SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI
TEMAT: Wyodrębnianie zbiorów, podzbiorów, część wspólna
METODY: Pogadanka, metoda poglądowa, praca z ćwiczeniami, opis
FORMY PRACY: praca indywidualna, grupowa, zbiorowa
KLASA: 2
CELE:
Uczeń:
Potrafi odnaleźć pośród wypisanych wyrazów właściwy,
Dopasowuje właściwy element,
Wymienia wspólne cechy elementów zbioru,
Rozpoznaje wyrazy napisane przez u i ó,
Zauważa, że wyrazy mogą być napisane z literami u i ó
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zeszyty ćwiczeń, zestaw korków z butelek
PLAN LEKCJI:
Ogniwo lekcji |
Treści lekcji |
Metody kształcenia |
Media dydaktyczne |
Czas |
1. Czynności organizacyjne |
Powitanie uczniów. Sprawdzenie obecności. Zapisanie tematu.
|
- |
Tablica |
2 minuty |
2. Ewaluacja wiedzy
|
Przypomnienie tego, co robiliśmy na ostatnich zajęciach, (omawianie podręcznika) |
- |
- |
3 minut |
3. Wprowadzenie nowego tematu |
Wytłumaczenie pojęcia zbiór, podzbiór, część wspólna |
Opis, metoda poglądowa |
Tablica |
15 minut |
4. Realizacja treści tematu, ćwiczenia i sporządzenie notatek |
Rozwiązywanie zadań praktycznych z ćwiczeń
|
Metoda praktyczna |
Ćwiczenia ucznia |
20 minut |
5. Rekapitulacja- powtórzenie |
Powtórzenie wiadomości
|
Metoda praktyczna |
Korki z butelek |
5 minut |
6. Zadanie i omówienie pracy domowej |
- |
- |
- |
- |
AD 3.
- ZBIÓR - można powiedzieć, że jest to taki worek w którym znajdują się różne elementy
- PODZBIÓR - pewna „część” danego zbioru
- CZĘŚĆ WSPÓLNA - taka część która należy do kilku podzbiorów
Spróbujmy na obrazku:
Piłki gumowe i zielone
Zbiór kwiatków
Tulipany
Piłki zielone
Piłki gumowe
Róże
AD 5.
Mam dla Was takie pomocne zestawy. Jeden zestaw na parę i chciałabym żebyście ułożyli te korki tak jak Wam powiem. Dzięki temu mam nadzieje zbiory staną się dla Was prostsze
Ułóżcie korki w zbiory
Zielone korki i inne kolory. Zauważcie część wspólną. Każdy z Was ma jeden zielony korek w innym odcieniu może on być częścią wspólną, ponieważ jest zielony, ale inny od reszty.
Biały bez napisu i inne
10 korków i 3 korki
6 korków i 7 korków
13 korków i 0 korków - gdy w zbiorze nie ma żadnych elementów mówimy, że jest to zbiór pusty
A teraz zrobimy zbiór wszystkich korków w klasie. Niech każda para włoży swoje korki do woreczka i do dużej reklamówki. Mamy w ten sposób zbiór składający się z 8 podzbiorów.