Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
Data: 12.05.2010r.
Czas trwania: 2 x 45
Miejsce: pokój ucznia
Uczeń: Dawid Sz., 10 lat
Prowadząca: …………………….
Temat: Zwierzęta mieszkające na wsi- szukanie sylwet ukrytych w książce zwierząt, naśladowanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta mieszkające w zagrodzie, składanie obrazków na wzorze. Czytanie książki pt. „Sznurkowe zwierzaki” wplatanie sznurków w karty książki przez przeznaczone do tego specjalne otwory. Masaż ustno-twarzowy wg R. Castillo Moralesa.
Cele :
- rozpoznawanie zwierząt,
- wyodrębnianie zwierząt mieszkających na wsi,
- rozwijanie wrażliwości słuchowej poprzez dostarczanie różnorodnych bodźców słuchowych,
-rozpoznawanie i naśladowanie za pomocą mowy odgłosów wydawanych przez zwierzęta,
- podejmowanie prób prawidłowej wymowy nazw zwierząt,
- składanie obrazków przedstawiającego zwierzęta,
- uważne słuchanie książki,
- rozwijanie sprawności manualnej poprzez wplatanie w specjalne otwory w kartach książki,
- rozwijanie wyobraźni, spostrzegawczości, dłuższego skupiania uwagi,
- nazywanie kolorów i kształtów
- usprawnianie narządów artykulacyjnych.
Metody:
- aktywizujące, stymulujące, usprawniające, czynne, percepcyjne.
Środki dydaktyczne:
- plakat ze zwierzętami, obrazki zwierząt żyjących na wsi do składania, książka
pt. „Sznurkowe zwierzaki”.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie z dzieckiem- zaproszenie do kręgu misia (nazwanie poszczególnych części ciała i powitanie się wybranymi np. niech przywitają się nasze czoła, nosy itp. wyraźne wypowiedzenie słów Dzień dobry).
2. Odszukanie i nazwanie zwierząt znajdujących się na plakacie.
3. Zwierzęta z wiejskiej zagrody- grupowanie zwierząt według rodzaju.
- wybór spośród wszystkich zwierząt, tylko tych, które mieszkają w zagrodzie.
4. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze:
- naśladowanie odgłosów wydawanych przez określone zwierzę.
5. Jakie to zwierzę?- składanie obrazków (4-elementowych) zwierząt (koń, krowa) na wzorze lub obok wzoru.
6. Czytanie przez nauczyciela książki pt „Sznurkowe zwierzaki”
- pomoc dziecka w przekładaniu kartek książki,
- odszukanie ilustracji wybranych zwierząt na polecenie nauczyciela,
- odszukanie sznurków określonego koloru na polecenie nauczyciela,
- przewlekanie kolorowych sznurków przez otwory w kartach książki,
7. Masaż ustno-twarzowy wg R. Castillo Moralesa.
8.Pożegnanie z uczniem i misiem (podanie prawej dłoni, prawidłowe wymawianie słów Do widzenia).
Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
Data: 22.04.2010r.
Czas trwania: 2 x 45
Miejsce: pokój ucznia
Uczeń: Dawid Sz., 10 lat
Prowadząca: …………………….
Temat: „Franklin i guma balonowa” czytanie książeczki, wykonanie do niej ilustracji, odszukiwanie poszczególnych liter na polecenie nauczyciela, zabawy z kolorami. Wchodzenie w rolę głównego bohatera- przedstawienie scenek improwizowanych sytuacją literacką. Zabawa z balonem i bańkami mydlanymi. Masaż ustno- twarzowy wg Castillo- Moralesa.
Cele zajęć:
- uważne słuchanie książki,
- przypomnienie liter,
- podejmowanie prób prawidłowej wymowy słów,
- rozwijanie koncentracji uwagi, spostrzegawczości, pamięci, koordynacji wzrokowo - słuchowo - ruchowej,
- doskonalenie sprawności manualnych,
- rozróżnianie kolorów,
- ćwiczenia aparatu mowy,
- budowanie pozytywnej relacji dziecko - nauczyciel.
Metody:
- poglądowa (ilustracje)
- słowna ( opowiadanie, opis, rozmowa)
- praktycznego działania (odegranie scenki przedstawiającej fragment opowiadania),
- masaż.
