Kształtowanie nawyków higieny osobistej lekcja wychowawcza, wychowanie fizyczne, Edukazja zdrowotna


Konspekt lekcji wychowawczej w klasie IV

Nauczyciel: Małgorzata Kubicka

Czas trwania: 1 godzina lekcyjna

Obszar oddziaływań: Kształtowanie nawyków
i przyzwyczajeń higieniczno - zdrowotnych

Temat: Trendy w żywieniu. Jak zdrowo się odżywiać.

Cel główny:

- Kształtowanie i wdrażanie do zdrowego sposobu odżywiania.

- Wyrabianie odpowiedzialności za własne zdrowie.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- Rozpoznaje zdrową i niezdrową żywność

- Wskazuje i nazywa poszczególne produkty żywnościowe.

- Czyta etykiety nazw produktów żywnościowych.

- Przyporządkowuje poszczególne produkty do odpowiedniej rubryki w tabeli

- Zgodnie współpracuje w grupie.

Metody pracy (wg Okonia):

Formy organizacji pracy (wg Okonia):

Środki dydaktyczne:

- produkty żywnościowe

- obrazki

- etykiety

- plakat

Przebieg zajęć:

Faza wstępna:

  1. Przywitanie.

  2. Sprawdzenie aparatów słuchowych.

  3. Sprawdzenie obecności.

Wprowadzenie do tematu lekcji

  1. Pogadanka na temat zdrowego jedzenia

  2. Zabawa zaczarowany worek (uczeń stara się nazwać produkt, który wylosował z worka)

Faza zasadnicza:

  1. Nazwanie poszczególnych produktów żywnościowych.

  2. Czytanie i dopasowywanie etykiet do określonych produktów.

  3. Określanie zdrowych i niezdrowych produktów żywnościowych.

  4. Wspólne wykonanie plakatu.

  5. Powieszenie w klasie plakatu.

Faza końcowa

17. Przypomnienie zdrowych i niezdrowych produktów żywnościowych.

18. Ocena zachowania i aktywności uczniów.

19. Pożegnanie.

2


