Scenariusz lekcji wychowania fizycznego z piłki siatkowej
Prowadzący: Grzegorz Piechota; Wychowanie fizyczne, rok II, stacjonarne
Temat: Nauczanie odbicia piłki w pozycji o zachwianej równowadze (pad siatkarski)
Cele lekcji:
Umiejętności:
Uczeń potrafi prawidłowo wykonać pad siatkarski
Uczeń umie wykonać pad siatkarski po dojściu jednokrokowym i dwukrokowym
Sprawność motoryczna:
Uczeń rozwija koordynację ruchową
Uczeń posiada odpowiednią siłę mięsni nóg
Wiadomości:
Uczeń wie jak prawidłowo wygląda pad siatkarski
Uczeń wie czemu służy pad siatkarski
Uczeń zna błędy związane z padem siatkarskim
Postawy i motywacje:
Uczeń potrafi nawiązać współprace w parze
Ma świadomość zachowań higienicznych po lekcji wf
Środki dydaktyczne: piłki siatkowe, materace, pachołki
Liczba uczniów: 20
Klasa: IV
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Tok lekcji |
Treść |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
Cz. wstępna
a)bieżna
b)kształtująca
c)specjalistyczna
Cz. główna
Cz. końcowa
|
Berek z dotknięciem piłką W truchcie: -krążenia ramion w przód i tył -przeplatanka -krok odstawno-dostawny -marsz w przysiadzie Naśladowcza w truchcie: -podrzut piłki, ćwiczący skaczą -odbicie piłki, ćwiczący robią przysiad -chód tyłem, ćwiczący biegną tyłem -zmiana kierunek chodu, ćwiczący zmieniają kierunek biegu W miejscu z piłką: -skip A ze zmianą rytmu -skip C ze zmianą rytmu -krążenia piłki wokół bioder -wypad z dotknięciem piłką podłoża przed nogą wykroczną - w rozkroku krążenie ósemeczki piłką między nogami -podnoszenie piłki i oderwanie głowy od podłoża w leżeniu przodem -siad równoważny z piłką trzymaną nogami, podrzut do chwytu rekami i przekazanie do chwytu nogami
-wyskoki i zeskoki obunóż -wyrzut piłki do góry i złapanie w wyskoku
Sztafeta z odbiciem dolnym Ćwiczący podzieleni na zespoły, ustawione w rzędach na linii startu. Pierwszy zawodnik z piłka leżącą na wyprostowanych rękach. Na sygnał porusza się krokiem odstawno-dostawnym za pachołek podrzuca piłkę i odbiciem górnym podaje następnej osoby w szeregu która wykonuje to samo zadanie po powrocie na linię startu partnera. Zmiana kierunku biegu. Sztafeta z odbiciem górnym i przewrotem w przód na materacu osoby po zagraniu
Pokaz i omówienie padu siatkarskiego
1. Ćwiczenia w parach na materacu: - z klęku pad - z klęku pad i podbicie piłki - ze skłonu pad - ze skłonu pad i podbicie piłki - z pozycji siatkarskiej pad - z pozycji siatkarskiej pad i podbicie piłki - przyjęcie piłki oburącz sposobem dolnym i podanie oburącz sposobem górnym do partnera -zagrywka tenisowa do partnera, przyjęcie oburącz sposobem dolnym i podanie oburącz sposobem górnym - w parach jeden drugiego łapie za nogi i wolny pad - z miejsca pad na materac - z miejsca pad i odbicie piłki - z małego nabiegu wykonujemy pad na materac - z małego nabiegu wykonujemy pad na materac i podbijamy piłkę
2. Ćwiczenia w rzędach.
- Odbijanie piłki przez siatkę i wykonanie padu siatkarskiego z odbiciem piłki do partnera
3. Gra dowolna oprócz zbicia tenisowego
1. Ćwiczenia uspokajające: Układamy literkę ze swoich ciał
2. Zebranie przyborów i sprzętu i innych środków dydaktycznych wykorzystywanych na lekcji 3. Zbiórka 4. Omówienie lekcji 5. Wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu lub na boiskach osiedlowych bądź w terenie |
S1, S2
U1, U2, S2, W1, W2, W3, P1
P2
|
N XXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXX 4 min.
Luźna gromadka wśród niej berek. 2 .min Ustawienie ćwiczących w okręgu
Nauczyciel stoi w środku koła z piłką Podanie piłek przez nauczyciela
8 min.
Odłożenie piłek do kosza przez uczniów
Podział na zespoły Ustawienie uczniów w rzędach 5min.
Ustawienie uczniów w półkolu
Stworzenie par ćwiczących Rozdanie piłek przez nauczyciela
Obrót materacy o 45 stopni Materac pomiędzy ćwiczącymi Ćwiczący oddalają i przybliżają się do siebie
11min.
Podział na 4 rzędy. Po dwa na każdej połowie xxxx [] x | x [] xxxx | xxxx [] x | x [] xxxx
x - ćwiczący [] - materac | - siatka Osoba pod siatką zagrywa na materac po drugiej stronie, ćwiczący pierwszy w szeregu odbiera piłkę padem próbując podać ją osobie stojącej pod siatką 11min.
Podział na drużyny
2 min.
N XXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXX 2min. |