Scenariusz zajęć zintegrowanych
Dzień aktywności - klasa I
Temat bloku: Czy kochamy lalki?
Temat dnia: Zabawy i zabawki naszych dziadków i rodziców.
Zapis w dzienniku:
Zabawa muzyczna rodziców pt. „Stary niedźwiedź”. Porównywanie zabaw i zabawek sprzed kilkudziesięciu laty z zabawkami współczesnymi. Rozmowa z dziećmi na temat ulubionych zabawek. Dzieci pokazują ulubione zabawki. Zapoznanie dzieci z historią lalki i misia. Wprowadzenie litery „e” pisanej i drukowanej. Wielka litera w imionach i nazwiskach. Pisanie wielkiej i małej litery „e” w zeszycie do kaligrafii. Liczenie i przeliczanie przedmiotów. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 4.
Cel główny:
Rola zabawek w życiu dziecka. Wprowadzenie literki e.
Kształcenie umiejętności wypowiadania się na podany temat.
Cele szczegółowe:
Uczeń po zajęciach:
Potrafi bawić się w zespole
Potrafi słuchać innych
Opowie o swojej ulubionej zabawce
Wypowie się na podany temat
Wie dlaczego należy dbać o zabawki
Wyszuka głoskę e w wyrazach
Wie, że imiona piszemy wielką literą
Potrafi palcem, nogą kreślić literkę e
Potrafi samodzielnie wykonać zadania
Potrafi przeliczać lalki i misie
Metody:
Problemowe-aktywizujące: rozmowa, praca indywidualna
Podające: polecenia, objaśnienia
Praktyczne: uzupełnienie kart pracy, praktycznego działania, zabawy ruchowe
Eksponująca: kukiełka lalki, zabawki dzieci, lalki, misie, karty z lit E, e, koperty z zadaniem, karty z imionami lalek i misiów, płyta CD, karty z liczbami od 1-4
Formy:
zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
karty pracy, płyta CD, lalki, misie, karty z E ,e pisanym i drukowanym, , ulubione zabawki, , zeszyt do kaligrafii, kartki z imionami dla lalek i misiów , kartki z wyrazami z literką E. koperty z zadaniem dla dzieci, karty z liczbami od 1-4, karty z działaniami, kolorowanki misia i lalki
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
Nauczycielka całe zajęcia prowadzi z pacynką.
Rozmowa z dziećmi na temat zabaw rodziców
Wspólna zabawa : Stary niedźwiedź
Porównywanie zabaw z przeszłości z teraźniejszymi zabawami
Cześć właściwa:
Wystawa zabawek przyniesionych przez dzieci
Opowieść nauczyciela o swojej ulubionej zabawce
Wypowiedzi dzieci na temat swoich zabawek, od kogo je dostały, dlaczego są ich ulubionymi zabawkami
Nauczyciel zadaje pytanie- Jaka jest wasza wymarzona zabawka?
Przerwa śródlekcyjna- Dzieci poruszają się po sali na sygnał tamburyna poruszają się jak porcelanowe laleczki
Opowiadanie inscenizowane nauczycielki przedstawiające historie lalki i misia
Prezentacja przez nauczycielkę lalek i misiów. Krótka wypowiedź dzieci na ich temat.
Rozmowa z dziećmi na temat dbania o zabawki. - Gdyby właściciel nie dbał o nie to by ich nie mogły obejrzeć
Przyczepienie na tablicy kart z lit E,e pisaną, drukowaną
Rozłożenie na dywanie kart z imionami dla lalek i misiów gdzie znajduje się literka E
Zwrócenie uwagi dzieci na głoskę „e” i napisanie wielką literą
Wytłumaczenie dzieciom dlaczego imiona napisane są wielką literą
Pokazanie na tablicy przez nauczyciela jak pisze się literkę E ,e
Tłumaczenie dzieciom jak wygląda literka E ( ma brzuszki)
Dzieci wstają z ławek
Dzieci zamykają jedno oko i palcem wodzą w powietrzu po tablicy kreśląc „e”
Lewą i prawą nogą kreślą głoskę e
Po ławce gumką do ścierania
Na kartce ołówkiem różne wielkości literki
W zeszycie w linijce
Rozwiązywanie ćwiczeń ze str. 83, 84
Wspólne sprawdzenie zadań.
Praca indywidualna dzieci- Dzieci otrzymują koperty , w której znajduje się zadanie. Aby spośród literek „e” zaznaczyły na zielono prawidłowe.
Położenie na dywanie 4 lalek( misie)- Działania matematyczne na konkretach
Dzieci przeliczają lalki ( misie)
Nauczycielka zabiera jedną lalkę- dzieci przeliczają
Nauczycielka zabiera dwie lalki- dzieci przeliczają
Nauczycielka układa lalki po dwie, ile lalek jest razem
Wykonanie zadania 1 i 2 ze str. 85
Wspólne odczytanie zadań przez dzieci
Przerwa śródlekcyjna- Nauczycielka rozkłada na dywanie rozsypane liczby od 1-4. Pokazuje dzieciom działania w zakresie 4. Dzieci mają za zadanie stanąć przy odpowiednim wyniku.
Wspólne sprawdzenie zadania.
Cześć końcowa:
Uzupełnienie karty ewaluacyjnej.
Podziękowanie dzieciom za wspólną prace.