Scenariusz zajęcia dla dzieci 4 letnich
„WIOSNO, BAW SIĘ Z NAMI” - BLOK INTEGRALNY
Cele operacyjne: dzieci powinny:
nazywać aktualną porę roku oraz wymienić jej charakterystyczne cechy;
określać słowami charakter utworu, jego nastrój;
przeliczać w zakresie 10;
odtwarzać za pomocą ruchu nastrój, charakter, tempo muzyki;
odtwarzać radość ze wspólnych zabaw.
Metody:
słowne: rozmowa, wiersz, objaśnienie;
oglądowe: pokaz;
czynne: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających;
inne: elementy muzykoterapii (ćw. relaksacyjne).
Formy: zajęcie z całą grupą, praca indywidualna;
Środki dydaktyczne: koperty, sylwety biedronek, czarne małe koła, kolorowe słomki, plastikowe pojemniki, kostki rysunkowe, kredki, kolorowe szarfy, kaseta magnetofonowa;
Przebieg:
Powitanie się wzajemnie i przekazanie uśmiechu osobie siedzącej z prawej strony. Wysyłam do was powitalny promyk uśmiechu, który powróci do mnie w pośpiechu.
Słuchanie utworu z kasety magnetofonowej (wiosna) - dzieci leżą na dywanie. - określenie charakteru utworu, jego nastroju.
Spacer po sali - szukanie śladów wiosny (przy muzyce);
Słuchanie wiersza recytowanego przez nauczycielkę pt. „Wiosna”;
Krótka rozmowa na temat treści wiersza;
Układanie zdań - odpowiedzi na pytanie: „Jakimi słowami wy obudzilibyście wiosnę?”.
Improwizacja taneczna do piosenki pt. „Kolorowa wiosna” (z użyciem kolorowych szarf);
Ćwiczenie oddechowe „Biedronki”. Wraz z wiosennym wietrzykiem przyfrunęły biedronki. Bardzo się spieszyły i dlatego coś zgubiły. Co brakuje biedronkom? - dzieci otrzymują sylwety biedronek oraz koperty z małymi, czarnymi kołami i słomki. Za ich pomocą nanoszą kropki na owady.
Dziecięce liczenie: „Biedroneczki są w kropeczki”. - Dzieci przeliczają kropki i wkładają biedronki do odpowiedniego pojemnika.
Ćwiczenie relaksacyjne „Pączek kwiatowy”.
Zaproszenie do stolików - rysowanie „dokończ zadanie” - nauczycielka czyta tekst (list do Pani Wiosny) a dzieci uzupełniają go rysunkami.
Omówienie prac i zorganizowanie wystawki.
Zabawa taneczna „Grozik”.
Podsumowanie zajęcia.