KONSPEKT ZAJĘC Z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ DLA KLASY 1
Temat zajęć: „Różne sposoby dokonywania pomiaru”
Cele ogólne:
Wprowadzenie pojęcia „pomiar”
Rozwijanie sprawności manualnej.
Kształcenie umiejętności mierzenia.
Zapoznanie z różnymi sposobami mierzenia.
Dostarczanie informacji na temat różnych przyborów stosowanych do mierzenia.
Zdobywanie wiadomości na temat centymetra.
Cele operacyjne:
Uczeń zna pojęcie pomiaru.
Potrafi wymienić sposoby mierzenia.
Wie jakimi przyborami wykonujemy pomiar.
Rozumie pojecie - Centymetr
Zmierzyć długość, odległość przedmiotów dużych i małych.
Metody:
Pogadanka
Praktyczno- ćwiczeniowa
Formy pracy:
Grupowa
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Plansza z pojęciem - POMIAR
Ilustracje przedstawiające sposoby mierzenia:
Patyk
Dłonie
Kredki
Stopy
Kroki.
Plansza - DOKŁADNE MIERZENIE
Linijki
Metr krawiecki
Karty pracy.
Przebieg zajęc:
Przywitanie z klasą.
Poinformowanie uczniów co będzie im potrzebne na dzisiejszych zajęciach oraz wyznaczenie dyżurnego.
Zapoznanie dzieci z tematem zajęć.
Dyskusja na temat czym jest pomiar?(załącznik nr 1)
Zaprezentowanie planszy z różnymi sposobami mierzenia(załącznik nr 2)
Pogadanka : Czym jeszcze można Mierzyc?
Mierzenie długości i szerokości ławki za pomocą różnych przedmiotów.
Wytłumaczenie ,że mierzenie np. stopa nie jest pomiarem dokładnym.(załącznik nr3)
Przerwa śródlekcyjna:
"Pajac kiwa głową". Skłony głowy w przód i w tył.
"Oddychanie w czasie pływania". W pozycji stojącej głęboki wdech nosem i wydech ustami.
„Ugniatanie kulki śniegu”.
Przedstawienie przyborów do dokładnego pomiaru.
Linijka
Metr krawiecki
Pogadanka: Co wspólnego mają te przybory? ( podziałka centymetrowa)
Uwrażliwienie uczniów na fakt, iż zawsze zaczynamy Mierzyc od 0 na podzialce
Ćwiczenie „Zmierz swoja ławkę”
Polecenie: Zmierz długość i szerokość swojej ławki
Przyrząd: linijka
Pogadanka : w Czym wyrażamy zmierzona długość
Zapoznanie z pojęciem Centymetr, przedstawienie , że 1 cm to 1 kratka w zeszycie.
Indywidualna praca dzieci w kartach pracy.
Pożegnanie się z klasą.
Załaczniki:
POMIAR- zespół czynności wykonywanych w celu ustalenia miary określonej wielkości ( plakat)
SPOSOBY MIERZENIA
dłoń
kredka
patyk
stopy
kroki
MIERZENIE DOKŁADNE
Dokładne mierzenie jest wtedy, gdy ustalimy wspólną miarę.
CENTYMETR- jednostka długości
KARTY PRACY