Scenariusz zajęcia z edukacji ekologicznej
Prowadząca: Małgorzata Kołodziejska
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat: ” Święto Ziemi- chrońmy las”
Cele operacyjne:
Dzieci powinny:
rozwiązać zagadkę, wypowiadać się, streścić treść opowiadania,
wypowiadać się na temat ilustracji, segregować je,
wymienić sposoby właściwego zachowania się w środowisku przyrodniczym, w lesie,
wyrazić własne uczucia i pragnienia w pracy plastycznej,
z uwagą słuchać utworu muzycznego
Metody:
słowne- rozmowa, objaśnienia, żywe słowo
czynne-samodzielne doświadczenia i przeżycia dzieci
oglądowe-pokaz, obserwacja, słuchanie muzyki
Przebieg:
Zagadka
Bywa sosnowy, brzozowy bywa,
Jest stary albo młody.
A na wakacjach chętnie w nim zrywasz poziomki i jagody.
Słuchanie wiersza z pytaniami. Dzieci odpowiadając na pytania ”tak” robią krok w przód, natomiast odpowiedź ”nie” oznacza pozostanie w miejscu.
Czy w lesie żyją wiewiórki?
Czy w lesie rosną ogórki?
Czy w lesie kupuje się ryby?
Czy są tam maliny i grzyby?
Czy w lesie rosną ziemniaki?
Czy rośnie kapusta, pomidory i buraki?
Czy w lesie mieszkają mrówki?
Czy na drzewach wiszą parówki?
Czy w lesie śpiewają ptaki?
A czy w lesie potrafią zachować się przedszkolaki?
Słuchanie opowiadania „Przygoda zajączka Kacperka” -I. Rup
rozmowa na temat opowiadania
wypowiedzi dzieci : Co nam daje las?
Zabawa z chustami szyfonowymi” Rosną kwiatki”
Segregowanie ilustracji przedstawiających dobre i złe zachowania w lesie.
ustalenie zasad poprawnego zachowania się w lesie
Zabawa wg K. W. Vopla „ Widzę coś, widzę coś”
Zapowiedz posadzenia drzewka w ogrodzie przedszkolnym
wyjście do ogrodu
Malowanie wacikiem na kartce „ Jak będzie wyglądało nasze drzewko”
rozmowa na temat prac
umieszczenie prac na wystawce
Zabawa przy muzyce relaksacyjnej„ Kojący śpiew ptaków”- dzieci
„ ptaki” tańczą, „ fruwają „- na przerwę w muzyce „ zastygają” w bezruchu