Formy:
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- książeczka pt. „Franklin i guma balonowa”,
- blok, kredki, farby
- bańki mydlane, balony.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie z dzieckiem (wzorowane na przywitaniu drużyny Franklina i bobra- przybijanie piątki, układania dłoni w pięść, uderzanie nią, wymachiwanie prawą ręką, trzepotanie palcami prawej ręki, mrużenie nosa, zapamiętywanie hasła powitalnego).
2. Przeglądanie dotychczas przeczytanych książek- przypominanie ich tytułów, rozpoznawanie ich po okładce.
Dawid odszukaj książkę pt „Franklin świętuje”.
Dawid pokaż gdzie jest książka pt. „Franklin i nowa nauczycielka” itp.
Dziecko rozpoznaje na okładce książki poszczególne tytuły na polecenia nauczyciela
3.Czytanie książki pt. „Franklin i guma balonowa” Nauczyciel wolno czyta książki, uczeń przygląda się ilustracjom i pomaga przekładając strony oraz odszukuje wybranych bohaterów na prośbę prowadzącego.
4. Szukanie odpowiedzi na zadawane przez nauczyciela pytania dotyczące książki (ćwiczenia w prawidłowej wymowie słów).
5.Wykonanie książeczki do przeczytanego opowiadania (napisanie przez nauczyciela tytułu książki, przypomnienie liter). Uczeń maluje wskazane przez nauczyciela przedmioty, postacie, używając kredek w odpowiednich kolorach- ćwiczenia w rozpoznawaniu i nazwaniu kolorów. Uporządkowanie biurka- uczeń wkłada kredki do pudełka, wyrzucanie śmieci do kosza.
6. Zabawa z balonami- określenie koloru, obserwacja powiększania się balonu pod wpływem dmuchania, obserwacja lotu balonu.
7. Zabawy z bańkami mydlanymi- dmuchanie, łapanie, obserwacja lotu baniek mydlanych.
8. Masaż ustno-twarzowy według R. Castillo Moralesa.
9.Pożegnanie z uczniem (pożegnanie poszczególnych części ciała, głośne i wyraźne wypowiedzenie słów Do widzenia).
KONSPEKT ZAJĘĆ REALIZOWANYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY PRZEPROWADZONY DNIA 23.11.2009R.
Temat ośrodka tygodniowego: POMYSŁY NA DESZCZOWĄ POGODĘ.
Tematy dnia:
„Laboratorium pod chmurką” (rozróżnianie substancji przy pomocy smaku, dotyku i wzroku, zapoznanie ze zjawiskiem rozpuszczania się różnych substancji w wodzie, słuchanie opowiadania pt. „Bajeczka o sześciu myszkach”, przyrządzanie napoju owocowego).
Wykonanie obrazka dowolnej treści przy użyciu kleju, kaszy manny i bułki tartej.
Klasa I G u- zajęcia indywidualne.
Miejsce: pokój dziecka.
Czas trwania: 2 x 45
Realizowane przedmioty: funkcjonowanie w środowisku, plastyka.
Formy pracy: indywidualna.
Metody:
-słowna- rozmowa,
-działań praktycznych,
-oglądowa.
Środki dydaktyczne:
- produkty spożywcze (kasza manna, cukier, bułka tarta, sól, mąka) talerzyki, słoiki, łyżeczki, magnetofon, kasety z nagraniem, blok, przybory do rysowania, opowiadanie pt. „ Bajeczka o sześciu myszkach, kubek, sok malinowy, sok z cytryny.
Cele zajęć:
- budowanie dłuższych wypowiedzi na temat pogody- formułowanie wniosków.
- przypomnienie nazwy dni tygodnia, pór roku,
- rozwijanie aktywności badawczej,
- rozbudzanie zainteresowań poznawczych,
- doskonalenie spostrzegawczości.
- wykorzystywanie materiałów sypkich (kasza manna, bułka tarta) do wykonania pracy plastycznej,
-kształcenie sprawności manualnych,
- zachowuje porządek w miejscu pracy.
Przebieg zajęć
I Zajęcia wstępne.
1. Powitanie z uczniem.
2. Rozmowa na tematy aktualne interesujące ucznia.
3. Zaznaczenie daty w kalendarzu:
recytacja nazw pór roku,
ustalenie pory roku,
ustalenie aktualnego miesiąca,
ustalenie aktualnego dnia tygodnia,
próba nazywania po kolei dni tygodnia.
