Halina Topolska
Gimnazjum nr 1 w Zaleszanach
KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
PRZEPROWADZONEJ W KLASIE I GIMNAZJUM
Dla nauczycieli i uczniów klasy Ia
Temat: Nauka skoku rozkrocznego przez kozła.
Cele lekcji:
cechy motoryczne: szybkość, siła, skoczność, zwinność.
Umiejętności: uczeń potrafi w poprawnej formie wykonać skok rozkroczny przez kozła, oraz łączyć przewroty w przód i w tył, potrafi dokonać samokontroli i samooceny, posługując się Indeksem Sprawności Fizycznej, umie stosować zasady bezpieczeństwa.
Wiadomości: uczeń zna zasady poprawnej techniki wykonania skoku rozkrocznego przez kozła, zna zasady prawidłowej rozgrzewki i rozumie znaczenie utylitarnego wykorzystania umiejętności gimnastycznych.
Akcent wychowawczy: uczeń umie współpracować w zespole, jest śmiały i odważny, gotowy do niesienia pomocy swoim kolegom, ma poczucie więzi grupowej, kieruje się dyscypliną i samodyscypliną, dba o poszanowanie sprzętu.
Forma: małe obwody ćwiczebne
Metoda: naśladowcza ścisła, zabawowa, zadaniowa ścisła, programowanego uczenia się.
Przybory: piłki lekarskie, piłka koszykowa, szarfy, materace, odskocznie, kozioł, skrzynia, ławeczki, stopery, stojaki, radiomagnetofon.
Tok lekcji
1
Część I wstępna
10 min.
1. Czynności organizacyjno - porządkowe
2. Motywacja do uczestnictwa w lekcji
Zadania do realizacji
2
zbiórka
raport
powitanie okrzykiem „Czołem”.
Podanie tematu i celu lekcji, oraz sposobu jej realizacji.
Uczniowie podają wyniki próby na siły mięśnie brzucha.
Nauczyciel sprawdza pracę domową i ocenia sprawność indywidualną.
Uwagi
3
dwuszereg w siadzie skrzyżnym.
Rozmowa.
3. rozgrzewka psychomotoryczna. Aktywizacja grupy.
Kształtowanie inwencji uczniów
1.Zabawa ożywiająca „Berek z piłką lekarską”.
Przebieg zabawy: uczeń w roli berka stara się dotknąć któregokolwiek z uciekających.
2. Ćwiczenia ogólnorozwojowe z użyciem ławeczek.
w siadzie okrocznym skłony w przód o nogach prostych z oparciem rąk o podłoże.
J.w. skrętoskłony - ramiona na karku.
J.w. skręty tułowia w bok
J.w. skręty tułowia w lewo i prawo
J.w. wykonywać ruchy wioślarza
J.w. kolejne podnoszenie nogi w górę i przenoszenie jej ponad głową siedzącego z przodu
Leżenie na plecach, ręce na karku.
Leżenie na brzuchu skłony w tył
Leżenie przewrotne z klęku podpartego.
- Swobodny bieg po ławeczce.
Uczniowie wykonują ćwiczenia indywidualnie lub w parach.
3. zabawy z akcentem na siłę i równowagę.
a. wyścig z przenoszeniem ławeczki w siadzie okrocznym:
uczniowie siedzą na ławeczkach, na sygnał wstają i starają się jak najszybciej przenieść ławeczkę na drugą stronę sali. Po zakończeniu wyścigu siadają ponownie w siadzie okrocznym, twarzą w kierunku prowadzącego.
b. kto zajmie pierwsze miejsce na listwie ławeczki:
uczniowie w rzędach w odległości 10m od ławeczek, na sygnał cały rząd biegnie w kierunku ławeczki, a następnie stara się jak najszybciej ustawić na jej listwie, zachowując równowagę, który spadnie powtarza od początku.
Uczniowie ćwiczą przy muzyce.
Samokontrola poprawnego wykonania.
