Scenariusz zabawy karnawałowej „Szukamy Mikołaja”
Cel ogólny:
- Stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- Podejmować spontaniczne działania
- Tańczyć samo, z innymi i przed innymi
- Swobodnie spontanicznie poruszać się
- Rozwiązywać zagadki muzyczne
- Odbierać wrażenia na własny temat.
Przebieg uroczystości:
1. Rozpoczęcie - dzieci kolejno wchodzą na „salę balową”. Prowadzący przedstawia cel spotkania się wszystkich dzieci i zachęca do wesołej zabawy, udziału w konkursach.
„Kochane dzieci
Bardzo prosimy
Byście się świetnie
Dzisiaj bawiły
Tańczcie i skaczcie
Figlujcie sobie
Niech Wam zabawa
Wyjdzie na zdrowie „
2.Zapraszamy was dzisiaj na bal
do krainy baśni
gdzie słoneczko świeci i nigdy nie gaśnie
Punkty 3-5 jeśli na sali balowej są przebrane dzieci
Teraz się z Wami przywitamy:
Spójrzmy, kto dziś przybył na nasz przedszkolny bal?
Witamy: Królewny, Księżniczki, Śnieżynki , Kopciuszki, Wróżki, Kwiatuszki, Małe Syrenki, achhh jakie piękne z was panienki
Niech wszystkie teraz nam pomachają -Mocno, Mocno , tak mocno jak bajki kochają
Witamy: Książeta, Królewięta, przemiłe chłopczęta, Zorro i rycerzy, Batmana, Spajdermena,
Niech wszyscy poślą nam buziaki- mocne, mocne, wesołe z was chłopaki Jesteśmy w bajkach Disneyowskich, więc uwaga niech wszyscy w swoje dłonie mocno zaklaskają , tak jak wspólną zabawę uwielbiają
6.Teraz prosimy niech wszyscy
dobiorą się parami
bo tak jak w bajkach się przywitamy:
Witamy się brzuszkami
Raz, dwa, raz, dwa
Teraz noski idą w ruch
Puk puk puk puk
Kolankami się dotkniemy
Jedno drugie Raz i Dwa
Teraz wszyscy rączki w górę
Tra la la Tra la la
Tak postacie z bajek się witają (ukłon)
I od nowa powtarzają
Uwaga!!! przerwa
Zamieniamy się parami
I witamy się............
7..Już się wszyscy powitaliśmy
więc sprawdzimy czy zabraliśmy ze sobą na bal:
Ręce? (Machamy)
Nogi ? (Tupiemy )
Głowy ? (Potrząsamy )
Bioderka? (Kręcimy)
8.Zabawa Taniec pingwina.
O jak przyjemnie i jak wesoło
Na balu bawić się, się , się (klaskamy)
Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa
Do przodu, do tyłu i raz dwa trzy (podskakujemy)
9.Pani Danuto,tut. przywitanie oficjalne dzieci: Uważam nasz bal za rozpoczęty. Proszę o powitanie wszystkich uczestników balu.
Zapraszam do wspólnych pląsów, tańców, konkursów oraz innych niespodzianek.
10.Wyruszamy w podróż aby odszukać Mikołaja.
Wsiadamy do pociągu i ruszamy.
Pociąg tworzą prowadzące bal. Dzieci ustawiają się kolejno i poruszają się w rytm piosenki. Na początku maszynista, na końcu konduktor.
11.Zabawa ruchowo - naśladowcza przy piosence pt. ,,Jedzie pociąg z daleka”
Z piosenki „Biełyje rozy „zrezygnujemy.
12.Taniec wywijaniec przy melodii ,,Kazaczok”. Pociąg rusza do Brazylii.
13.Tańce w parach Samba- pokaz
14.Pociąg jedzie do Warszawy- pokaz Twista.-mel. „Alibaba”
15. Pociąg wyrusza do Juchowa. Może Mikołaj jest w Juchowie Taniec w kółeczkach, w środku maluszki, na zewnątrz starsze dzieci.
16.Tańczymy”Kaczuchy” dzieci młodsze tworzą kółko mniejsze w środku, większe na zewnątrz. W środku stoi pokazujący - dzieci naśladują ruchy taneczne.
W tym czasie wchodzi Mikołaj i następuje rozdanie paczek.
Po przerwie
17.Stary Niedźwiedź W ZABAWIE MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ MIKOŁAJ
18.Konkurs „ „tańczące krzesła” „ (ustawiamy dwa rzędy krzeseł oparciami skierowanymi do środka, tak żeby dzieci mogły na tych krzesłach usiąść - nie wszystkie dzieci mogą siedzieć - te starsze mogą stać) W tym momencie gramy melodię i dzieci spacerują wokół ustawionych krzeseł. W pewnym momencie muzyka cichnie i dzieci siadają na krzesłach. Te które nie będą siedzieć (jedno dziecko na jednym krześle) odpadają z zabawy. Znów melodia jest grana i dzieci tańczą lub podskakują w takty melodii. W tym czasie jedno lub dwa krzesła odstawia się. Melodia cichnie i dzieci siadają. Kto nie będzie siedział- odpada. Zabawa trwa do czasu, gdy pozostanie na krzesełku jeden uczestnik
Lub inna wersja (krótsza) 2 pary z każdej grupy. Przy dźwiękach muzyki dzieci chodzą dookoła krzeseł ustawionych na środku sali, przy czym zawsze mamy o jedno krzesło mniej w stosunku do osób chcących zająć miejsca. Dziecko, które nie zdąży usiąść na przerwę w muzyce, odpada z dalszej zabawy
19. Zabawa” ojciec Wirgiliusz”
20. Walczyk z „Kapeluszem”
21. Zabawa przy muzyce „ Mam serduszko malowane”.
22. Zabawa przy muzyce „ Taniec z balonem w parach”.
23. Zabawa przy muzyce „Miotlarz”
MUZYCZNA ZGADYWANKA - uczestnicy siadają na podłodze i odgadują - jakie dźwięki usłyszą (np. dźwięk pisku opon auta)
25 TANIEC RENIFERÓW- dzieci naśladują reniferów tańcząc w takt melodii. Gdy melodia ucichnie- zastygają w bezruchu (zamarzają) do czasu, gdy melodia znowu będzie grana. Ten uczestnik, który się poruszy- odpada.
Jeśli czas pozwoli, to możemy powtórzyć kroki taneczne do „Kazaczoka”, „Twista” i „Samby” lub zatańczyć „Polkę”.
26. Walczyk „Labada”
27.Zakończenie: Tańczymy Lambadę ustawiając się jak do pociągu i pociąg wyjeżdża do szatni