Scenariusz zajęcia otwartego
w grupie dzieci 4 letnich
Zajęcie otwarte z zaproszonymi gośćmi;
Temat: „Wiosna w ogrodzie”;
Obszar z podstawy programowej:
12/2 Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt/ wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju (…) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność);
4/3 Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia/ stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Cele ogólne:
Tworzenie warunków dla wyrażania nagromadzonych doświadczeń przyrodniczych za pomocą werbalnych i niewerbalnych środków ekspresji;
Wielozmysłowe poznawanie bogactwa i piękna ogrodu wiosną;
Rozumienie roli pracy człowieka w ogrodzie;
Kształtowanie czynnych postaw w tworzeniu przedszkolnego środowiska przyrodniczego;
Wyrabianie wrażliwości na wartości estetyczne w otoczeniu;
Przewidywanie następstw: przyczyna i skutek;
Przybliżanie aspektu porządkowego liczby: ustawianie po kolei, numerowanie.
Stwarzanie sytuacji sprzyjających liczeniu i porównywaniu liczebności;
Bogacenie słownictwa oraz kształtowanie kilkuzdaniowej wypowiedzi w toku opisywania, porównywania, określania obserwowanych zjawisk.
Cele operacyjne:
Wykorzystuje wcześniej zdobyte informacje;
Obserwuje zjawiska zachodzące w przyrodzie;
Zna kolejne etapy wzrostu roślin;
Wypowiada się na temat warunków niezbędnych do rozwoju roślin;
Wskazuje i nazywa narzędzia potrzebne do pracy w ogrodzie;
Wie jak ważna jest pielęgnacyjna i opiekuńcza rola człowieka w ogrodzie;
Wie, z jakich nasion wyrosły rośliny w przedszkolnym kąciku przyrody;
Nazywa podstawowe części rośliny;
Prawidłowo reaguje na słowne sygnały w toku zabawy ruchowej z krzesłami;
Odczytuje obraz graficzny liczby;
Dobiera wskazaną ilość elementów;
Porównuje ilość elementów w zbiorze swoim i kolegi;
Ustala kolejność zdarzeń;
Układa kompozycje wykorzystując naturalny materiał przyrodniczy;
Doskonali spostrzegawczość wzrokową, sprawność manualną i wrażliwość słuchową;
Ćwiczy samokontrolę i koncentrację w toku zabawy ruchowej;
Ilustruje ruchem treść zabawy rytmicznej;
Ilustruje za pomocą ruchu treść piosenek i tańca integracyjnego.
Pomoce: płyty CD z utworami muzycznymi: „Jak przyjemnie maszerować” , „W naszym ogródeczku” , „Deszczyk”, „Wiosna”; plansza tematyczna „Od nasionka do roślinki”; prezentacja multimedialna „Wiosna w ogrodzie”; książka „Filip i groszek”; nasiona fasoli, grochu, słonecznika, dyni; rośliny z „kącika przyrody”; kartoniki z cyframi; zadania logiczne: „Ustalanie kolejności zdarzeń”, „Narzędzia ogrodnicze”; papierowe talerze; kredki; klej; „klejące kartki” do kompozycji z nasion; tamburyno.
Przebieg zajęcia:
Przedstawienie tematu zajęcia.
Zabawa wg B.Wapińskiej „Jak przyjemnie maszerować” - integracja grupy.
Prezentacja multimedialna „Wiosna w ogrodzie” - oglądanie do narzędzi ogrodniczych.
Zadanie logiczne przy stolikach „Narzędzia potrzebne do pracy w ogrodzie” - otaczanie wskazanym przez nauczyciela kolorem właściwego narzędzia i słowne wyjaśnianie jego przeznaczenia.
Zabawa ilustracyjna do piosenki „W naszym ogródeczku”.
Rozmowa przy planszy tematycznej „Od nasionka do roślinki”; oglądanie roślin w kąciku przyrody oraz przypominanie z jakich wyrosły nasionek; oglądanie dalszej części prezentacji; przypomnienie historii Filipa i groszka.
Taniec integracyjny „Deszczyk” metoda B.Strauss lub zabawa rytmiczna wg M.Kownackiej „Słonko po deszczu”.
„Liczymy nasionka fasoli i grochu” - dzieci układają na papierowym talerzyku taką ilość wskazanego rodzaju nasion jaką odczytać można na kartoniku z cyfrą.
Zabawa ruchowa „Czarodziejska fasola” wg K.W.Vopel.
10. „Ustalanie kolejności zdarzeń” - zadanie logiczne przy stolikach
polegające na właściwym umiejscowieniu w ponumerowanych
okienkach obrazków.
11. Zabawa ruchowa przy piosence „Wiosna”.
12. Zakończenie zajęć układaniem kompozycji z nasion słonecznika i dyni.
1