Po zakończeniu wyścigów uczniowie przyjmują pozycję skorygowaną - ramiona w skurczu pionowym.
Część końcowa
5-7 min
5.Uspokojenie organizmu
6.Czynności organizacyjne i dydaktyczno - wychowawcze
7. Nastawienie uczniów do wykonania samodzielnych zadań
i ćwiczeń w czasie wolnym
1. Uczniowie zapoznają się z programem na stanowiskach
krótka analiza treści postawionych zadań
przygotowanie sprzętu, przyborów i ustawienie obwodu ćwiczebnego. 2.realizacja zadań. Samokontrola i samoocena. Pomoc koleżeńska w poprawnym wykonywaniu ćwiczeń.
Zadania z umiejętności i motoryczności
I. Zadanie główne - nauka skoku rozkrocznego przez kozła.
Z krótkiego rozbiegu naskok na odskocznię i przeskok ponad przyborem ( piłka lekarska).
Z postawy na niskiej skrzyni skok rozkroczny przez kozła.
Z krótkiego rozbiegu po górnej cz ęści skrzyni naskok na odskocznię i skok rozkroczny przez kozła.
Z krótkiego rozbiegu skok rozkroczny przez kozła po odbiciu się z jednej lub dwóch odskoczni. II
II. Zadanie dodatkowe - doskonalenie przewrotu w przód i tył.
1.Przewrót w przód z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego.
2. Przewrót w tył do przysiadu podpartego
Przewrót w przód z rozbiegu i naskoku obunóż przez przeszkodę ( piłka lekarska), lub bez przeszkody, a następnie drugi przewrót do przysiadu podpartego.
Seria przewrotów: przewrót z naskoku, przewrót w przód z przysiadu podpartego , przewrót w tył-postawa.
Ćwiczenie A
Zamknij oczy i przejdź między stojakami
Część II
główna
ok. 30 min
4. realizacja zadania głównego, zadań dodatkowych i uzupełniających.
Kształtowanie inwencji uczniów
Siad skrzyżny - podanie zadań lekcji na kartkach.
Objaśnienie i pokaz zadania głównego,
uczniowie przechodzą do kolejnej fazy
Co 1'5 min na gwizdek ciągły.
Zmiana stanowisk co 7 min.
Po realizacji wszystkich ćwiczeń
każda grupa wykonuje dowolne ćwiczenie rozluźniające i oddechowe( po realizacji własnych zadań).
Indywidualizacja
Ćwiczenie B
Rzuć do kosza z zamkniętymi oczami.
III. Zadanie uzupełniające - kształtowanie skoczności szybkości i siły.
Przeskoki zawrotne wzdłuż dwóch ławeczek.
Starty z różnych pozycji wyjściowych
Podciąganie się na rękach wzdłuż ławeczki z piłką lekarską między stopami.
Pomiar szybkości i skoczności według indeksu sprawności fizycznej - próba samokontroli i samooceny.
1.Ćwiczenie uspokajające
Pojedynczo, leżenie tyłem w rozkroku, rozluźnić mięśnie rąk i nóg.
2.Korekcja postawy
zwis na drabince z podciąganiem kolan do klatki piersiowej
siad skrzyżny , łopatki ściągnięte - „zapinanie guzika.”
1.Zbiórka
krótka analiza braków i samoocena własnych możliwości.
Pokaz zadania głównego przez najlepiej wykonującego ucznia
Uczniowie podają swoje wyniki z prób sprawności fizycznej.
Zadanie do domu: zmierz za pomocą ISF - gibkość.
Uczniowie zapisują
wyniki testu
Zebranie sprzętu,
likwidacja stanowisk
Rozsypka przy
muzyce
Dwuszereg przy
drabinkach
Ocena realizacji
zadań:
uwagi o popełnionych
błędach,
wyróżnienie najlepiej ćwiczących i najlepszych zespołów
zespołów za
aktywność
Wyznaczeni
uczniowie odnoszą
sprzęt i wietrzą salę.