SZKOŁA XXX, dnia XX.XX.XXXX
Scenariusz lekcji biologii
Data: XX.XX. XXXX
Klasa: III gimnazjum
Prowadzący: IMIĘ NAZWISKO
Czas trwania: 45minu
TEMAT LEKCJI: Poznajemy narządy zmysłu człowieka.
CEL OGÓLNY LEKCJI:
Poznanie i nazwanie narządów zmysłów u człowieka.
CELE OPERACYJNE LEKCJI - Uczeń:
wymienia rodzaje narządów czucia,
lokalizuje receptory zmysłów,
wyjaśnia zasadę współdziałania narządów zmysłów,
rozpoznaje smaki - słony, słodki, kwaśny i gorzki,
zaznacza na schemacie rozmieszczenie kubków smakowych,
wykorzystuje obserwacje, doświadczenia jako źródło wiedzy.
METODY PRACY: obserwacja, doświadczenie, rozmowa, wypełnianie kart pracy
FORMY PRACY: praca indywidualna równym frontem, praca indywidualna różnym frontem, praca zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: olejek eteryczny, karty pracy, kubek z herbata, kubek z wodą, szal do zasłaniania oczu, jabłko, cebula, perfumy, gąbka, grzechotka, cukierek, obraz, cukier, sól, kwasek cytrynowy, sok grejpfrutowy.
PRZEBIEG LEKCJI
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Czynności organizacyjno-porządkowe:
sprawdzenie obecności,
sprawdzenie zadania domowego,
zapisanie tematu lekcji na tablicy i do zeszytu.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji:
rozmowa, oparta o prezentację olejku eterycznego, prowadząca do uświadomienie uczniom celu lekcji,
ułożenie i wklejenie puzzli z definicją narządy zmysłu, omówienie definicji.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Nazywanie rodzajów zmysłu - rozsypanka literowo-sylabowa.
Przypisywanie zmysłom receptorów i zaznaczanie ich położenia na schemacie.
Rozpoznawanie zmysłów - obserwacja - jakim zmysłem poznajemy następujące przedmioty: gąbka perfum, cukierek, grzechotka, obraz.
Zmysły współdziałają z sobą - doświadczenia:
zmysł równowagi i wzroku - wybrany uczeń stoi na jednej nodze z zamkniętymi oczami i rękami wzniesionymi nad głową (uczeń chwieje się),
zmysł dotyku i wzroku - wybrany uczeń dotyka wody i herbaty z zasłoniętymi oczami (uczeń rozpoznaje tą samą substancję - co jest niezgodne z prawdą),
zmysł smaku i węchu - wybrany uczeń zjada cebulę i jabłko z zasłoniętymi oczami i zatkanym nosem (uczeń przekonany jest, że zjada ten sam pokarm).
Rozpoznawanie smaków - kosztowanie np: soli, cukru, soku z cytryny, soku z grejpfruta - oznaczanie smaków na schemacie kształtowanie pojęcia kubki smakowe.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
8. Podsumowanie materiału poznanego na lekcji.
9. Zadanie zadania domowego.
Opracowała:
1