Mielec, 28.03.2001r.
KONSPEKT DO ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE TRZECIEJ
Opracowanie: Joanna Łukasik, SP nr 3 w Mielcu
Tematyka zajęć: „Halo, halo dzwonimy”. Dłuższe wypowiedzi na temat wysłuchanych rozmów telefonicznych, Poprawne układanie i uzupełnianie dialogów.
Cele.
Uczeń:
zrytmizuje fragment wiersza,
podpisze ilustracje przedstawiające aparaty telefoniczne,
sformułuje praktyczne wskazówki dla użytkownika telefonu,
wybierze prawidłową rozmowę telefoniczną po wysłuchaniu nagrań,
użyje poprawnych form grzecznościowych,
uporządkuje i uzupełni dialog telefoniczny według podanych kryteriów,
przeprowadzi prawidłowy rozmowę telefoniczną,
poda prawidłowy wynik złożonego wyrażenia matematycznego,
zaprezentuje podczas dyskusji własne zdanie innym,
wykona model aparatu telefonicznego metodą origami.
Metody pracy.
pokaz multimedialny, obserwacja,
rozmowa kierowana, pogadanka,
„Myślące kapelusze” (dyskusja),
działania praktyczne,
bycie w roli (drama),
oceniamy naszą współpracę (ewaluacja zajęć).
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita i zróżnicowana grupowa zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
projektor multimedialny,
komputer,
program multimedialny „Jak to działa”,
program komputerowy Power Point,
różne rodzaje aparatów telefonicznych,
magnetofon,
nagrania rozmów oraz nagranie muzyczne,
tekst fragmentu wiersza,
pięć kapeluszy odpowiedniego koloru - plansze z instrukcjami do koloru.
karty pracy,
zestaw kółek origami,
Literatura:
E. Brudnik, A. Moszyńska, B. Owczarska, „Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie”, Zakłada Wydawniczy SFS, Kielce 2000;
M. Taraszkiewicz, „Jak uczyć lepiej? Czyli refleksyjny praktyk w działaniu”, CODN, Warszawa 1998;
„Integracja w pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym”, red. H. Sowińska, Polski Dom Wydawniczy „Ławica”, Poznań 1996.
T. Polanowski, „Telefon dzwoni”, Nasza Księgarnia, Warszawa 1962.
Przebieg zajęć:
Powitanie gości.
Zabawy w kręgu:
Głuchy telefon” - podaję zdanie do powtarzania „Uśmiechnij się do mnie”
Swobodna rytmizacja fragmentu wiersza T. Polanowskiego „Telefon dzwoni”.
„Dzyń-dzyń! To telefon dzwoni
Tatuś ma słuchawką w dłoni
I przykłada ją do ucha.
Zamiast „Kto tam?” mówi „Słucham”.
Nazywanie zademonstrowanych aparatów telefonicznych - nazywane aparatów przedstawionych na rysunkach (karta pracy nr 1).
Doświadczenie „Przekazywanie dźwięku na odległość”.
Pokaz multimedialny:
wędrówka po programie multimedialnym „Jak To Działa”:
dział telekomunikacja
wynalazca telefonu
film „Historia z życia mamutów”,
budowa aparatu telefonicznego (A. Bell)
rozmowa miejscowa i zamiejscowa (animacja),
pokaz slajdów:
„O czy oni rozmawiają?” (dwie sytuacje,
rodzaje aparatów telefonicznych,
dwa slajdy przedstawiające niewłaściwe korzystanie z aparat telefonicznego,
Uczniowie bacznie obserwują i dedukują co jest ważne dla użytkownika telefonu.
Wskazówki ważne dla użytkowników telefonów:
formułowanie rad z pokazu multimedialnego - swobodne wypowiedzi uczniów,
wysłuchanie nagranej rozmowy z pracownikiem telekomunikacji,
formułowanie konkretnych wskazówek - swobodne wypowiedzi uczniów (systematyzacja wiadomości) np.:
skoncentrować się na tym co ma się powiedzieć,
starać się być miłym i uprzejmym,
nie wykonywać innych czynności, zwłaszcza jedzenia i picia,
prawidłowo wybrać numer,
przedstawić się na początku rozmowy.
Gimnastyka - uczniowie reaguję odpowiednim ułożeniem ciała patrząc na położenie słuchawki telefonicznej (nauczyciel ustawia położenie słuchawki.
Ocena poprawności przeprowadzonych rozmów telefonicznych - naganie magnetofonowe.
Uczniowie słuchają nagrania i wpisują „Halo” w odniesieniu do prawidłowej rozmowy. Sprawdzają poprawność wykonanego zadania (karta pracy nr 2).
8. Praca w poziomach:
Poziom 1 - „Uzupełnij tekst rozmowy” (karta pracy 3a),
Poziom 2 - „uporządkuj tekst rozmowy” (karta pracy 3b).
Bycie w roli (drama) - uczniowie prowadzą rozmowę telefoniczną z kolegą korzystając z ułożonego dialogu (mają do dyspozycji aparaty telefoniczne.
„Zwariowany kalkulator” - uczniowie wykonują działania matematyczne według podanej instrukcji:
N. „Jeżeli chcecie się dowiedzieć ile przeprowadziłam wczoraj rozmów telefonicznych to róbcie dokładnie to co mówię:
Instrukcja:
„Dowolną liczbę pomnóż przez 6. Do wyniku dodaj 15, Otrzymaną sumę podziel przez 3. Odejmij od wynik liczę dwa razy większą od wybranej.
„Myślące kapelusze” - dyskusja.
Każdy kolor ma swoją rolę w dyskusji. Uczniowie losują kolor kapelusza - dzielą się na grupy
biały - opierasz się na faktach liczbach,
czerwony - pokazujesz emocje i uczucia,
czarny - z niczym się nie zgadzasz, nic Ci się nie podoba,
niebieski - kontrolujesz inne kapelusze, czuwasz nad dyskusją,
zielony. Wszystko Ci się podoba, wszystko jest możliwe.
Temat dyskusji „Kupujemy telefony komórkowe dla każdego ucznia naszej klasy".
12 Praca plastyczna:
bazgroły - uczniowie słuchają muzyki w trakcie której rysują linie w dowolnych kierunkach (tworzą tło),
budowanie aparatu telefonicznego z kółek origami (załącznik nr4),
wystawa prac - omówienie.
13.Ocena aktywności dzieci i nagrodzenie odpowiednią pieczątką.
14. „Oceniamy naszą współpracę”- ewaluacja zajęć.
15. Pożegnanie gości.
„Dzyń-dzyń! To telefon dzwoni
Tatuś ma słuchawką w dłoni
I przykłada ją do ucha.
Zamiast „Kto tam?” mówi „Słucham”.