SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Klasa: IV
Liczba uczniów: 16
Temat: Unihokej - nauka strzału z miejscu i w biegu po podaniu
Cele:
1.Umiejętności:
- umiejętność wykonania strzału z miejsca
- umiejętność wykonania strzału umiejętność biegu po podaniu
- uczeń potrafi zastosować przyjęcie i podanie piłki a czasie gry
2.Motoryczność:
- rozwinięcie zwinności
- poprawienie szybkości
- kształtowanie orientacji przestrzennej
3.Wiadomości:
- znajomość zasad gry - unihokej
4.Postawy:
- poprawna współpraca z współćwiczącym
- dbałość o higienę
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przyrządy i przybory: szarfy, piłki do unihokej, kije, 2 bramki
Prowadzący: Świgoń Magdalena
Tok lekcyjny |
Nazwa i opis ćwiczenia |
Dozowanie |
Środki dydaktyczne |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
Cześć I- wstępna |
||||
1.Zorganizowanie grupy. |
Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. Podanie tematu lekcji |
2'
|
szarfy |
- uczniowie ustawieni w dwuszeregu, rozdanie szarf. |
2. Nastawienie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji. |
Informacja na temat celu lekcji, zapoznanie z historią unihokeja, zasady bezpiecznego poruszania się z przyborem (kij)
|
1'
|
|
. |
3. Rozgrzewka |
1. Zabawa ożywiająca: „Berek zaczarowany”- wybieramy berka, os złapana przez niego staje w rozkroku nieruchomo, może ją wybawić inny uczestnik poprzez przejście pod NN. 2.Ćwiczenia rozgrzewające i rozwijające sprawność ogólną *w truchcie dookoła boiska, - krążenie RR oburącz do przodu, - krążenie RR oburącz do tyłu, - naprzemianstronne krążenia RR do przodu, - naprzemianstronne krążenia RR do tyłu. * w klęku podpartym - wymach prawej nogi do tyłu, - wymach lewej nogi do tyłu *w siadzie prostym, podpór na przedramionach - unoszenie prawej nogi, - unoszenie lewej nogi *w klęku obunóż - opad tułowia w tył. *w siadzie prostym rozkrocznym - skłony tułowia w przód na prawą nogę z pogłębianiem, - skłony tułowia w przód na lewą nogę z pogłębianiem, *w siadzie prostym rozkrocznym - skłon tułowia w bok, jedna ręka ugięta łukiem nad głową, druga w podporze na przedramieniu, - jw.,na drugą nogę. *w postawie rozkrocznej - skłon tułowia w bok raz w lewą raz w prawą stronę z pogłębianiem. *w siadzie skrzyżnym - skręty tułowia raz w prawą raz w lewą stronę z pogłębianiem. *w postawie rozkrocznej - skręty tułowia raz w prawą raz w lewą stronę z pogłębianiem. * w postawie rozkrocznej - skrętoskłony tułowia z dotknięciem prawej i lewej części stopy. * w siadzie skrzyżnym - skrętoskłony tułowia, RR na kark z dotknięciem łokciami do prawego i lewego kolana. * w postawie zasadniczej -podskoki obunóż w górę z równoczesnym uniesieniem kolan do klatki piersiowej. * w postawie swobodnej - swobodne podskoki, na klaśnięcie nauczyciela leżenie przodem, po czym znów wykonujemy podskoki. |
2'
30”
30”
30”
30”
6x
6x
6x 6x
8x
6x
6x
6x
6x
12x
6x
6x
8x
8x
30”
30”
|
|
- obszar zabawy - połowa boiska do koszykówki - modyfikacja - wprowadzamy większą liczbę „berków”
- trucht dookoła boiska - nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń - na sygnał zmiana ręki
- uczniowie ustawieni na obwodzie sali - ćwiczenia wykonujemy naprzemiennie
|
Cześć II- główna |
||||
4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności.
|
1.Podania i przyjęcia piłki kijem w rzędach: - podanie piłki kijem na wprost i przejście na koniec swojego rzędu, - podanie piłki kijem, ćwiczący przebiega na koniec rzędu przeciwnego 2.Popdania i przyjęcia piłki po trójkącie, ze zmianą miejsca ćwiczących za piłką 3. Ćwiczenia w czwórkach: - podania piłki po prostej, zmiana miejsc podających 4. Ćwiczenia z kijem markujące strzał na bramkę 5. Ćwiczenia jw., w biegu 6. Strzał z zatrzymania na bandę po podaniu własnym, 7. Strzał z biegu na bandę po podaniu własnym, 8.Strzał na bramkę z biegu po podaniu 9.Podania piłki w parach zakończone strzałem na bramkę, 10.Ćwiczący poruszają się po obwodzie koła Po otrzymaniu podania jeden z ćwiczących wykonuje strzał na bramkę. 11. Gra uproszczona 4x4 |
1'
1'
1,30'
1,30'
2'
1' 1'
1'
3'
1'
10' |
Kije i piłki do unihokej
bramki |
- nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń i na zachowanie bezpieczeństwa
- zebranie przyborów po grze |
Cześć III - końcowa |
||||
5.Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne
|
1.Ćwiczenia kompensacyjne i oddechowe - w leżeniu przodem, głowa uniesiona, ręce z kijem wyciągnięte przed siebie. Uniesienie RR z kijem nad podłogę. Ze zgiętymi łokciami, przeniesienie kija za kark, a następnie, prostując łokcie, przeniesienie w przód. Kij nie dotyka podłoża. - w marszu dookoła sali na palcach unoszenie kija przodem w górę za plecy na wysokość łopatek i z powrotem, 2.Zabawa uspokajająca „Unihokej”. Siad skrzyżny, korekcja postawy ciał, wybrana uczennica odwraca się tyłem do koleżanek, N wskazuje jedną z pozostałych, która zmienionym głosem wymawia słowo „unihokej”. Uczennica odwrócona zgaduje, kto to powiedział. Jeśli zgadnie- następuje zmiana
|
30”
30”
2'
|
Kij do unihokeja |
- nauczyciel zwraca uwagę na prawidłową postawę
- na końcu zebranie kiji |
6.Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji. |
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji, uporządkowanie miejsca zajęć |
1' |
|
- ustawienie w dwuszeregu. - zebranie szarf |
7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej |
Zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu jako forma odpoczynku od wysiłku umysłowego. |
1' |
|
Pożegnanie |