Radosny miesiąc maj, Studia EPiW na WSPiA LICENCJAT, Rok III, Praktyki - konspekty


Data: 30.04.2013

Temat bloku: W mojej Ojczyźnie - Polsce

Temat dnia: Radosny miesiąc maj

Cele:

-czyta ze zrozumieniem,

-wyszukuje w tekście potrzebne informacje,

-zaznacza wybrane fragmenty,

-czyta teksty z uwzględnieniem interpunkcji i intonacji,

-tworzy wypowiedź w formie ustnej i pisemnej,

-zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie,

-śpiewa hymn Polski,

-zna symbole narodowe,

-podaje z pamięci iloczyny w zakresie tabliczki mnożenia,

-rozwiązuje zadania tekstowe,

-przyjmuje pozycje wyjściowe i ustawienia do ćwiczeń,

-bierze udział w zabawach,

-przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie zajęć ruchowych.

Metody:

-oparte na słowie: opowiadanie, dyskusja, praca z książką,

-oparte na obserwacji: pokaz

-aktywizujące: problemowa

Formy:

-indywidualna jednolita

-zbiorowa jednolita

Środki dydaktyczne: magnetofon, płyty CD.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie z dziećmi.

  2. Czytanie wiersza „Radosny dzień” (podręcznik, s. 41)

  3. Układanie odpowiedzi na pytania do wiersza:

-W jakim nastroju był maj?

-Jak wyglądał miesiąc maj?

-Co maj przyniósł dzieciom?

-Dlaczego maj był radosny?

  1. Zabawa naśladowcza „Radosny maj”.

Nauczyciel włącza muzykę relaksacyjną. Dzieci spokojnie spacerują do muzyki, kładą się na podłodze, siadają i zamykają oczy. Po pewnym czasie nauczyciel zaczyna czytać wiersz „Radosny dzień”. Dzieci wcielają się w rolę maja, naśladują go, wykonują czynności opisane w wierszu. Nauczyciel czyta wiersz bardzo wolno, zatrzymując się tam, gdzie dzieci naśladują bohatera wiersza. W tle recytacji przez cały czas słychać muzykę. Po zakończeniu czytania dzieci jeszcze przez chwilę leżą i wyobrażają sobie sceny opisane w wierszu.

  1. Wyszukiwanie przymiotników i łączenie ich z rzeczownikami.

  2. Uzasadnienie pisowni wyrazów z ż. Pisanie wyrazów.

  3. Pisanie dat i nazw majowych świąt.

  4. Wyjaśnienie pojęcia konstytucja, przypomnienie dzieciom o symbolach narodowych.

  5. Śpiewanie hymnu z pamięci.

  6. Rozwiązywanie zadań tekstowych.

  7. Układanie treści zadania do działania.

  8. Obliczanie ilorazów.

  9. Skoki w dal z krótkiego rozbiegu.

  10. Podsumowanie zajęć, pożegnanie.