4. Obserwacja i określanie stanu pogody. Uczeń obserwuje pogodę przy otwartym balkonie w pokoju.
wygląd nieba (gdzie jest niebo - u góry, wysoko itp.),
co widać na niebie - chmury, słońce itp.);
nazywanie zjawisk atmosferycznych (deszcz, wiatr, mgła); wyjaśnienie po czym poznajemy przez okno wiatr czy mgłę);
obserwacja stanu otoczenia - co trzeba mieć na sobie lub ze sobą nosić w taką pogodę (kaptur, kalosze, parasol, itp.).
Ukazanie celu ośrodka (Wypowiedź nawiązująca do dzisiejszych zajęć).
Praca poznawcza.
1. Rozróżnianie substancji:
- dotykanie palcem, próbowanie z zasłoniętymi oczami i nazywanie zgromadzonych
produktów: cukier, sól, mąka, kasza.
- oglądanie przygotowanych produktów i określenie ich wyglądu, np.
- cukier jest biały, słodki,
-sól jest biała drobniejsza niż cukier, jest słona,
- mąka jest biała, sypka, najdrobniejsza,
- kasza to drobne, biało-brązowe ziarenka, o nieregularnym kształcie.
Rysowanie produktów żywnościowych takich, które są słone, i takich , które są słodkie. Dziecko otacza pętelka koloru niebieskiego produkty słone i a pętelką koloru czerwonego produkty słodkie.
Zapoznanie dziecka ze zjawiskiem rozpuszczania się różnych substancji w wodzie. Postawienie pytania: Co stanie się z cukrem, solą, mąką i kaszą po wsypaniu ich do wody. Dziecko wykonuje stosowne doświadczenia. Następnie nauczyciel podsumowuje co rozpuszcza się w wodzie a co nie.
Nauczyciel czyta opowiadania pt. „Bajeczka o sześciu myszkach” ( Załącznik nr 1). Wypowiedź dziecka na temat treści opowiadania oraz formułowanie odpowiedzi na pytania: Czy kasza smakowała myszką?
Przyrządzenie napoju owocowego według przepisu nauczyciela.
Przepis:
Nalej pól kubka soku malinowego, dopełnij letnią, przygotowaną wodą, wyciśnij kilka kropel soku z cytryny, wsyp łyżeczkę cukru, wymieszaj.
Kiedy dziecko wymiesza już wszystkie składniki, nauczyciel stawia pytanie „Co się stało z cukrem?”. Dziecko powinno odpowiedzieć „Rozpuścił się”. Po przygotowaniu napoju dziecko wypija go.
IV. Ekspresja.
1. Dziecko wykonuje obrazek dowolnej treści przy użyciu kleju, kaszy manny i bułki tartej. Nauczyciel deklaruje pomoc w narysowaniu kontur motywu jakim dziecko jest zainteresowanie. Następnie dziecko wypełnia wnętrze narysowanego szkicu klejem i wysypuje w te miejsca bułkę tartą i kaszę.
V. Zajęcia końcowe.
1. Ocena pracy i zachowania ucznia.
2. Porządkowanie stanowiska pracy.
3. Zadanie pracy domowej- rysowanie po śladzie.
4. Pożegnanie z uczniem.
ZAŁĄCZNIK NR 1
Mama myszka poszła w odwiedziny do ciotki. Zostawiła w domu sześć córek myszek. Kazała im ugotować kaszę.
-Tylko nie zapomnicie o soli!
Jedna myszka drewna porąbała, Druga myszka ogień rozpaliła, Trzecia garnuszek wymyła. Czwarta wody do garnuszka nalała. Piąta kaszę nasypała, szósta słoninkę pokrajała. A potem pobiegły do spiżarni tańcować.
Przypomniała sobie pierwsza myszka, że kasza nieposolona. Pobiegła. Łyżkę soli wsypała do garnuszka. I wróciła do zabawy. Przypomniała sobie druga myszka, że kasza nieposolona. Pobiegła. Łyżkę soli wsypała do garnuszka. I wróciła do zabawy. Przypomniała sobie trzecia myszka, że kasza nieposolona. Pobiegła. Łyżkę soli wsypała do garnuszka. I wróciła do zabawy. Przypomniała sobie czwarta myszka, że kasza nieposolona. Pobiegła. Łyżkę soli wsypała do garnuszka. I wróciła do zabawy. Przypomniała sobie piąta myszka, że kasza nieposolona. Pobiegła. Łyżkę soli wsypała do garnuszka. I wróciła do zabawy. Przypomniała sobie szósta myszka, że kasza nieposolona. Pobiegła. W tej samej chwili nadeszła mama mysz. Pyta szóstej myszki:
- Kasza posolona?
