SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DATA: 17.01.2008
GRUPA: II
TEMAT KOMPLEKSOWY: „W KARNAWALE CZAS NA BALE”
TEMAT DNIA: „TAŃCZYMY WESOŁO”
CELE GŁÓWNE:
Nauka wiersza D. Gellner „Dziki taniec”,
Estetyczne wykonywanie dowolną techniką masek karnawałowych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Rozwijanie myślenia i pamięci odtwórczej,
Doskonalenie spostrzegawczości,
Kształtowanie sprawności wzrokowo - ruchowo - słuchowej.
METODA:
Elementy metod Pedagogiki Zabawy,
Rytmika wg Dalcroza,
Elementy metody Freneta,
K. Orffa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p. |
SYTUACJA EDUKACYJNA |
CEL OPERACYJNY |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
1. |
Powitanie: Zabawa na dobry początek z balonikiem wg Pedagogiki zabawy „Proszę podaj swoje dłonie”. |
Integruje się z grupą. |
Balon, nagranie cd |
2. |
Wprowadzanie w temat zajęć: Składanie puzzli na tablicy. Opowiadanie za co przebrały się dzieci na bal. |
Składa puzzle. Opisuje stroje osób na balu. |
Puzzle obrazkowe |
3. |
Recytacja przez nauczyciela wiersza D. Gellner „Dziki taniec”. Nauczyciel recytuje wiersz przebrany za dziewczynkę tańczącą na balu. |
Słucha z zaciekawieniem tekstu wiersza |
Sukienka z gazety, koraliki, kapelusz, koronkowa różą |
4. |
Rozmowa na temat treści wiersza:
|
Wypowiada się całym zdaniem |
|
5. |
Nauka wiersza „ Dziki taniec” poprzez rytmizowanie tekstu wiersza na balonie. |
Wystukuje rytm wiersza na balonie |
Baloniki dla każdego dziecka |
6. |
Wykonanie w parach (chłopiec i dziewczynka) na tle recytacji wiersza „ Dziki taniec” spódnicy oraz kapelusza z gazet |
Projektuje stroje z gazet |
Gazety |
7. |
Interpretacja ruchowa w zaprojektowanych strojach do wiersza „Dziki taniec” |
Interpretuje ruchem tekst wiersza dziki taniec |
Zaprojektowane stroje |
8. |
Słuchanie i wybór melodii odpowiedniej do tekstu wiersza |
Wybiera melodię odpowiadającą tematowi wiersza |
Nagranie cd |
9. |
Interpretacja ruchowa treści wiersza do wybranej muzyki |
Porusza się w rytm muzyki |
Nagranie cd |
10. |
Ćwiczenia oddechowe „Balonik”. Dzieci leżą swobodnie na plecach, ręce złożone na przeponie (baloniki). Podczas głębokiego, dość szybkiego wdechu „Baloniki” napełniają się powietrzem. Na dany znak- długi wydech na głosce ssss... (powietrze z sykiem uchodzi z dziurawego balonika) |
Reguluje siłę wdechu i wydechu |
|
11. |
Recytacja wiersza przez : -dziewczynki -chłopców -chętne dzieci |
Recytuje tekst wiersza |
|
12. |
Wykonanie masek karnawałowych- swobodny wybór techniki. Prezentacja gotowych masek oraz omówienie sposobu wykonania. |
Samodzielnie wybiera technikę wykonania maski karnawałowej |
Cekiny, piórka, kulki z bibuły, plastelina |
13. |
Porządkowanie miejsca pracy |
Sprząta miejsce swojej pracy |
|
14. |
Rewia masek. Prezentowanie wykonanych masek na tle muzyki „Karnawał zwierząt” |
Prezentuje wykonaną maskę. Odczuwa zadowolenie z efektów własnej pracy. |
Samodzielnie wykonane maski, nagranie cd |
ZAŁĄCZNIKI :
D. Gellner „Dziki taniec”
To jest taniec!
Taniec dziki!
Tańczy grzywka!
I kucyki!
Tańczą ręce!
Tańczy głowa!
I sukienka kolorowa.
Koraliki! I buciki!
Tańczą taniec!
Taniec dziki!
W oczach taniec mam
I w uszach,
i na czubku
kapelusza.
I w kieszeni-
tej dziurawej.
W nodze lewej!
W nodze prawej!
W palcu małym!
W palcu dużym!
W koronkowej
złotej róży!
I gdzie jeszcze?
Zapomniałam.
Bo się strasznie
zasapałam!
3