 kopert z puzzlami oznaczonych cyframi od 1-8 ,duża mapa Unii Europejskiej, napisy : Eskimos, Eskimoska, Indianka , Indianin, Chinka, Chińczyk, Afrykanin, Afrykanka list instruktażowy , muzyka, 4 ołówki, 4 kartki w czterech kolorach, ilustracje 4 flag jako wzory do wykonania,
PRZEBIEG :
I WSTĘP
Przypomnienie w rozmowie wydarzeń z dnia babci i dziadka jak gościliśmy ich - nawiązanie do rozmowy o prawidłowym zachowaniu się do osób starszych.
Pokazanie mapy - kontynenty
Zabawa taneczna taniec dla babci i dziadka z różnych stron świata na ciszę każdy robi piękny ukłon. (2 X)
(W,E, 4,6)
II ZADANIA EDUKACYJNE
ZADANI ZESPOŁOWE - pokaz mapy z krajami należącymi do UNII EUROPEJSKIEJ
podzielcie się na 4 zespoły wybierzcie sobie jedną szarfę zgodnie z kolorem kartki na której znajdziecie swoje imię (W,R ,3,1)
każdy zespół pokaże ruchem jeden z przypisanych etapów życia człowieka: dziecko, nastolatek ,dorosły i starzec. (W,E 4,6)
obejrzyjcie ilustracje babć i dziadków z różnych stron świata i połączcie je we właściwe pary pisząc na kartkach odpowiadające im litery i cyfry
( W,E,R 1,3,4)
każdy zespół wybiera sobie kopertę z podaną słownie cyfrą :zielony-6 czerwony- 5 niebieski-7 żółty-8 i ułóżcie puzzle oraz wyszukajcie z podanych wyrazów odpowiedni do obrazków ułożonych (E,W,R, 3, 4 ,1)
PRZECZYTANIE LISTU OD PEWNEJ BABCI?
ZADANIA INDYWIDUALNE.- 2 ZADANIA PLASTYCZNE RÓŻNYMI TECHNIKAMI.
wyklej papierem kolorowym wg wzoru flagę Litwy , Malty (W,E ,5)
wyklej bibułą kolorową wg wzoru flagę Słowenii, Irlandii (W, E ,5)
III PODSUMOWANIE
rozmowa o ilości gwiazdek na choince co oznacza czy zadania zostały wszystkie wykonane do końca
wspólnie oglądanie flag -prezentów dla babci
Opracowanie i przeprowadzenie
Wioletta Rola
SAMOOCENA- KAŻDE DZIECKO JEŻELI WYKONAŁO ZADANIE PRZY DANYM KOLORZE STOLIKA ZAWIESZA NA CHOINCE TAKI SAM KOLOR JAK STOLIK GWIAZDKĘ .