-Oj, nie mamo!
Więc mama kaszę posoliła. A potem siadły do obiadu. Ojej!
Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
Data: 06.01.2010r.
Czas trwania: 3 x 45
Miejsce: pokój ucznia
Uczeń: Dawid Sz., 10 lat
Prowadząca: ………………………
Temat: Zabawy kalendarzowe- określenie stanu aktualnej pogody. Słuchanie bajki „O Królowej Śniegu”- układanie obrazków w kolejności chronologicznej. Opowieść o zimie-stymulacja sensoryczna. Słuchanie i inscenizacja ruchowa do piosenki „Nasza zima zła”.
Cele zajęć:
- skupianie uwagi na czytanym tekście,
- umiejętność układania obrazków w kolejności chronologicznej,
- próba wyraźnego wymienienia i pokazania głównych bohaterów baśni,
- podejmowanie prób prawidłowej wymowy słów,
- rozwijanie koncentracji uwagi, spostrzegawczości, pamięci, koordynacji wzrokowo - słuchowo - ruchowej,
- doskonalenie sprawności manualnej,
- rozróżnianie kolorów,
- przedstawienie za pomocą ruchu tekstu piosenki,
- budowanie pozytywnej relacji dziecko - nauczyciel.
Metody:
- poglądowa (ilustracje)
- słowna ( opowiadanie, opis, rozmowa)
- ćwiczenia naśladowcze.
Formy:
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- baśń „O Królowej Śniegu”, lód, kolorowanka, plansze i ilustracje tematyczne, blok, kredki, nagranie piosenki o zimie.
Przebieg zajęć :
1.Przywitanie z uczniem, zaproszenie do kręgu misia.
Nauczyciel mówi: Niech przywitają się nasze……uczeń wymawia nazwy i pokazuje wybrane części ciała np. dłonie, kolana, stopy. Dziecko wyraźne i dokładnie wypowiada słowa Dzień dobry. Orientuje się w schemacie ciała- prawej i lewej stronie.
2. Pokazaniem dziecku egzemplarza baśni „O Królowej Śniegu”.
3. Czytanie przez nauczyciela baśni i pokazywanie ilustracji (dziecko).
4. Kolorowanie ilustracji do baśni (ćwiczenia w rozróżnianiu kolorów, zaznaczaniu i nazewnictwie rzeczy, przedmiotów). Zachowanie czystości i porządku w miejscu pracy (wkładanie do pudełka kredek, wyrzucanie śmieci do kosza).
5. Przypomnienie treści baśni, ułożenie kolorowanki według chronologii zdarzeń wspólnie z uczniem.
6. Nauczyciel przypomina dziecku wiadomości na temat zimy - zimą jest zimno - wkładanie rąk dziecka do zimnej wody, dotykanie zimnym kompresem miejsc na twarzy: nosa, uszu, oczu i rączki dziecka.; lub mokrą gąbką, kostką lodu.
zimą jest dużo śniegu - dotykanie śniegu, zwrócenie uwagi na biały kolor.
7. Piosenka o zimie pt: „Nasza zima zła”,- wspólne słuchanie piosenki
z inscenizacją ruchową:
Hu, hu, ha, |
|
Hu, hu, ha, |
|
Nasza zima zła, |
- dziecko zaciera ręce, |
Szczypie w nosy, |
- dziecko chwyta się za nos, |
Szczypie w uszy, |
- dziecko łapie się za uszy, |
Mroźnym śniegiem w oczy prószy, |
- rozsypujemy na dziecko piórka lub konfetti, |
Wichrem w polu gna, |
- symbolizujemy wiatr wykorzystując do tego |
Nasza zima zła, |
- wykonują obrót w prawą stronę
|
Nasza zima zła |
- wykonują obrót w lewą stronę |
|
|
8. Pożegnanie z uczniem i misiem(wymienienie części ciała), próba wyraźnego powiedzenia Do widzenia.
KONSPEKT ZAJĘĆ REALIZOWANYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY PRZEPROWADZONYCH DNIA 23.10.2009R.
