KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH DLA 3-LATKÓW
Temat dnia: Idą święta.
Cel główny: Wprowadzenie w świat wartości i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- stosuje się do zaleceń nauczyciela
- słucha kolęd
- rozwija sprawność fizyczną
- doskonali koordynację ruchową
- uważnie słucha wiersza
- rozwija pamięć
- doskonali umiejętność łączenia ruchu z muzyką
- reaguje na zmianę tempa i dynamiki muzyki
- rozwija umiejętność poruszania się w takt muzyki
- wyrabia sprawność manualną poprzez wykonanie prac plastycznych
- kształtuje percepcję wzrokową za pomocą łączenia przerywanych linii
-doskonali chód w parach
Metody:
-zadań stawianych dziecku
- ćwiczeń
-obserwacji i pokazu
-objaśnienia i instrukcje
-rozmowy i opowiadania
Formy organizacyjne:
-indywidualna
-zbiorowa
Środki dydaktyczne: płyty CD z kolędami i muzyką, wiersz N. Kuczyńskiej „Choinka”, sylwety śnieżynek, paski papieru kolorowego, klej, rysunek choinki (dla każdego dziecka), karteczki samoprzylepne z imionami dzieci, tamburyno, utwory muzyczne ze zmiennym tempem do ćwiczeń rytmicznych.
Przebieg:
1. Ranek
~ zabawa graficzna- łączenie przerywanych linii na rysunku (obrazek choinki), pokolorowanie go
* w tym czasie nauczyciel włącza płytę z najpopularniejszymi kolędami
~ ćwiczenie oddechowe „Tańczące śnieżynki”
* dzieci za pomocą dmuchania starają się jak najdłużej utrzymać papierową śnieżynkę w powietrzu
~ zabawa orientacyjno-porządkowa „Wiatr i śnieżynki”
* nauczyciel gra na tamburynie; dzieci-płatki śniegowe wirują w czasie, gdy słychać instrument; gdy tamburyn milknie, płatki spadają na ziemię - dzieci przykucają.
2. Zajęcia dydaktyczne po śniadaniu:
~słuchanie wiersza N. Kuczyńskiej pt: „Choinka”
* Dzieci siadają na dywanie, nauczyciel głośno i wyraźnie czyta im wiersz, prosząc wcześniej o uważne słuchanie
* Rozmowa z dziećmi na temat wiersza - Gdzie rosła choinka? Gdzie znajduje się teraz? Jak zmienił się jej wygląd?
~ Wykonywanie łańcucha na choinkę (praca zbiorowa)
* dzieci łączą i sklejają kolorowe paski papieru
* określają długość łańcucha określeniami: długi - krótki
~ Wspólne zawieszenie łańcucha na choinkę (z pomocą nauczyciela)
~ Podsumowanie - Luźna rozmowa o tradycjach wigilijnych.
~ Ćwiczenia rytmiczne:
* wyklaskiwanie rytmów
* marsz, bieg, podskoki w rytm muzyki - reagowanie na zmianę tępa i dynamiki utworu
3. Działania dowolne dziecka.
Załączniki:
Wiersz:
N. Kuczyńska „Choinka”
W zielonym lesie rosła,
W zieleni traw i mchów.
Czy zima, czy też wiosna,
Słuchała leśnych słów.
A teraz stoi strojna,
aż bije od niej blask,
i świeci, świeci jasno,
i cieszy, cieszy nas.