FESTYN „ŚWIĘTO ZWIERZĄT LEŚNYCH”
KONSPEKT
Cele ogólne:
Wdrożenie w świat zwierząt leśnych;
Pogłębianie wiedzy na temat: zwierząt leśnych i ich środowiska naturalnego.
Cele szczegółowe:
sprawianie radości wszystkim dzieciom poprzez wspólne przebywanie na obszarach leśnych;
kształtowanie uczucia przywiązania do życia zwierząt leśnych;
angażowanie dzieci do pracy na rzecz porządku w lesie;
pomoc grona pedagogicznego przy gromadzeniu niezbędnych akcesoriów;
zachęcanie do aktywnego uczestnictwa we wspólnych zabawach.
Miejsce:
sala gimnastyczna i las.
Termin festynu:
25.09.2011
Liczba uczestników:
46 dzieci, uczniowie klas I-II ( Ia, Ib, IIa)
Przewidywany czas trwania:
3-4 godz.
PRZEBIEG IMPREZY:
1.Powitanie uczestników festynu przez prowadzącą nauczycielkę:
„Święto dzisiaj wielkie mamy, zatem wszystkich zapraszamy
Na występ, zabawy, zawody, na zagadki i podchody.
Niech zjednoczą się dzieci i leśne zwierzęta,
Niech każdy o nich pamięta i przestrzega tego święta.”
2. Zaproszenie do obejrzenia przedstawienia o leśnych zwierzętach (załącznik nr 1), wspólnej zabawy oraz uczestnictwa w konkurencjach, ponieważ są cenne nagrody.
3.Zabawy na sali gimnastycznej:
Zagadki o zwierzętach leśnych.
Nauczyciele dzielą uczestników festynu na trzy grupy. Następnie prowadząca zadaje uczniom zagadki. Grupa, która poda najwięcej odpowiedzi- wygrywa (załącznik nr2).
Praca plastyczna pt.: „Zwierzę z darów przyrody”:
W zabawie biorą udział wszystkie dzieci. Każda klasa tworzy jedną grupą. Uczniowie dostają od prowadzącej trzy szare papiery, kleje i dary przyrody z lasu, zebrane przez nauczycieli wcześniej. Zadaniem grup jest stworzenie „zwierzątka leśnego”.
Czyj to glos?
Wszystkie dzieci siedzą w kręgu. Jedno z zawiązanymi oczami siedzi pośrodku. Dzieci z kręgu śpiewają „Gdzie strumyk płynie z wolna…”. Siedzące pośrodku dziecko woła nagle „stop!” i wszyscy przestają śpiewać. Nauczyciel dotyka lekko któreś dziecko z kręgu w plecy, a ono wydaje dźwięk jakiegoś zwierzątka leśnego, np. dzik- hrum hrum, kukułka- kukuku, sowa- huhuuuu. Dziecko ze środka musi zgadnąć, kto to był i jakie zwierzę naśladował. Jeśli odgało prawidłowo wraca do okręgu i teraz nauczyciel zawiązuje oczy dziecku, które wyznaczyłeś do naśladowania głosu.
4. Pogadanka z leśniczym na temat: „życie zwierząt leśnych”.
5.Wspólna wyprawa na pobliską leśną polanę.
Pająk i muchy
Jeden z uczestników zabawy jest „pająkiem”, pozostali „muchami”. „Muchy” swobodnie latają po terenie, na sygnał „pająka” stają w bezruchu, a „pająk” wychodzi na łowy. Jeśli któraś „mucha” się poruszy, zamienia się rolą z „pająkiem” i zabawa toczy się dalej. Uwaga: zabawę należy przeprowadzić w dość szybkim tempie.
Skąd słychać głosy zwierząt?
Jeden z uczestników zabawy siada na ziemi i zasłania sobie oczy. Pozostali cicho zajmują miejsca dookoła w odległości około dziesięciu kroków od niego. Uczestnicy znajdujący się na obwodzie koła naśladują głosy różnych zwierząt (nie wszyscy jednocześnie). Zadaniem osoby będącej w środku koła jest odgadnięcie, o jakie zwierzę chodzi i bez otwierania oczu wskazania ręką kierunku, skąd dochodzi głos. Po kilku próbach powinna nastąpić zmiana odgadującego. Na zakończenie zabawy należy dokonać próby wyłonienia najbardziej spostrzegawczego uczestnika.
Leśny wartownik
Wszystkie dzieci stoją po jednej stronie polany leśnej. Jedno z dzieci staje naprzeciwko nich. Dzieci wołają: „wartowniku czy możemy przejść przez las?”. Leśny wartownik odpowiada: „jeśli macie na sobie coś zielonego możecie przebiec, jak sarna”. I tak wszystkie dzieci, które maja cos zielonego przebiegają przez polanę. I teraz pytanie zadają pozostałe dzieci. Tym razem wartownik odpowiada: „jeśli macie coś czerwonego, możecie przebiec przez las w podskokach, jak zając”. Dzieci wykonują dane zadanie. I tak dalej.
Kto celniej?
Wszyscy uczestnicy zabawy znajdują sobie po pięć szyszek lub małych patyków. Następnie należy wybrać jedno z drzew, do którego będzie się rzucać. Każdy uczestnik odlicza od drzewa odległość dziesięciu swoich kroków, w ten sposób najmniejsi mają najbliżej do celu. Konkurs polega na trafieniu szyszkami lub patykami (w żadnym wypadku nie używać kamieni) w drzewo. Wygra uczestnik, który pięcioma rzutami uzyska najwięcej trafień. Zmniejszając o połowę odległość, konkurs można przeprowadzić rzutami lewą ręką.
6. Dzieci spacerują po lesie pod opieką nauczycieli. W tym czasie próbują wypatrywać zwierząt leśnych. W drodze powrotnej do szkoły uczniowie zbierają wszystko, co można by wykorzystać jako instrument muzyczny.
7. Powrót na teren szkoły. Tam czeka już na dzieci i nauczycieli ognisko. Zebrane dary natury służą jako instrumenty. Dzieci grają i śpiewają przy ognisku… A teraz czas na kiełbaski.
8. Za udział w festynie każde dziecko otrzymuje dyplom ze znajomości życia zwierząt leśnych oraz nagrody rzeczowe w postaci długopisów.
9.Pożegnanie
Opis : Prowadząca dziękuje dzieciom za wspólną zabawę oraz nauczycielom za pomoc w przygotowaniu festynu. Żegna się krótkim wierszykiem:
„Oby wesoło jak dzień dzisiejszy minęły dalsze wspólne lata,
Bo nie ma nic na świecie droższego
Niż dobra zabawa ucznia naszego!”