Scenariusz zajęcia
GAZETOWY ZAWRÓT GŁOWY
(cały dzień z gazetami )
Temat ośrodkowy : NAWET, GDY NIE MA ŚNIEGU
W FERIE W PRZEDSZKOLU
SIĘ NIE NUDZIMY!
Temat zajęcia: Zabawy ruchowe z gazetami.
Cele operacyjne - dziecko:
potrafi sprawnie i swobodnie poruszać się w przestrzeni (sala)
Potrafi prawidłowo wykonać określony ruch,
Potrafi swobodnie poruszać się przy muzyce,
Potrafi wykonać ćwiczenia inhibicyjno - incytacyjne(pobudzanie - hamowanie),
Wyraża swoje uczucia poprzez improwizacje ruchowe i działalność plastyczną,
Potrafi projektować i wykonać prace o charakterze użytecznym i dla własnej satysfakcji.
Metody:
-słowne - rozmowa,
-oglądowe - demonstracja ćwiczeń,
- praktycznej działalności dziecka,
Formy pracy:
- zajęcia zorganizowane z całą grupą,
- praca indywidualna,
Przebieg dnia:
Zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne z gazetami.
Zabawa orientacyjno - porządkowa: „Lodowe figurki”.
(bieg, na hasło „mróz” zastyganie w bezruchu).
Rozdanie gazet. Kładziemy gazetę na głowie: „Ubieramy ciepłą czapeczkę” - idziemy ostrożnie, by nie zrzucić gazety .
„Przejście przez tunel”. Nauczycielki trzymając gazety tworzą tunel, dzieci przechodzą na czworakach.
Ćwiczenia oddechowe „Wiatr”. Dmuchanie na gazetę z różną siłą.
„Jazda na nartach”. Przedarcie gazety na dwie części. Dzieci stają na kawałkach gazety, przesuwają się długimi krokami.
„Slalom”. Bieg pomiędzy gazetami.
„Śnieżne kule”. Zgniatanie kul z gazet.
„Rzut śnieżkami”. Rzut do rozłożonych obręczy. Rzut do kosza - pojemnika.
Zakończenie śpiewem. Piosenka o tematyce zimowej, np.: „Tak się zachmurzyło”.
Wykonanie gazetowych strojów. Dzieci z pomocą nauczycieli wykonują wymyślone przez siebie stroje.
Pokaz „gazetowej mody”. Parada po przedszkolu.
Bal „gazetowych przebierańców”- tańce i zabawa przy muzyce.
Prace plastyczne z wykorzystaniem gazet np.:
Collage,
Wydzieranki,
Wycinanki,
Malowanie lub rysowanie na gazetach.
Wykonanie rodziny bałwankowej z gazet.
Zrobienie gazetowej wystawy.
Koniec
DZIEŃ SMAKOSZA
Temat ośrodkowy : NAWET, GDY NIE MA ŚNIEGU
W FERIE W PRZEDSZKOLU
SIĘ NIE NUDZIMY!
Temat zajęcia: Jesteśmy kucharzami!
Cele operacyjne - dziecko:
Zna zasady i nawyki związane z kulturalnym jedzeniem i zachowaniem się przy stole,(jedzenie o określonych porach, zachowanie przerw między posiłkami,
Stosuje zwroty grzecznościowe: dziękuję, proszę, smacznego, prawidłowo korzysta z serwetki.
Przestrzega zasad dotyczących dotykania i manipulowania urządzeniami podłączonymi do prądu,
Potrafi samodzielnie zjadać całą porcję prawidłowo posługując się sztućcami.
Metody:
-słowne - rozmowa,
-oglądowe - pokaz urządzeń technicznych,
- praktycznej działalności dziecka,
Formy pracy:
- zajęcia zorganizowane z całą grupą,
Przebieg dnia:
Omówienie pracy całego dnia.
Przygotowanie się do działalności w stołówce przedszkolnej.
Dokładne umycie rąk,
Założenie kuchennych fartuszków.
Samodzielne robienie kanapek. Podział dzieci na grupy.
Smarowanie masłem
Krojenie warzyw (pomidor, ogórek, rzodkiewka)
Nakładanie sałaty, wędliny, sera i pozostałych warzyw,
Układanie na talerzu.
Wykonanie pizzy:
Składniki: ½ kg mąki,
1 szklanka wody,
½ szklanka oleju
Szczypta soli
5 dkg drożdży
½ kg pieczarek
Kiełbasa, ser, cebula, ketchup.
Podział dzieci na grupy:
Wyrobienie spodu,
Krojenie pieczarek, cebuli, wędliny,
Starcie sera.
Wykonanie podwieczorku. Wykorzystanie gotowej propozycji „Babeczki Dr. Oetkera”
Podział dzieci na grupy:
Wymieszanie masy za pomocą miksera, przy pomocy n-la,
Nakładanie masy na gotowe foremki
Po upieczeniu dekorowanie za pomocą pudru, lukru, kolorowych cukierków itp.
Smacznego
Dzieci wcześniej wykonywały również różne surówki do obiadu, desery owocowe, galaretki, a także piekły ciasto brzoskwiniowe. Zajęcia te są ogromną atrakcją dla dzieci. Dzieci chętniej zjadają całe porcje, kiedy wiedzą że brały czynny udział w ich przygotowaniu.
koniec