mgr Paweł Domzalski
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
PROWADZONEJ W KLASIE 1 TŻiGD W ZSOiZ W BOLESLAWCU
45 min
TEMAT: Na początku były mity….
"Mit to prawdziwa historia, która zdarzyła się na początku." (Mircea Eliade)
CELE POZNAWCZE:
Przypomnienie i utrwalenie poznanych w szkole podstawowej i gimnazjum mitów
Przypomnienie z gimnazjum znanych pojęć: mit, topos, archetyp
Kształcenie umiejętności porządkowania, klasyfikowania, kategoryzowania materiału literackiego
CELE EMOCJONALNE:
Wdrożenie do pracy w grupie
Kształtowanie postawy odpowiedzialności za efekty pracy grupy
STANDARDY WYMAGAŃ EGZAMINACYJNYCH:
II 25 - zdający potrafi w tekstach literackich rozpoznawać tematy, wątki, motywy i gatunki
II 26 - zdający potrafi w tekstach literackich rozpoznać nadawcę i odbiorcę oraz bohatera, sposoby jego kreowania w utworze i wyodrębnić elementy świata przedstawionego (czas, przestrzeń)
III 18 - zdający potrafi formułować i uzasadniać opinie
III 27- zdający w zakresie samokształcenia potrafi notować, sporządzać plan
METODY/TECHNIKI PRACY NA LEKCJI:
Pogadanka
Praca z tekstem przewodnim
FORMY ORGANIZACYJNE:
Praca w grupie
MATERIAŁY POMOCNICZE:
Tabela przygotowana przez nauczyciela JAKI TO TYP TEKSTU?
Rozsypanka literacka przygotowana na podstawie mitów
Czas i przestrzeń w dziele literackim- foliogram lub kserokopia dla grup
Płyta CD-Rom z programem multimedialnym „Potęga słowa”
Kserokopie fragmentów wybranych mitów dla poszczególnych grup
Przebieg lekcji:
Część wstępna:
A:
Czynności organizacyjne
B:
Uczeń potrafi odróżnić mit od legendy i baśni (standard II 25)
Uczniowie zostają podzieleni przez nauczyciela na 5 grup. Każda z grup analizuje wskazane przez nauczyciela fragmenty tekstów (kserokopie dla każdej grupy), będących przykładami baśni, legendy i mitu. Następnie określa, jakim typem tekstu jest każdy z przykładów, wskazuje jego charakterystyczne cechy a później wypełnia tabelę. (Załącznik 1: Jaki to typ tekstu?)
Część główna:
Uczeń potrafi klasyfikować znane mity według ich rodzajów i funkcji (standard II 25)
Uczniowie porządkują wydarzenia zgodnie z kolejnością wynikającą z treści mitu. (Załącznik 2: Rozsypanka literacka).
Grupa 1.- mit o powstaniu świata
Grupa 2.- mit o stworzeniu człowieka
Grupa 3.- mit o rodzie Labdakidów
Grupa 4.- mit o Demeter i Korze
Grupa 5.- mit o Heraklesie.
Uczniowie określają rodzaj mitu i jego funkcję (klasyfikacje na kserokopii dla każdej z grup oraz w podręczniku na stronie 109). Uzasadniają swój wybór, odwołując się do treści mitu. W tym miejscu nauczyciel wykorzystuje płytę CD-ROM „Potęga słowa” (Zagadnienie 1, ekran 3: Na początku były mity).
Uczeń potrafi określić cechy czasu i przestrzeni we wskazanym micie (standard II 26)
Nauczyciel przedstawia czas i przestrzeń jako podstawowe elementy struktury dzieła literackiego. (Załącznik 3: Czas i przestrzeń w dziele literackim).
Uczniowie określają cechy czasu i przestrzeni na podstawie lektury fragmentów mitów:
Grupa 1. - mit o labiryncie
Grupa 2. - mit o Orfeuszu
Grupa 3. - mit o Prometeuszu
Grupa 4. - mit o Jazonie
Grupa 5. - mit o Syzyfie
Wynikiem pracy w grupach ma być zredagowana krótka notatka na temat: „Cechy czasu i przestrzeni w micie”. (standard III 27)
Część końcowa:
Uczeń potrafi formułować problem i uzasadnienie (standard III 18)
Nauczyciel stwarza sytuację problemową:
Mity to teksty kultury, z którymi spotykaliście się w szkole podstawowej i gimnazjum. Mówimy o nich również w szkole średniej. Jak myślicie, dlaczego w programach nauczania na wszystkich etapach edukacyjnych występują mity?
Uczniowie formułują odpowiedź na pytanie i uzasadniają ją. Celem tego ćwiczenia jest objaśnienie tematu lekcji bieżącej oraz wprowadzenie do tematów kolejnych lekcji poświęconych mitom.
Praca domowa:
Zadanie obowiązkowe (na poziomie podstawowym): Opracować „Słowniczek związków frazeologicznych wywodzących się z mitologii”. (W słowniczku powinno się znaleźć co najmniej 10 frazeologizmów).
BIBLIOGRAFIA:
Jan Parandowski Mitologia, Czytelnik, Warszawa 1978
WYKAZ ŹRÓDEŁ UJĘTYCH W ZAŁĄCZNIKACH:
Hans Christian Andersen Nowe szaty cesarza, przełożyła Stefania Beylin, Nasza Księgarnia 1996
Robert Graves Mity greckie, przełożył Henryk Krzeczkowski, PIW Warszawa 1982
Władysław Orkan Legenda o Podhalu, w: Klechdy Domowe: podania i legendy polskie, Nasza Księgarnia, Warszawa 1986
Copyright by Paweł Domzalski 2008 ©
1
29 października 2008