Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a
Data: 16.09.2009r.
Ośrodek tematyczny: W naszej klasie
Temat dnia: Koledzy
Cel główny: Kształtowanie chęci i umiejętności niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- umie redagować odpowiedź na zadane pytanie,
- potrafi udzielić pomocy w różnych sytuacjach,
zna zasady pisowni wielką literą,
zapisuje liczby dwucyfrowe słownie i cyframi
potrafi współpracować w grupie,
umie przedstawić środkami malarskimi postać ludzką,
potrafi dostrzec piękno prac artystów malarzy
umie zastosować zwroty grzecznościowe: proszę, dziękuję, przepraszam
potrafi wcielać się w role.
Metody pracy:
- pogadanka,
drama.
Formy pracy:
- indywidualna jednolita,
zbiorowa jednolita,
grupowa.
Środki dydaktyczne:
piłka, koraliki, makaron, kredki, model z kartonu pokazujący dziesiątkowy system zapisywania liczb.
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki dydaktyczne |
Uwagi |
Część wstępna 1.Czynności organizacyjno- porządkowe
|
Wita się z uczniami, sprawdza obecność.
Prosi o zajęcie miejsca w kręgu.
Tłumaczy zasady zabawy integrującej „Miłe słowa” i rozpoczyna zabawę.
Prosi o scharakteryzowanie portretów w podręczniku. |
Witają się z nauczycielką.
Zajmują miejsce na dywanie w kręgu.
Kontynuują zabawę poprzez podanie kolejno piłki osobie siedzącej obok, wymawiając przy tym miłe słowa.
Swobodnie wypowiadają się na temat portretów dzieci i podają charakterystyczne wyglądu.
|
Piłka. |
|
Część główna Realizacja tematu.
Praca z kartami matematycznymi.
|
Czyta utwór „Z kim siedzieć”. Zadaje pytania dotyczące postępowania bohaterki utworu.
Objaśnia stosowanie wielkiej litery na początku zdania.
Tłumaczy pojęcia jedności i dziesiątki. Pokazuje przykłady na różnych przedmiotach. Prosi o zapisanie liczb dwucyfrowych do 20.
Prosi uczniów o uzupełnienie kart pracy.
Prosi uczniów o zrobienie zadania dotyczącego niesienia pomocy.
Wyraziście czyta wiersz „Wszyscy mnie lubią”. Prosi uczniów o przeczytanie wiersza.
Zadaje pytania dotyczące bohaterki utworu: - Jak zachowywała się dziewczynka? - Co dzięki temu osiągnęła? - Czy polubiłbyś taką koleżankę? Dlaczego? - Co możesz dzisiaj zrobić, aby wywołać uśmiech sympatii u kolegów?
Dzieli uczniów na małe grupy i prosi o odegranie scenek ilustrujących stosowanie form grzecznościowych, np. proszę, dziękuję, przepraszam w różnych sytuacjach.
Prosi o zbiorowe przeczytanie ostatniej zwrotki wiersza „Wszyscy mnie lubią”
Tłumaczy zasady dramy „Zgadnij kogo lubię”.
Prosi o wykonanie portretu malarskiego kolegi dowolną techniką i ujęcie cech charakterystycznych.
Pokazuje uczniom reprodukcje obrazów Stanisława Wyspiańskiego. |
Słuchają czytanego utworu. Odpowiadają pojedynczo na pytania i oceniają postępowanie Hani.
Układają i zapisują zdania z zastosowaniem reguły pisowni wielkiej litery na początku zdania.
Zapisują liczby dwucyfrowe do 20 z wyróżnieniem dziesiątek i jedności.
Rozwiązują zadania samodzielnie lub z pomocą nauczyciela
Wybierają odpowiedź poprzez zamalowanie kółka na czerwono. Wybierają możliwość udzielenia pomocy.
Słuchają wzoru czytanego wiersza, następnie czytają głośno na polecenie nauczyciela.
Odpowiadają na pytania. Formułują swobodne wypowiedzi na temat zachowania bohaterki.
Odgrywają scenki z użyciem form grzecznościowych.
Czytają wiersz zbiorowo.
Przedstawiają portret kolegi słowem, gestem, mimiką, ruchem.
Wykonują portret malarski kolegi.
Oglądają i podziwiają piękno obrazów wybitnego artysty. |
Koraliki, makaron, kredki.
Model pokazujący dziesiątkowy system zapisywania liczb.
Czerwona kredka.
.
|
|
Podsumowanie i zakończenie |
Nauczycielka podsumowuje pracę dzieci, dziękuje za piękną pracę na lekcji. Żegna się z uczniami |
Żegnają się z nauczycielką. |
|
|
opracowała:
Wioleta Dudzińska
1