Wada postawy: Klatka piersiowa kurza i kolana ko
ślawe
1/3
Konspekt do zaj
ęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.
1. Wada: Klatka piersiowa kurza i kolana ko
ślawe.
2. Temat: Nauka zabawy „Jastrz
ąb leci”.
3. Cel: Kształtowanie przeponowego toru oddechowego.
4. Klasa:
Druga.
5. Miejsce:
Sala
gimnastyczna.
6. Liczba
ćwiczących: 8 osób.
7. Czas Trwania: 45 minut.
8. Pomoce: szarfa, woreczek, kocyk..
Tok lekcji
Cel
ćwiczenia Opis
ćwiczenia dozowanie
Uwagi
metodyczno-
organizacyjne
cz
ęść I wstępna
1. Organizacja
zaj
ęć.
Przygotowanie
organizmu do
wysiłku.
Przygotowanie do
zaj
ęć, wyrobienie
nawyku
samokontroli.
Zbiórka, skorygowanie
postawy, powitanie
grupy, podanie tematu.
3 min.
Zwracamy
uwag
ę na
prawidłow
ą
postaw
ę. Dzieci
koryguj
ą ją
przed lustrami.
Staramy si
ę
motywowa
ć
dzieci do
ćwiczeń.
2. Zabawa
o
żywiająca.
Przygotowanie
organizmu do
wysiłku.
Zabawa „Jastrz
ąb leci”.
Swobodny bieg mi
ędzy
obr
ęczami (o jedną
mniej ni
ż ćwiczących),
ramiona w bok. Na
sygnał „Jastrz
ąb leci”
dziecko zajmuje
miejsce w najbli
ższej
obr
ęczy i siada
skrzy
żnie, plecy proste,
r
ęce dociskają kolana
do podłogi.
3 min.
3.
Ćwiczenia
oddechowe.
Kształtowanie
Wada postawy: Klatka piersiowa kurza i kolana ko
ślawe
2/3
Tok lekcji
Cel
ćwiczenia Opis
ćwiczenia dozowanie
Uwagi
metodyczno-
organizacyjne
2.
Ćwiczenia nóg Wzmocnienie
mi
ęśni nóg.
Siad ugi
ęty, woreczek
mi
ędzy kolanami,
podudzia zwi
ązane
szarf
ą, wyprost kolan.
6 razy
3.
Ćwiczenia
oddechowe.
Poprawa
czynno
ści
oddechowych
Dzieci siedz
ą na
krzesłach. Ka
żde
trzyma, szeroko lask
ę,
opart
ą o uda. Wyprost
ramion i wdech.
Szybki powrót i
„mocny” wydech
powietrza.
8 razy
Dzieci
akcentuj
ą fazę
wydechu.
4.
Ćwiczenia
mi
ęśni
po
śladkowych i
mi
ęśni brzucha.
Wzmocnienie
mi
ęśni brzucha i
mi
ęśni
po
śladkowych.
Le
żenie tyłem, kostki
zwi
ązane szarfą.
Dziecko wykonuje
wznos prostych nóg w
gór
ę, wytrzymuje i
wolno je opuszcza.
5 razy
5.
Ćwiczenia
równowa
żne z
elementami
ćwiczeń
oddechowych..
Ćwiczenia
pogł
ębiające fazę
wydechu.
Marsz po linie, ramiona
wzdłu
ż tułowia. Wdech
– ramiona w gór
ę,
wydech – powrót.
4 razy
Akcent na
pogł
ębiony
wydech.
6.
Ćwiczenia
chwytne w
odci
ążeniu.
Wzmocnienie
mi
ęśni
wysklepiaj
ących
stopy.
Le
żenie tyłem, nogi
ugi
ęte, stopy oparte o
drabink
ę. Zadaniem
dziecka jest
uchwycenie palcami
szarfy zawieszonej na
drabince i odwieszenie
jej w innym miejscu.
3 razy
ka
żda noga
Ćwiczy raz
jedna, raz druga
noga.
7.
Ćwiczenia
grzbietu i
po
śladków.
Wzmocnienie
mi
ęśni:
- prostownika
grzbietu
odcinka
piersiowego.
- po
śladkowych.
-
ściągających
łopatki.
Podpór tyłem, piłka
mi
ędzy kolanami.
Swobodny spacer po
sali. Na sygnał dzieci
odpoczywaj
ą,
opuszczaj
ą biodra do
siadu podpartego.
5 razy.
Wada postawy: Klatka piersiowa kurza i kolana ko
ślawe
3/3
Tok lekcji
Cel
ćwiczenia Opis
ćwiczenia dozowanie
Uwagi
metodyczno-
organizacyjne
8.
Ćwiczenia
oddechowe.
Kształtowanie
przeponowego
toru oddechowego
Le
żenie tyłem, ramiona
wzdłu
ż tułowia, nogi
ugi
ęte. Dziecko
przesuwa ramiona w
bok – wdech. Wydech
z równoczesnym
powrotem ramion i
akcentem na prac
ę
przepony.
10 razy
Na klatce
piersiowej
woreczek.
9. Zwisy.
Wzmocnienie
mi
ęśni brzucha,
rozci
ąganie
kr
ęgosłupa
Ramiona szeroko, zwis
wahadłowy na boki,
nogi zł
ączone w
kostkach.
10 s.
10. Zabawa
bie
żna.
Korygowanie
postawy w
pozycji siedz
ącej,
rozci
ągnięcie
mi
ęśni udowych.
„Murarz i cegły”
Na
środku sali
wyznaczamy korytarz
szeroko
ści około 2
metrów, w którym
porusza si
ę „murarz”.
Pozostałe dzieci na
sygnał przebieraj
ą na
przeciwległ
ą stronę sali
gimnastycznej.
Zadaniem „murarza”
jest chwytanie dzieci w
obr
ębie korytarza.
Schwytane dziecko
staje si
ę cegłą, tworzy
mur siadaj
ąc skrzyżnie.
3 min.
Dzieci tworz
ące
mur, siedz
ąc
skrzy
żnie
dociskaj
ą
kolana do
podłogi.
Zwracamy
uwag
ę na
prawidłow
ą
postaw
ę.
Cz
ęść III – końcowa
1.
Ćwiczenia
uspokajaj
ące.
Nauka
poprawnego
chodu i
wyrobienie
nawyku
prawidłowej
postawy.
Spacer po sali. Dzieci
staraj
ą się prawidłowo
stawia
ć stopy. Na
sygnał zatrzymuj
ą się
przed lustrami i
koryguj
ą postawę.
2-3 min.
Prawidłowa
postawa oraz
ustawienie stóp.
Chwalimy
dzieci za
prawidłowo
wykonane
ćwiczenia,
motywuj
ąc je do
ćwiczeń w
domu.
2. Omówienie
lekcji.
Motywacja
uczniów do
samodzielnej
pracy.
Zbiórka. Omówienie
lekcji. Zach
ęcenie
dzieci do wykonywania
ćwiczeń w domu.
Po
żegnanie.
2 min.
Opracowała: Magdalena Mikrut.