SZKOŁA XXX, dnia XX.XX.XXXX
Scenariusz lekcji biologii
Data: XX.XX. XXXX
Klasa: III gimnazjum
Prowadzący: IMIĘ NAZWISKO
Czas trwania: 45minu
TEMAT LEKCJI: Narządy zmysłu człowieka
CEL OGÓLNY LEKCJI:
Poznanie i nazwanie narządów zmysłów u człowieka
CELE OPERACYJNE LEKCJI:
Wymienia rodzaje narządów czucia,
Lokalizuje receptory zmysłów,
Wyjaśnia zasadę współdziałania narządów zmysłów,
Wykorzystuje obserwacje, doświadczenia jako źródło wiedzy,
METODY PRACY: obserwacja, doświadczenie, rozmowa, wypełnianie kart pracy
FORMY PRACY: praca indywidualna równym frontem, praca indywidualna różnym frontem, praca zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy, kubek z herbata, kubek z wodą, szal do zasłaniania oczu, jabłko, cebula, perfumy, gąbka, grzechotka, cukierek, obraz
PRZEBIEG LEKCJI
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Czynności organizacyjno-porządkowe:
Sprawdzenie obecności
Sprawdzenie zadania domowego
Zapisanie tematu lekcji na tablicy i do zeszytu.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji:
Rozmowa prowadząca do uświadomienie uczniom celu lekcji
Ułożenie i wklejenie puzzli z definicją narządy zmysłu
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Nazywanie rodzajów zmysłu - rozsypanka literowo-sylabowa
Przypisywanie zmysłom receptorów i zaznaczanie ich położenia na schemacie
Rozpoznawanie zmysłów - obserwacja - jakim zmysłem poznajemy następujące przedmioty: gąbka perfum, cukierek, grzechotka, obraz
Zmysły współdziałają z sobą - doświadczenia
zmysł równowagi i wzroku - wybrany uczeń stoi na jednej nodze z zamkniętymi oczami
zmysł dotyku i wzroku - wybrany uczeń dotyka wody i herbaty z zasłoniętymi oczami
zmysł smaku i węchu - wybrany uczeń zjada cebulę i jabłko z zasłoniętymi oczami i zatkanym nosem
CZĘŚĆ KOŃCOWA
7. Podsumowanie materiału poznanego na lekcji
8. Zadanie zadania domowego.
Opracowała:
1