SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW.
CEL GŁÓWNY: Zapoznanie z życiem ludzi na dalekiej Północy.
CEL POŚREDNI ( temat zajęcia ): Poznaję warunki życia małego Eskimosa Eniku na podstawie opowiadania nauczyciela w oparciu o wiersz H. Szayerowej „Odarpi”, opowiadania D. Niewola „Jak Eskimos Eniku zaprzyjaźnił się z foką” z wykorzystaniem ilustracji.
OBSZAR EDUKACYJNY : Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
Budowanie systemu wartości.
TREŚCI: Słuchanie ilustrowanych opowiadań wygłaszanych przez nauczyciela.
Budzenie zainteresowań życiem dzieci w innych krajach.
CELE OPERACYJNE: - Wie, że Eskimos mieszka na dalekiej Północy, gdzie zawsze jest zima.
- Wie, jak wygląda Eskimos, gdzie mieszka (igloo) i jak się przemieszcza (sanie ciągnięte przez psy w zaprzęgu).
- Zna zwierzęta Eskimosa: foka, niedźwiedź polarny.
POMOCE: gazetka tematyczna „Grenlandia”, ilustracje do opowiadania, muzyka do tańca „Cornevalito”, lalka ubrana jak Eskimos, gumki frotki, szablony ryb w trzech kolorach, wzór rozpoczętego rytmu, podkładki, trzy pojemniki na „ryby”, karty pracy indywidualnej, foki, kredki, pomoce dla rodziców ( wzór foki, styropian, patyczek z watą, farby, czarny pisak, woda, nożyczki, miska z wodą.
LITERATURA: C. Hannaford „Zmyślne ruchy, które doskonalą umysł”,
I. Dudzińska „Metodyka wychowania w przedszkolu”,
H. Szayerowa „Odarpi”,
D. Niewola „ Jak Eskimos Eniku zaprzyjaźnił się z foką”.
PRZEBIEG:
Podanie rodzicom celu spotkania.
Powitanie rodziców, dzieci i nauczyciela zabawą z pedagogiki zabawy - „Zaciskanie kręgu”.
Krótkie wprowadzenie do tematu zajęcia.
Ruch naprzemienne - element metody Dennisona - koncentracja, uważne słuchanie.
Opowiadanie o życiu Eskimosa Eniku.
Rozmowa nt. treści opowiadania.
Krążenie szyją - „Eskimos się rozgląda” - element metody Dennisona - umiejętności matematyczne.
Układanie ryb według podanego wzoru - element metody E. Gruszczyk - Kolczyńskiej - rytmy.
Segregowanie ryb do koszyków według koloru.
Zabawa ruchowa : taniec „Cornevalito” z pedagogiki zabawy - zabawa z rodzicami.
Rysowanie oburącz ,x - symetryczne bazgroty - umiejętności matematyczne, przygotowanie do pisania i rysowania.
Praca indywidualna dzieci przy stolikach
Ćwiczenie oddechowe - dmuchanie na wykonane przez rodziców foki pływające w misce z wodą.
Omówienie zajęcia z rodzicami.
Opracowała mgr Lucyna Wyskowska