Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a
Data: 21.10.2010r.
Ośrodek tematyczny: Rodzina
Temat dnia: Bez babci ani rusz
Cele operacyjne:
Uczeń:
wypowiada się pełnymi zdaniami,
darzy szacunkiem dziadków,
czyta cicho ze zrozumieniem,
wie na jakie pytanie odpowiada przymiotnik, rzeczownik,
poda przykłady przymiotników, rzeczowników,
rozwija wyobraźnię,
potrafi ocenić samego siebie.
Metody pracy:
pogadanka,
praktycznego działania,
aktywizująca: burza mózgów,
ewaluacyjna: tarcza strzelecka.
Formy pracy:
indywidualna jednolita,
zbiorowa jednolita,
Środki dydaktyczne:
- ilustracje przedstawiające: dziadka, babcię, wnuczka, wnuczkę, wnuczęta, kartka z zagadkami, kartki z pytaniami (jaki?, jaka?, jakie?), kartki z psychozabawą „Jakim jestem wnuczkiem”, kartki z napisami „babcia”, „dziadek”, „wnuczek”, „wnuczka”, „wnuczęta”, ordery samoprzylepne, podręcznik.
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki dydaktyczne |
Uwagi |
Część wstępna 1.Czynności organizacyjno- porządkowe
2.Wprowadza w tematykę zajęć.
|
1. Prosi o zajęcie miejsc i przygotowanie się do zajęć.
2. Czyta zagadki i prosi uczniów o podanie rozwiązania (babcia, dziadek).
3. Prosi wybranych uczniów o przyczepienie do tablicy ilustracji z sylwetką babci, dziadka oraz kartek z napisami: ”babcia”, „dziadek”.
|
1. Zajmują miejsca, przygotowują się do zajęć.
2. Słuchają zagadek i odgadują zbiorowo na słowo „Start”.
3. Uczniowie przyczepiają ilustracje i kartki z napisami.
|
Zagadki z rozwiązaniem „babcia”, „dziadek”.
Ilustracje przedstawiające babcię i dziadka oraz kartki z napisami „babcia”, „dziadek”. |
|
Część główna Realizacja tematu.
|
1. Pyta jakimi częściami mowy są słowa: „dziadek”, „babcia”. Prosi o podanie przykładów innych rzeczowników. 2. Prosi uczniów o przyczepienie do tablicy ilustracji przedstawiających wnuczkę, wnuczka, wnuczęta. Pyta: :”Jak myślicie, kim mogą być te dzieci dla tej pary starszych ludzi?” Prosi o określenie pokrewieństwa poprzez nadanie odpowiedniej nazwy.
3. Prosi o przyczepienie kartek z napisami: „wnuczek”, „wnuczka”, „wnuczęta”.
4. Prosi o padanie cech poszczególnych osób. Zapisuje na tablicy podane przez dzieci przykłady.
5. Prosi o zwrócenie uwagi na pytania jakie dzieci zadają do określenia poszczególnych rzeczowników. Pyta, która część mowy odpowiada na pytania: jaki, jaka, jakie?
6. Prowadzi psychozabawę „Jakim jestem wnuczkiem”. Prosi ciche przeczytanie pytań i odpowiedzenie na nie poprzez udzielenie odpowiedzi „tak” lub „nie”. Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco uczeń rysuje obok czerwone serduszko. Następnie prosi o zliczenie serduszek i odczytuje wyniki psychozabawy. Wręcza dzieciom ordery, które są symbolem hasła „Wspaniały wnuczek”.
7. Wyraziście czyta opowiadanie „Babcia też człowiek” do momentu „Cały czas myślały o dziwnym postępowaniu babci”. Rozdaje uczniom kartki (1 kartka na dwie osoby) i prosi o zapisanie odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego babcia tak dziwnie się zachowywała?”
8. Odczytuje propozycje dzieci.
9. Czyta dalszą część opowiadania i prosi uczniów o szczególne zwrócenie uwagi, jaki był prawdziwy powód „dziwnego” zachowania babci. |
1. Udzielają odpowiedzi „rzeczowniki”. Podają przykłady.
2. Przyczepiają ilustracje. Odpowiadają na pytanie. Określają pokrewieństwo: dziewczynka - wnuczka, chłopiec - wnuk, dzieci - wnuczęta.
3. Przyczepiają kartki do tablicy.
4. Podają cechy np. babcia (jaka?) kochająca, dziadek (jaki?) troskliwy itp.
5. Uczniowie zastanawiają się. Odpowiadają „przymiotnik”.
6. Czytają cicho ze zrozumieniem, odpowiadają na pytania, rysują serduszka i sumują je.
7. Słuchają z zainteresowaniem opowiadania. Zapisują odpowiedź na pytanie. Przyczepiają kartki z odpowiedziami do tablicy.
8. Słuchają uważnie zaproponowanych przez siebie odpowiedzi.
9. Słuchają w skupieniu dalszej części opowiadania. Konfrontują swoje odpowiedzi z podanym w utworze powodem „dziwnego” zachowania babci.
|
Ilustracje przedstawiające wnuczka, wnuczkę, wnuczęta.
Kartki z napisami: „wnuczek”, „wnuczka”, „wnuczęta”.
Kartki z psychozabawą „Jakim jestem wnuczkiem” Ordery samoprzylepne.
Podręcznik s. 66-67 Kartki
Podręcznik s. 66-67
|
|
Podsumowanie i zakończenie |
Rozdaje kartki z tarczą strzelecką i prosi uczniów, aby ocenili swoją pracę na zajęciach. |
Zaznaczają flamastrem swój udział w zajęciach, uwzględniając wybrane czynniki. |
Kartki z tarczą strzelecką. |
|
opracowała:
….............................................
1