Scenariusz zajęcia dla dzieci 6 -letnich
Temat zajęcia: Wiosenne dodawanie.
Cele operacyjne:
-doskonalenie umiejętności dodawania
-utrwalenie znajomości cyfr w zakresie 10
-dokładne wykonywanie poleceń nauczyciela
Cele szczegółowe:(dziecko...)
-zna cyfry od 0 do10;
-umie dodawać;
-układa i czyta zapisy matematyczne;
-zna i używa znaki „+” „=”;
-umie współzawodniczyć;
-dokładnie wykonuje polecenia nauczyciela;
-zna piosenki i wiersze o tematyce wiosennej;
Przebieg:
1.Śpiewanie piosenki „Na promyku słońca...”
2. „Dobierz zapis do obrazka” - nauczyciel pokazuje obrazki przedstawiające określone sytuacje, wybrane dziecko przynosi pasujący do obrazka zapis matematyczny.
3.Dzieci wspólnie z nauczycielem recytują wiersz „Wiosna”.
4. „Dywanik”- nauczyciel prezentuje dywanik z cyframi. Zabawa polega na wykonywaniu poleceń nauczyciela:
-stań na cyfry i nazywaj je,
-stań na dwie cyfry i dodaj je,
-stań na takie cyfry aby wynik ich dodania wyniósł 5, 8 itp.
-stań na cyfry większe od 5,
5.Recytacja wiersza „Na raz...”
6.Zabawa ruchowa „Pod cyferką”
-dzieci biegają dowolnie, na sygnał siadają przy wybranej cyferce(paliki). Dzieci kontrolują, aby pod cyfrą siadła odpowiednia liczba dzieci. Nauczyciel sprawdza wykonanie zadania.
7. „Żabki” -na dywanie rozłożone są żabki, pod którymi znajdują się cyfry od 0 do 5. Wybrane dziecko odkrywa dwie żabki i próbuje dodać cyfry. Pozostałe dzieci pomagają w razie występujących trudności.
8. „Koperty”- dzieci otrzymują koperty z cyframi i znakami matematycznymi. Nauczyciel do dwóch wazonów wkłada kwiaty, dzieci układają zapis matematyczny zgodny z zaistniałą sytuacją.
9. „Szósteczka”- gra dydaktyczna. Dziewczynki, chłopcy, rodzice tworzą trzy zespoły, które walczą o punkty. Na dywanie znajdują się zakryte karty z cyframi, przedstawiciele zespołów odkrywają dwie wybrane przez siebie, jeśli ich suma wynosi 6 (6i0, 2i4, 5i1, 3i3) biorą je, jeśli nie, zakrywają. Wygrywa zespół który ma najwięcej par.
10. Karty pracy- dzieci otrzymują kartki z kwiatami. Dodają cyfry znajdujące się na dwóch listkach, wynik dodawania (cyfry przygotowane na stole), przykleją u góry, na łodydze. Następnie rysują tyle płatków kwiatka ile wskazuje cyfra.
Opracowała Joanna Gregorczyk