Pijet Monika
Pedagogika EPiW III r. I st. niestacjonarne
Scenariusz zajęć w grupie sześciolatków
Temat zajęć: „Śniegowy bałwanek” – zajęcia plastyczne, rysowanie świecą konturu bałwanka, następnie zamalowanie całej kartki farbami.
Cel ogólny:
- wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez sztuki plastyczne.
- zapoznanie się z nową techniką plastyczną – rysowanie świecą. Wyzwalanie kreatywnej postawy dziecka.
Cele operacyjne
Uczeń:
- rozwija twórcze myślenie i działanie poprzez wypowiadanie się.
- rozwija pomysłowość i wyobraźnię podczas wykonywania pracy
- wypowiada się w wybranych technikach plastycznych na płaszczyźnie, posługuje się takimi środkami wyrazu plastycznego jak : kształt, barwa, faktura.
Metody Cz. Kupisiewicza:
aktywizująca , słowna, oglądowa
Formy pracy:
indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
kartki z bloku A4, świeczki, farby plakatowe, pędzelki, kubeczki na wodę, płyta CD, podkładki pod kartki, plansze przedstawiające zimę i jej elementy, gotowa praca.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Formy organizacyjne, metody, rodzaj edukacji |
Spostrzeżenia, uwagi |
---|---|---|---|
Wita się z uczniami. Wprowadza dzieci w tematykę dzisiejszych zajęć. Rozmawia z uczniami o zimie, zadaje pytania: - jakie sporty można uprawiać w zimie - jakie znają zabawy na śniegu - czy lubią zimę, dlaczego. Pokazuje dzieciom plansze przedstawiające zimę, bałwana, płatki śniegu, sanki, narty itp. Związane z zimą. Nauczyciel puszcza piosenkę pt” Tupu, tup po śniegu”. Zadaje pytania odnośnie piosenki. |
Dzieci rozmawiają z nauczycielem na temat zajęć, odpowiadają na pytania. Wypowiadają się na temat wybranych plansz z obrazkami. Dzieci wysłuchują piosenki. Odpowiadają na pytania. |
Praca grupowa. Metoda słowna. Praca grupowa. Metoda słowna. |
Plansze z obrazkami. Rozmowa. Płyta CD z muzyką. |
Zabawa ruchowa, z udziałem piosenki pt. „Tupu, tup po śniegu” | Dzieci ilustrują ruchem słowa „Lepimy bałwana”, wykonują czynności za nauczycielem. | Metoda słowna. Praca grupowa. |
Płyta CD, polecenia nauczyciela. |
Zapoznanie z nową techniką rysowania świecą. Pokazanie gotowej pracy. Omówienie sposobu wykonania pracy. Zwrócenie uwagi na wykorzystanie całej powierzchni kartki, na odpowiedni dobór kolorów, oraz na inwencję twórczą dzieci. | Uczniowie uważnie słuchają poleceń nauczyciela, na temat wykonywania pracy. Według własnej inwencji twórczej będą wykonywać pracę. |
Metoda aktywizująca (czynna). Forma – praca indywidualna. |
Gotowa praca. |
Zaprasza dzieci do wcześniej przygotowanych stolików. | Dzieci siadają do stolików. Zaczynają pracę. | Metoda słowna. | |
Nadzoruje pracę dzieci, zwraca uwagę na wcześniej powiedziane zasady, pomaga w razie potrzeby. | Uczniowie pracują przy stolikach, zwracając uwagę na polecenia nauczyciela. | Metoda słowna. Praca grupowa. |
Kartki z bloku, farby, świeczka. |
Wraz z dziećmi sprząta miejsca pracy, aby zachować porządek. | Dzieci sprzątają swoje miejsca pracy, dbają o estetyczny wygląd Sali, oraz o higienę. | Metoda słowna. Praca grupowa. |
Polecenia nauczyciela. |
Rozmowa o pracach, które podobają się najbardziej, dlaczego. | Omawiają swoje prace, wyrażają swoje opinie na temat innych prac. |