Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej
Temat: ,,Co jesień w worku niesie?”
Cele ogólne:
Poszerzenie wiedzy o jesieni
Zapoznanie z pojęciem KOMPOZYCJA
Rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej, zdolności plastycznych
Ukazanie możliwości wykorzystania materiału przyrodniczego
Doskonalenie koordynacji ruchowo- słuchowej
Uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody
Cele operacyjne:
dziecko potrafi tworzyć słownik tematyczny związany z jesienią
umie jasno, wyraźnie , poprawnie w rozwiniętej formie kilkuzdaniowej wypowiadać się na temat własnych doświadczeń związanych ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie jesienią
wie jak ubrać się stosownie do pogody
wie co to jest kompozycja
potrafi łączyć materiał przyrodniczy z plastikiem, plasteliną
potrafi uważnie słuchać poleceń nauczyciela
umie dbać o estetykę i porządek na stanowisku pracy
Metody: podająca
pokaz
praktyczna
poszukująca (problemowa - n-l rozmawia z uczniami o jesieni)
operatywna (uczniowie doskonalą umiejętności praktyczne i umysłowe)
Formy organizacyjne: zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne: zagadki, jesienna ilustracja, plastelina, pestki dyni,
słonecznika, żołędzie, liście, trawa, wieczka od słoików , nagranie z
piosenką ,,Jesienny kujawiaczek ”(Muzyka kl. I cz.2 MAC )
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Zabawa ruchowa ,,Wywoływanie ”
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel podaje polecenia: niech wstaną wszyscy, którzy:
-mają ciemne włosy
-oglądali wczoraj telewizję
-mają psa
-lubią czekoladę
-mają niebieskie oczy
-lubią jesień
Uczniowie wykonując polecenia mogą klaskać w dłonie, skakać itp.
Pogadanka o zbliżającej się jesieni.
Nauczyciel zadaje proste pytania do ilustracji jesiennej:
- Jaką porę roku przedstawia ilustracja?
Po czym poznamy, że to jesień?
Jaka jest pogoda?
Jak są ubrani ludzie na ilustracji?
Co możemy zaobserwować w sadzie i ogrodzie?
Uczniowie odpowiadają na pytania na podstawie ilustracji oraz własnych obserwacji
i doświadczeń
3. Zagadki tematyczne:
Spada z drzewa jasnozielony,
kolcami jak jeż najeżony (kasztan)
Może być zimny, ciepły, północny
zachodni, słaby, albo tak mocny,
że gdy dopadnie cię na ulicy
twą czapkę zechce sobie pożyczyć (wiatr)
On zielony jest od wiosny, aż do lata,
ale żółknie, gdy nadchodzi późna jesień.
Potem wiatr go zrywa z drzew, by polatał
i tam upadł, dokąd podmuch go zaniesie (liść)
Z nim jest błoto, kurz bez niego
Co to jest? Powiedz kolego. (deszcz )
Nie las, nie park-choć się zieleni.
Jabłka, gruszki, śliwki znajdziesz w nim w jesieni (sad)
Pokaz przykładowej kompozycji i wyjaśnienie pojęcia „kompozycja”: (pomysł dzieła sztuki; jakaś całość złożona ze składników)
Wykonanie jesiennej kompozycji z wykorzystaniem liści, nasion słonecznika, dyni, traw, plasteliny, żołędzi (uczniowie nakładają plastelinę w wieczko i wciskają w nią materiał przyrodniczy).
Zakończenie zajęć piosenką „Jesienny kujawiaczek”.
Opracowanie: Beata Stasiuk
PORA WESOŁA
Kto powiedział, że jesień jest smutna,
Że ma kolor szarego płótna,
Że jej prawie nie widać we mgle?
Kto to wszystko powiedział?
Ja nie!
Dla mnie jesień to pora wesoła,
Roześmiana i gwarna jak szkoła.
Lśniąca skórką kasztana na trawie,
W odlot ptaków wpatrzona ciekawie.
Jesień- roztargniona malarka-
Gubi farby po lasach i parkach,
A ja biegam wciąż za nią z ochotą,
I znajduję brąz, czerwień i złoto.