Temat ośrodka tygodniowego: PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM OSZCZĘDZANIA
Tematy dnia:
1. Zakupy w pobliskim sklepie. Zwrócenie uwagi na używanie form grzecznościowych po i przed wejściem do sklepu. Zaznajomienie się z cenami produktów, nabycie umiejętności płacenia za towar.
2. Wykonanie skarbonki ze słoika przy użyciu plasteliny i ozdób.
Klasa I G u - zajęcia indywidualne.
Miejsce: pokój dziecka.
Czas trwania: 2 x 45
Realizowane przedmioty: funkcjonowanie w środowisku, technika.
Formy pracy: indywidualna.
Metody:
- praktyczna,
- słowna,
- oglądowa.
Środki dydaktyczne:
- słoik, plastelina, ozdoby, lista zakupów, plecak-torba na zakupy, pieniądze.
Cel zajęć:
-przypomnienie dni tygodnia, nazw miesięcy, pór roku,
- budowanie dłuższych wypowiedzi na temat aktualnego stanu pogody,
- odczytywanie i wskazywanie godzin na zegarze,
- ćwiczenia w pisaniu prostych wyrazów,
- zdobywanie umiejętności robienia zakupów,
- nauka bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię,
- używanie form grzecznościowych w trakcie robienia zakupów,
- nabycie umiejętności płacenia za towar,
- zaznajomienie z cenami produktów,
- rozwijanie sprawności manualnej,
- zachowywanie porządku w miejscu pracy.
Przebieg zajęć
I Zajęcia wstępne.
1. Powitanie z uczniem.
2. Zaznaczenie daty w kalendarzu:
- ustalenie aktualnego dnia tygodnia i zaznaczenie go w kalendarzu, udzielenie odpowiedzi jaki dzień był wczoraj, jaki dzień będzie jutro, jakim kolorem zaznaczamy w kalendarzu niedziele i święta, wymienienie ilości (7) i recytacja nazw dni tygodnia w kolejności występowania po sobie,
- ustalenie aktualnego miesiąca, udzielenie odpowiedzi dotyczących ilości miesięcy (12), recytacja nazw miesięcy,
- ustalenie pory roku, recytacja nazw pór roku,
3. Dbałość o higienę jamy ustnej (sprawdzenie jakim kolorem i znakiem uczeń zaznaczył przeznaczoną na to rubrykę w kalendarzu).
4. Obserwacja i określanie stanu pogody. Uczeń obserwuje pogodę przy otwartym balkonie w pokoju.
- nazywanie zjawisk atmosferycznych (deszcz, wiatr, mgła),
- obserwacja stanu otoczenia - co trzeba mieć na sobie lub ze sobą nosić w taką pogodę (kaptur, kalosze, parasol, itp.)
5. Rozmowa na tematy dotyczące ucznia:
- sprawdzenie zadania domowego,
- ćwiczenia zegarowe (uczeń wskazuje na zegarze, o której poszedł wczoraj spać, o której wstał dziś rano, odczytuje co robił chłopiec na ilustracji o godzinie 13.00 itp.).
II Ukazanie celu ośrodka (Przypomnienie tygodniowego ośrodka pracy).
III. Praca poznawcza.
1.Dziecko w konsultacji ze swoją mamą wypisuje towary, które ma kupić.
2. Przygotowanie do wyjścia (zabranie torby-plecaka na zakupy, pieniędzy, listy zakupów).
3. Dojście do sklepu wielobranżowego w rodzinnej miejscowości dziecka- zwrócenie uwagi na bezpieczne przechodzenie przez jezdnię.
4.Robienie zakupów w pobliskim sklepie:
- używanie form grzecznościowych po i przed wejściem do sklepu,
- zaznajomienie się z cenami produktów,
- nabycie umiejętności płacenia za towar.
IV. Ekspresja.
1.Wykonanie skarbonki z dostępnych materiałów:
- przygotowanie słoika z zakrętką,
- oklejanie słoika plasteliną,
- naklejanie różnych ozdób według pomysłu dziecka.
V. Zajęcia końcowe.
1. Ocena pracy i zachowania ucznia.
2. Porządkowanie stanowiska pracy.
3. Zadanie pracy domowej - ćwiczenia grafomotoryczne.
4. Pożegnanie z uczniem.